| tek31 a întrebat:

Ce faci cu funda? ofer funda.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai ce face cu acea fundă :)
Doar câştigi nişte puncte în plus...

NU prea ai ce face nici cu punctele :(

"10. Cum castig puncte pe TPU?
Acumulezi puncte de fiecare data cand oferi raspunsuri. De asemenea, castigi puncte si prin voturile primite pentru raspunsurile tale.
- pentru postarea unui raspuns (aprobat) veti primi 50 de puncte;
- pentru postarea unei intrebari nu se mai ofera niciun punct si nici pentru votarea raspunsurilor postate de altcineva;
- atunci cand un raspuns este ales castigator, cel care l-a postat primeste 100 de puncte;
- pentru fiecare vot "folositor" sau "inteligent" primit, se ofera cate un punct.
Se acorda puncte suplimentare pentru rapiditatea cu care postezi un raspuns: primul raspuns postat pentru o intrebare valoreaza 50 de puncte; al doilea - 40 de puncte; al treilea - 30 de puncte; al patrulea - 20 puncte; al cincilea raspuns - 10 puncte.
Pentru a vedea care dintre intrebari nu au niciun raspuns/ au un raspuns/ au doua raspunsuri/ au trei raspunsuri, intra aici." - SURSA :
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#10

Punctele acumulate pentru răspunsuri ( respectiv şi cele aferente fundiţelor, sau cele aferente Oracolului ) te ajută să "creşti" în topul/clasamentul utilizatorilor :)

Ca să avansezi în topul userilor şi să ai un rank cât mai bun ( MIC ) - deci, trebuie să acumulezi cât mai MULTE puncte!

Toate cele bune!

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Funda este un fel de a multumi celui care te ajuta atunci cand ceri ajutor/sfat pe site... datorita raspunsurilor de calitate, esti rasplatit/a cu acea fundita care valoreaza 100 de puncte, datorita lor aduni punctaj/arata bine la profilul tau si ocupi un loc fruntas in clasament, funda se da dar si se primeste
O SEARA BUNAhappy

| alexs99 a răspuns:

"16. Ce este funda? Cum dau funda?
Funda este echivalentul unui "Multumesc" virtual si marcheaza raspunsul castigator la o intrebare. Pentru a acorda o funda, intra in pagina intrebarii tale, iar in dreapta fiecarui raspuns vei observa o funda portocalie. Trebuie doar sa dai click pe cea din dreptul postarii pe care vrei sa o desemnezi castigatoare. Toti cei care au raspuns la intrebarea ta au lasat la o parte, chiar si pentru cateva momente, interesele si grijile proprii pentru a-ti oferi un sfat, o solutie, o vorba buna sau macar pentru a-ti lumina chipul cu un zambet. A alege un raspuns castigator inseamna a-ti arata recunostinta fata de cel care consideri ca te-a ajutat cel mai mult. Acesta va fi recompensat din partea TPU.ro cu 100 puncte si, in acelasi timp, va putea sa se bucure de faptul ca a reusit sa te ajute cel mai mult. A alege un raspuns castigator poate fi felul tau de a multumi pentru ajutorul primit."
Sursa: www.tpu.ro/intrebari-frecvente#16
O zi buna.

| raMLesS a răspuns:

Câştigi puncte în plus. desemnezi răspunsul unui utilizator ca fiind cel mai bun la intrebarea ta.

| Neo12 a răspuns:

Bună!
Aceasta este lucrul pe care tu îl oferi unei persoane care te-a ajutat/mulțumit în legătură cu o întrebare adresată de tine. Bine-înțeles că-l oferi doar dacă dorești, dar eu zic că așa ar fi frumos pentru că și el a avut intenții bune atunci când a ales să te ajute.
Funda este echivalentul a 100 de puncte care se acumulează cu altele (Altele însemnând cele de la alte răspunsuri pe care le oferi. De exemplu dacă răspunzi primul, al doilea și tot așa la o întrebare primești puncte și ele se acumulează, iar apoi crești în rank, mai pe românește. urci câte o treaptă spre locul I într-un an).
O seară plăcută și toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aduni puncte si cresti in rank.

| DomnulKat a răspuns:

O ți ca trofeu.

| Takatsuki a răspuns:

Denumești câștigătorul celui mai bun răspuns care ți s-a dat, și care îți place.