| funnymind a întrebat:

Există cineva plătit (sau, pro bono), care să combată agramatismul cras existent pe acest site?
Dacă există, de ce nu-și face treaba?
tpu.ro, prin etalarea conținutului în spațiul virtual public, denotă clar apartenența la stilul "cantitate, nu calitate!".
De ce promovați, de atât de mulți ani, agramatismul limbii române?

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

TPU e doar o metoda de a scoate bani, cu costuri mici. Nu-i intereseaza ce se scrie, cum se scrie, ci sa se scrie. Atat. Sa se-nvarta roata. Sa roiasca userii in jurul site-ului. Sa mearga afacerea. Sa iasa banii.

Let the money hit the floor!

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu ti-ai bătut joc de gramatica limbi romane și( vorbești de agramatismul cras existent pe acest site )

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce te tine pe site?
Daca ar elimina toti agramatii de aici ar scadea traficul cu 70%... desi nu ar mai exista TPU probabil.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nimeni nu sta sa corecteze sutele de raspunsuri / intrebari care apar pe site!
Din cate stiu eu avem un singur admin si cativa moderatori,
Exista o masinarie care corecteza unele greseli uzuale, mult prea putine pentru a acoperi nevoile!
Ce ar fi daca tu ai avea o problema, o pui pe site, primesti raspunsurile de care ai nevoie, dar tu nu le vezi pentru ca trebuiesc editate pentru ca nu sunt scrise corect!
Tu, ce propui?

| funnymind explică (pentru Fatamuntilor):

Pentru început, propun să nu mai abuzezi de semnul exclamării si sa pui virgulă atunci când situația impune.
Apoi, te rog respectuos să nu mă tratezi "de sus", că n-am urmărit împreună emisiunile profesorului Pruteanu.
Iar la final, îți recomand călduros să eviți a răspunde întrebărilor mele. Nu de alta, dar vorbești mult spunând nimic.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru funnymind):

Nu te tratez,, de sus''
Pentru a evita sa nu iti raspund la intrebari ti recomand sa folosesti functia,, ignor'' aflata sub profilul meu!
Pana atunci raspund unde si cand vreau atata timp cat nu incalc regulamentul sitului.
Iar pentru a afla un raspuns la nedumirirea ta recomand sa scrii un emal la admini folosind,, contact''

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Fără agramați nu e viață aici!
Cum spuneau și RAY și suntserios, nu o să citez, dar răspunsurile sunt pe aici.

De exemplu să ne imaginăm că DVS/tu ați/ai fi creatorul acestui site și doar câțiva moderatori ar fi, toți, cu lucruri mai bune/interesante de făcut.
Cine ar avea atât de mult cumpăt în a verifica milioanele de întrebări și răspunsuri la fiecare milisecundă?