| veverushca a întrebat:

Conform dex-ului "expert" = Persoană care posedă cunoștințe temeinice într-un anumit domeniu; om care posedă cunoștințe fundamentale într-un anumit domeniu de activitate; persoană competentă într-un anumit domeniu.
Intrebarea mea este : In ce domeniu poseda cunostinte fundamentale "expertul TPU"?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost o perioada in care s-a solicitat votul comunitatii pentru a se schimba denumirea(a fost propus "Maestru TPU"). A fost de multe ori contestata denumirea actuala. Nici eu nu aprob denumirea de "expert".

Dar ce asteptari sa ai de la TPU? Se simt mai maguliti cei care au dorit sa se pastreze denumirea. Diferenta la vot a fost de cateva procente. Aproape 50:50 rezultatul.

4 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Au absolvit scoala vietii...virtuale.

| darrio2007 a răspuns:

De obicei in cultura generala a fiecaruia. Ceea ce prea putin se invata in scoala.Din viata de zi cu zi.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Foarte BUNĂ "observaţia" ta, dar NU acesta a fost "criteriul" de care s-a ţinut cont când s-au stabilit "experţii" TPU :(

"Expert TPU" este "titlul" ( gradul ) suprem/maxim pe care îl poate obţine un user!

Acordarea titlului de "Expert TPU" se face de către echipa TPU ( de Admine )!

"Asadar:

Cine sunt Expertii Toti Pentru Unu?
Expertii TPU.ro sunt cei mai devotati, implicati si activi membri ai comunitatii Toti Pentru Unu. Sunt cei care ne-au impresionat prin cantitatea si calitatea raspunsurilor lor, prin empatia si altruismul de care au dat dovada, dar si prin experienta si nivelul lor de cunostinte!

Cine alege Expertii? Dupa ce criterii?
Echipa Toti Pentru Unu. In calitatea de administrator al site-ului, eu ii propun pe cei care consider ca merita acest statut si ma consult cu ceilalti membri ai echipei TPU atunci cand este cazul.

Criteriile dupa care stabilim cine devine Expert sunt cele enuntate mai sus.

Cum pot sa devin Expert TPU? Pozitia in clasament conteaza?

Orice membru al comunitatii Toti Pentru Unu poate deveni Expert! Cei care contribuie cu cele mai bune, utile si "date din suflet" raspunsuri sunt intotdeauna remarcati! Ca in orice comunitate, cei mai merituosi membri ies in evidenta!

Membrii comunitatii pot propune numirea altor membri ca Experti?

Da, propunerile sunt apreciate si luate in considerare, insa decizia finala tot echipa TPU.ro o va lua." - SURSA :
http://www.tpu.ro/blog/?p=134

"Ca si conditii minimale, utilizatorii propusi de voi trebuie:

- sa fi participat intens pe TPU.ro: minimum 500 de raspunsuri postate si minimum doua luni de la inscriere

- sa fi oferit, in mod consecvent, informatie care sa fie de folos celorlalti; raspunsurile cu caracter conversational, trivial sau zeflemitor nu se iau in considerare

- sa nu fi jignit alti utilizatori

- sa fi respectat politica TPU.ro si scopul esential pentru care acesta a fost creat

Acei utilizatori care provoaca sau stimuleaza conflicte, cei care jignesc, hartuiesc, abuzeaza de functiile site-ului, spameaza sau incalca in oricare alt fel politica noastra sau termenii si conditiile tpu.ro, au sanse mult mai mici de a deveni Experti TPU.ro, deoarece consideram ca acestia inteleg gresit menirea site-ului Toti Pentru Unu si il folosesc in alte scopuri decat cel pentru care e destinat." - SURSA :
http://www. tpu.ro/blog/? p=601,

Ca o "condiţie" suplimentară, în practică, s-a mai observat NECESITATEA de a avea un raport minim de 10 % răspunsuri câştigătoare ( din cele date ) - adică, cel putin 1 răspuns din 10 să fie castigator!

De vreo 2 ani, de când eu activez pe site, NU s-au mai ales Experţi TPU...

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are legatura una cu cealalta.Rxpert TPU devii in urma activitatii de pe site, prin calitatea raspunsurilor pe care le oferi, etc.Citeste Intrebari frecvente.Mult noroc.