| anonim_4396 a întrebat:

Cam ce iti trebuie sa devii expert TPU? ce rank, cate raspunsuri castigatoare si cam cate puncte?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rankul nu e chiar atât de relevant, dar nu ar fi rău să fie cât mai sus, asta dovedește activitatea și implicarea cât timp răspunsurile sunt de calitate.
Altfel, degeaba dai multe răspunsuri proaste.
Esențial e să te faci remarcat în comunitate, apoi printre admine care au decizia finală.
Răspunsurile câștigătoare ar trebui să fie 10%, adică la fiecare 10 răspunsuri să ai o fundă, doar că s-au făcut și excepții.
Altă cerință ar fi scrisul corect gramatical, informațiile de calitate, o atitudine potrivită, o anumită vechime și experiență.
De altfel, poți să te inspiri din activitatea mai multor experți, de la mic la mare, să vezi ce au comun și de ce au fost aleși.

Cu toate că, să știi, experții de regulă nu își doresc să ajungă experți, ajută necondiționat. Nu caută funde și alte prostii, îndeplinesc fix scopul (inițial al) site-ului, ajutorul în scopuri pur altruiste.
Nu vei deveni automat expert la nu știu ce număr de puncte, e o alegere umană, nu de calculator.
Uite aici: http://www.tpu.ro/blog/?p=601

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Păi ne ai pe noi exemple cum am ajuns experți.
Adminii sunt cei care decid dacă ai calitate în răspunsuri, activitate constantă pe site cât și respectarea regulamentului.
Pa, pa.

| OnuOnulică a răspuns:

Salut
Cristi, crede-ma nu e usor sa devi expert TPU.
Nu toti au putu deveni.
Dar iti trebuie multa munca si multa vointa happy
Si sa stii ca nu conteza rank-ul si nici fundele.
Bafta! sper sa ajungi si tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Minim 500 de raspunsuri din care 10% castigatoare. Expert devii doar la propunerea adminilor.
Te pup!

| MoglanEliza26 a răspuns:

Buna!
Sa stii ca este greu sa ajungi " Expert TPU ". Adminii sunt cei care decid daca esti destul de bun sa fi " Expert TPU". Succes!