| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna FUNDA si cum o poti darui?

Răspuns Câştigător
| Tsunade99 a răspuns:

Funda este premiul, pe care tu trebuie sa il acorzi raspunsului care ti se pare cel mai folositor, bun, inteligent, adecvat. Inainte sa dai funda, poti observa ca in dreapta tuturor raspunsurilor se gaseste o medalie, numita de catre noi fundita sau simplu funda. Prima data alegi raspunsul care ti se pare folositor, inteligent, adecvat, etc, si dai clic pe funda din dreapta acelui raspuns. Daca dai clic pe ea atuncio sa-ti apara un mesaj daca esti sigur ca vrei sa dai funda acelui raspuns, la care trebui sa dai pe da, si funda acolo devine portocalie, si nu mai sunt celelante funte gri.

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Alegi un raspuns care ti se pare tie cel mai bun,apoi in dreptul lui este o panglica portocalie.Dai clic pe ea,apoi apare un mesaj daca esti sigur ca ai ales raspunsul castigator,dai clic pe da si gata,ai premiat raspunsul!Toti cei care au raspuns la intrebarea ta au lasat la o parte, chiar si pentru cateva momente, interesele si grijile proprii pentru a-ti oferi un sfat, o solutie, o vorba buna sau macar pentru a-ti lumina chipul cu un zambet. A alege un raspuns castigator inseamna a-ti arata recunostinta fata de cel care consideri ca te-a ajutat cel mai mult. Acesta va fi recompensat din partea TPU.ro cu 10 puncte si, in acelasi timp, va putea sa se bucure de faptul ca a reusit sa te ajute cel mai mult. A alege un raspuns castigator poate fi felul tau de a multumi pentru ajutorul primit happy

| LifeFail a răspuns:

Funda este un semn de mulţumire care îţi oferă 100 de puncte. Cu ajutorul ei îi mulţumeşti,practic,celui care consideri tu că ţi-a dat un răspuns corect/complet/folositor. De îndată ce te hotărăşti(de obicei ai cinci zile la dispoziţie pentru a declara un răspuns câştigător), dai click pe "Declară răspuns câştigător", care se află în dreapta fiecărui răspuns,apoi pe "OK".Nu e nimic dificil.Eventual,poţi citi şi Întrebările frecvente(http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente ),unde cu siguranţă vei găsi multe răspunsuri care te vor ajuta.
Baftă!

| ParanoidKidu a răspuns:

Bună! Funda înseamnă răspuns câştigator şi o poţi dărui astfelbig grinai click pe întrebarea ta şi ai să vezi mai multe răspunsuri şi apoi ai să observi în dreapta fiecărui răspuns o panglică pe care scrie "Alege răspunsul câştigător" şi dai click pe ea.Pa,pa.

| ღEυCαρѕυηαTυAηαηαѕ a răspuns:

Funda=Pai fii atent draga fundita este ca o rasplata pentru raspunsul tau. Poti sa ii dai fundita la cel care crezi ca ti-a dat cel mai bun raspuns Ii da fundita apasind fundita din dreapta raspunsului corect.La fiecare intrebare poti sa dai numa o fundita raspunsului ''coerect'' Poti sa incerci sa mi dau o fundita?

| alymiky13 a răspuns:

In dreapta fiecarui raspuns este o funda gri, la intrebarea la care ai pusa citesti toate raspunsurire si care ti se pare cel mai bun ii dai funda aia apesi pe ea te intreaba ceva si se face portocalie

| Ramona1 a răspuns:

Funda este un fel de "rasplata" pentru raspunsul pe care il consideri tu cel mai potrivit pentru intrebarea ta.Ea se gaseste in dreapta utilizatorului.

| rossCopperman a răspuns:

Hey:)! Funditele sunt medaliile oranj pe care le vezi langa un raspuns la o intrebare. Ele simbolizeaza un fel de "multumesc" din partea celui care intreaba pentru cel care raspunde(primind fundita avand cel mai bun raspuns). Funditele iti dau 100 de puncte care te ajuta sa cresti in rank(punctajul de pe TPU).
Iti propun sa citesti : http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
Dai mai jos si cauti intrebarile "Cum sunt selectate raspunsurile castigatoare?" si "De ce sa aleg un raspuns castigator pentru intrebarea pusa de mine?". Vei intelege mai bine pe urma.
Sper ca ti-am fost de ajutor:)!

P.S: Pentru a acorda fundita la o intrebare pusa de tine, tot ce trebuie sa faci este sa dai click pe fundita de culoare gri (apare in dreptul unui raspuns) si iti va aparea o intrebare : "Esti sigur ca vrei sa selectezi raspunsul castigator?" si dai pe OK; si ai multumit celui care te-a ajutat mai bine.
Sper ca te-am ajutat;)
Anto:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atunci cand pui o intrebare si primesti raspunsuri, alegi raspunsul cel mai explicit, care te-a ajutat cel mai mult si ii dai funda.

| PotatoMustDie a răspuns:

Funda o acorzi celui mai bun raspuns al intrebatii

| Sabryy a răspuns:

Funda se acorda celui care a postat cel mai bun raspuns la intrebare. De exemplu, vei vedea in dreapta postarii mele o funda si " Acorda-i Funa". Asa se acorda. Asta inseamna ca alegi castigatorul la intrebarea ta.

| laAAal a răspuns:

Buna! pai vezi ca in dreapta mesajului meu scrie raspuns castigator. apasa acolo:*

| BeLyNdA a răspuns:

Pai pe TPU sa dai o funda inseamna sa premiezi raspunsul care ti-a fost mai folositor.Bafta!

| andra_9585 a răspuns:

Funda o primeste cel care a raspuns cel mai bine la intrebare, alegi raspunsul preferat caruia ii oferi funda dand click in dreapta raspunsului la "alege raspunsul castigator"... sper ca am fost destul de explicita si ca te-am ajutathappy

| adri16 a răspuns:

Fundita adica premiezi raspunsul castigator, cand postezi o intrebare iti apare in dreapta raspunsurilor o fundita, da clik pe cea cu raspunsul pe care il consideri castigator, sper ca te-am lamurit

| BlackTiger a răspuns:

Funda o dai atunci cand vrei sa alegi un raspun castigator.Este in dreptul fiecarui raspuns.DOar apesi pe ea si o daruiesti raspunsului castigator.E ca si panglica aia cand o primesti de ai castigat ceva.Sti? Funda? Pls...

| OFataDulcica a răspuns:

Funda este ca un premiu.Din mai multe raspunsuri tu il alegi pe cel mai folositor si il premiezi. Funda se afla in partea dreapta langa raspuns.Este o panglica gri iar dupa ce o dai se face portocalie. Sper ca te-am ajutat.Bye

| Ollycika a răspuns:

Ms mult cu totii m-ati ajutat destul de mult...Acum am inteles si eu ce e aia o funda si cum o poti darui.Ms mult!

| 2smart4u a răspuns:

Funda este un premiu pentru cel ce da raspuns.Doar unu poti da la o intreabare.Si se da simplu dai click pe funda aproape invizibila de langa cel ce a dat raspunsul.E bun raspunsul, daca da da funda.

| FatadepeTpu a răspuns:

Pune-ti o intrebare si oamenii raspund la intrebare.Cel care v-a raspuns cel mai bine la intrebare ii pune-ti FUNDA.La raspunsul care v-a placut alaturi este o panglica. Apasati pe ea si asta inseamna sa pui FUNDA.