| Doofy a întrebat:

Daca votul ala stupid nu valoreaza nimic de ce e site-ul asta plin de certuri cretine din cauza stupizilor?

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pentru că sistemul de votare a fost gândit prost.
Ni s-a pus la dispoziţie un "stupid", care este împotriva politicii de anti-jigniri, pe care o duce site-ul, pentru că, vrând-nevrând, jigneşte. Şi un "nefolositor", care este total nefolositor, pentru că orice părere ne foloseşte la ceva, din fiecare răspuns avem ceva de învăţat (până şi cât de puţin inteligenţi pot fi unii).
În schimb, nu s-a creat o opţiune de vot "greşit"/"eronat", ca cei care au o părere diferită să-şi poată exprima dezacordul în mod civilizat, nu jignindu-se între ei inutil.
De aici şi certurile pe această temă.

Eu una prefer să apelez doar la celelalte trei voturi. Mi se pare cel mai corect aşa.

| EmaS a răspuns:

Cum castig puncte pe TPU?
Daca esti logat si oferi raspunsuri acumulezi puncte. De asemenea, castigi puncte si prin voturile primite pentru raspunsurile tale. Trebuie sa ai in vedere faptul ca si pe TPU calitatea primeaza - cu cat raspunsul pe care il dai este mai bun, mai folositor, inteligent sau amuzant (si cotat ca atare de catre ceilalti utilizatori), cu atat vei primi mai multe puncte pentru acel raspuns.
pentru postarea unui raspuns (aprobat) veti primi 50 de puncte; pentru postarea unei intrebari nu se mai ofera niciun punct si nici pentru votarea raspunsurilor postate de altcineva; atunci cand un raspuns este ales castigator, cel care l-a postat primeste 100 de puncte; pentru fiecare vot "folositor" sau "inteligent" primit, se ofera cate un punct. De asemenea, se acorda puncte suplimentare pentru rapiditatea cu care postezi un raspuns:
primul raspuns postat pentru o intrebare valoreaza 50 de puncte; al doilea - 40 de puncte; al treilea - 30 de puncte; al patrulea - 20 puncte; al cincilea raspuns - 10 puncte.

| Dumnezău a răspuns:

Din cauza ca unii nu stiu cand sa se opreasca din a crea ranchiuni si vendete virtuale.Mi se pare prostesc sistemul.Eu zic ca ar trebui sa fie ca pe YouTube, doar ca user-ul care a pus intrebarea sa dea Like/Dislike, in functie de cat de mult l-a ajutat raspunsul.Asa n-ar mai exista conflictele idioate de acum. Oricum, tot zic ca ar fi excelent sa voteze doar cel ce a postat intrebarea.Pace!

| Abandoned3 a răspuns:

Pentru ca unii considera ca nu merita acele voturi. D-aia. Cred ca le afecteaza imaginea sau ca raspunsurile lor sunt luate in bataie de joc.

| florina200 a răspuns:

Nimeni nu e stupid.intelege

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca multi le folosesc ca sa abuzeze si sa denigreze.

| GeorgeGabriel a răspuns:

De ce ne faci stupizi stupido