| UnOmOarecare3000 a întrebat:

De s-a selectat automat cineva si apoi a primit funda pe TPU la intrebarea mea, fara sa declar eu raspunsul castigator? Asa se face automat cand astepti mult timp sau este vreo eroare pe undeva? Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Da, pe scurt, daca in 2 zile nu desemnezi tu un raspuns castigator, funda se da userului care a primit cele mai multe evaluari de "inteligent" si "folositor". Daca 2 raspunsuri au acelasi numar de evaluari atunci castigator va fi primul raspuns.
In e-mail-ul primit de la TPU poti seta sa nu se acorde automat funda.

| UnOmOarecare3000 explică (pentru Werrich):

Deci bifezi o data si apoi nu mai apare la orice intrebare, sau trebuie pentru fiecare intrebare?

| Werrich a răspuns (pentru UnOmOarecare3000):

Mi se pare ca fiecare intrebare pe care o adresezi are e-mail-ul ei propriu pentru bifare.
Aici trebuie sa mergi in e-mail-ul primit de la TPU:
"Daca tu consideri ca inca nu ai primit un raspuns suficient de bun la intrebarea ta si nu vrei ca funda sa fie acordata in mod automat, da click aici."

Multumesc mult pentru funda acordata!

| UnOmOarecare3000 explică (pentru Werrich):

Cu placere.

11 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Uite ca asta nu stiam...
Aparent s-au schimbat regulile.

Legat de parere, oarecum se evita acele "funde"... desi neimportante, sa fie date persoanelor "favorizate" ale celor care pun intrebarea, in cazul in care nu o sa acorde acea asa zisa funda.

Dar totusi, parca era mai bine inainte.

| floresdemayo a răspuns (pentru DoarBogdan):

Păi, și în 2015, știu că se proceda la fel.

| DoarBogdan a răspuns (pentru floresdemayo):

Hmm...
Stiu ca prin 2015... era anul in care puneam si eu intrebari (dar m-am lasat sad ) si atunci nu se punea funda pana cand nu o selectam eu.

Si pot sa confirm. Am pastrat unele intrebari fara funda, iar dupa ceva ani, m-am uitat pe acolo si am ales unele funde, sa isi aduca aminte de mine devil

| floresdemayo a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu doar in 2015. Și eu pot confirma că am dreptate. Și pe atunci au existat situatii similare.
Vad că și in 2013 se proceda la fel...
Haide să îți arăt:
https://www.tpu.ro/......eci-nu-am/
Poate că din 2009...

Dar probabil, tu erai mai atent și îți verifica-i email-urile periodic, bifai ce trebuia, astfel încât fundele să nu fie acordate automat.

| DoarBogdan a răspuns (pentru floresdemayo):

Dar te cred, te cred big grin
Da, aparent asa era. Nu stiu ce optiuni erau pe acolo legat de asta.

Si da, ai dreptate si la partea cu verbele. Acolo considera ca "lui" ii verifici. Poate daca se luau in considerare diacriticele, era altfel.

Pare ca ai dreptate in orice thinking
Prezici cumva viitorul?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pe bune, când va intra în reparații roboțelul ăsta, care îmi corectează în forma greșită, cuvintele ortografiate corect?

https://postimg.cc/944pgm6K

Verbul "a verifica" cu forma verifica-i (fara cratima, dar nu mi se permite pe acest site, scrierea in forma corectă!) e la modul indicativ, timpul imperfect, persoana a II-a. Acest timp arată ca actiunea se petrece in trecut, fata de momentul vorbirii, neterminată la momentul specificat in vorbire.

| Vântulalb a răspuns:

Se da automat daca nu o dai tu.
O mare greseala gandita de admini. Pentru ca de multe ori nici un raspuns nu e bun.

Răspuns utilizator avertizat