| RentitaAndreeeafuntita a întrebat:

Ce inseamna funda? Mereu lumea zice dau funda dau funda si ma enerveaza deci ce inseamna?

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Bine ai venit printre noi!
Funda = Cocarda oranj = Răspuns câştigător = 100 de puncte.
Este un fel de "Mulţumesc". În acest fel îi mulţumeşti celui, care te-a ajutat cel mai mult, răspunsul căruia a fost cel mai bun, din punctul tău de vedere.
Când te vei hotărî, ce răspuns este cel mai bun/folositor (în mod normal ai maxim 5 zile la dispoziţie), va trebui să dai clic pe "Declară răspuns câştigător" în dreapta răspunsului preferat, iar apoi să dai clic pe "OK". E simplu.

Şi mai ceva, dacă după cele 5 zile, pe care le ai la dispoziţie din ziua în care ai postat întrebarea, nu ai ales câştigătorul, iar cel puţin un răspuns are minim 5 voturi (în total) de "inteligent" şi/sau "folositor", atunci răspunsul câştigător va fi selectat automat de roboţel TPU (în funcţie de numărul de voturi). Însă dacă nici un răspuns n-a strâns cele 5 voturi până în a 5-a zi, atunci vei putea singur să hotărăşti, când şi dacă vrei să premiezi vreun răspuns.

Citeşte şi Întrebările frecvente: http://www.TPU.ro/intrebari-frecvente ! O să găseşti multe răspunsuri şi aici. Succes! Numai bine!

| EmaS a răspuns:

In dreptul raspunsului pe care il consideri cel mai bun se afla fundita.Dai clic pe ea, si ai premiat raspunsul.Toti cei care au raspuns la intrebarea ta au lasat la o parte, chiar si pentru cateva momente, interesele si grijile proprii pentru a-ti oferi un sfat, o solutie, o vorba buna sau macar pentru a-ti lumina chipul cu un zambet. A alege un raspuns castigator inseamna a-ti arata recunostinta fata de cel care consideri ca te-a ajutat cel mai mult. Acesta va fi recompensat din partea TPU.ro cu 10 puncte si, in acelasi timp, va putea sa se bucure de faptul ca a reusit sa te ajute cel mai mult. A alege un raspuns castigator poate fi felul tau de a multumi pentru ajutorul primit happy

| Karinakari99 a răspuns:

Înainte de toate,citeşte întrebările frecvente şi blogul TPU,fiindcă eşti membru nou (http://www.TPU.ro/intrebari-frecvente şi http://www.TPU.ro/blog/ )!
Funda este un fel de "Mulţumesc"pentru utilizatorul/persoana care te-a ajutat cel mai mult.Cel care o primeşte acumulează 100 de puncte.Este cunoscută drept răspuns câştigător.
Pentru început dai click pe o întrebare să citeşti răspunsurile pentru a vedea dacă ai primit ajutor.Dacă da,în dreptul răspunsului care te-a ajutat şi vrei să-l declari câştigător se află o fundă transparentă,de culoare gri şi dacă o atingi se face portocalie.Dai click pe ea,apoi pe OK dacă eşti sigur/sigură că vrei să-l declari câştigător.E foarte simplu.
Mult succes.O...şi am uitat să-ţi urez bun venit pe siteul nostru.Bun venit!

| DraGfirE a răspuns:

Funda e cand raspunde unul la intrebarea ta si raspunde cel mai bine si consideri tu ca te-a ajutat cel mai mult ii dai funda si e in dreapta de raspunsul lui.

| MKV a răspuns:

Funda inseamna raspuns casatigator, fiecare utilizator doreste cat mai multe funde.