| anonim_4396 a întrebat:

Sa-mi spuna si mie cineva la acest site despre,, funda, puncte, prieteni etc.".

Răspuns Câştigător
| hideaway a răspuns:

Ce este TPU?
Site-ul TPU (Toți Pentru Unu) este o rețea de socializare, o platformă online de întrebări și răspunsuri, lansată în noiembrie 2008. În prezent deține un loc de frunte în rândul unor astfel de pagini web.[1]
Utilizatorii își oferă reciproc soluții la problemele cu care se confruntă, împărtășind între ei cunoștințele și experiența proprie. La rândul tău, când ai nevoie de un răspuns la o anumită întrebare importantă pentru tine, pe TPU vei primi ajutor prin răspunsurile celorlalți.
Suntem pe TPU pentru a da și a primi sfaturi bune, pentru a fi toți pentru unu și unu pentru toți.
Funda (răspunsul câștigător);
Fundele sunt "Mulțumesc-ul" virtual. Acest "Mulțumesc" (răspunsul câștigător), valorează 100 de puncte.Cum se dă?
În dreptul răspunsului pe care îl consideri cel mai bun/folositor din punctul tău de vedere, se află o panglică oranj (gri), pe care scrie "1". Dedesubtul panglicii scrie "Declară răspunsul câștigător". Când vei da click pe acea panglică, îți va apărea următorul mesaj:" Ești sigur că vrei să alegi răspunsul ca fiind câștigător?", iar tu apeși pe "OK".
Dar, atenție! Ai decât 5 zile la dispoziție! Dacă nu o vei acorda în 5 zile, se va da automat, sau vei primi un mail (în spam) cu "selectează răspunsul câștigător la întrebarea ta...". Da, și mie mi se pare cam enervant.
Puncte (cum le câștigi, cu ce te ajută):
Ca să acumulezi puncte, trebuie să răspunzi la întrebări pe TPU. Cu cât răspunsul tău este mai bun/folositor, cu atât vei acumula voturi pozitive. Pentru voturile de "Folositor" sau "Inteligent", se oferă câte-un punct. Pentru voturile negative nu se oferă nici un punct, nici dacă votezi un răspuns postat de un alt utilizator, nici dacă postezi o întrebare.
-Pentru postearea unui răspuns APROBAT, se oferă automat 50 de puncte. Bineînțeles că punctele se mai acumulează și prin funde (răspunsuri câștigatoare); acestea valorează 100 de puncte.
-Puncte se mai oferă și după rapiditatea de a răspunde.
-primul răspuns ~ 50 puncte;
-al doilea răspuns ~ 40 puncte;
-al treilea răspuns ~ 30 puncte;
-al patrulea răspuns ~ 20 puncte;
-al cincilea răspuns ~ 10 puncte.
Ele reflectă activitatea ta pe site (cât de activ ești), și te ajută să crești în rank (topul utilizatorilor) http://www.tpu.ro/useri
Cum devii "Senior"?
Pentru a devenii "Senior", trebuie să ai minimum 100 de răspunsuri aprobate și minimum 10 zile de la înregistrare. Când vei îndeplinii aceste două cerințe vei avea toate, (și absolut toate), drepturile depline; cum ar fi:
Vei putea să raportezi, să folosești opțiunea "Discută Live" (adică chat-ul site-ului), vei putea să votezi și să trimiți mesaje private.
Cum adaug pe cineva în lista de prieteni?
Dacă vrei/dorești să bagi o anumită persoană în lista ta de prieteni, intri pe profilul acesteia, și apeși butonul verde "Adaugă prieten". http://i.imgur.com/fx6R6.png
După ce ai apăsat butonul "Adaugă prieten", persoana respectivă va primi cererea ta. (sau, se adaugă direct dacă are "Automat pe toți")
Pentru mai multe detalii intră aici:
-http://ro.wikipedia.org/wiki/TPU.ro
-http://www.facebook.com/PrieteniiTPU?ref=ts
-http://www.tpu.ro/blog/?p=2183
-http://www.TPU.ro/intrebari-frecvente
Succes!

2 răspunsuri:
| βιάήćάβάά a răspuns:

Bună!

Ca să aflii ce este TPU, poți să dai un simplu click link-ului de mai jos, pentru că Wikipedia deține mult mai multe informații despre TPU
http://ro.wikipedia.org/wiki/TPU.ro!

Cu ce mă ajută funda?
Funda este răspunsul câștigător care valorează 100 de puncte! Te ajută să crești în rank, adică să urci în clasamentul utilizatorilor! http://www.tpu.ro/useri
Unde se află ea, și cum se acordă?
Ea se află în dreapta răspunsului care te-a ajutat cel mai mult! Atenție! Tu o vezi gri, dar când vei da click pe ea, vei vedea că se va face portocalie! Pe ea scrie "1", iar dedesubtul ei scrie "Declară răspunsul câștigător!". După ce vei face click pe fundă, îți v-a apărea mesajul: "Ești sigur că vrei să declari acest răspuns ca fiind câștigător?" (ceva de genul); iar tu apeși "OK". Este simplu ca "bună-ziua!"

Cum pun poză la profil?
Intri la "Editare profil" și dai pe "Alegeți fișierul", iar după aceea alegi din calculator o imagine care îți place ție!

Cum devin "Senior"?
Pentru a cerne apele, un membru junior rămâne membru junior până la momentul în care scrie 100 de răspunsuri, cu un minim de 10 zile de juniorat.

Cum adaug pe cineva la prieteni?

Pentru a adăuga pe cineva în lista de prieteni, intri pe profilul acesteia și apeși butonul verde "Adaugă prieten +".

O zi frumoasă!

Puncte:
Punctele le acumulezi în urma activității tale pe site!
pentru postarea unui răspuns aprobat se oferă 50 de puncte;
pentru o fundă se oferă 100 de puncte.
Punctele le câștigi și prin rapiditatea de a răspunde:
l răspuns ~ 50 puncte;
al ll-lea răspuns ~ 40 puncte
al lll-lea răspuns ~ 30 puncte
al lV-lea răspuns ~ 20 puncte
al V-lea răspuns ~ 10 puncte
Ele te ajută pentru a crește în rank, adică pentru a urca în clasamentul utilizatorilor! http://www.tpu.ro/useri

Ca să adaugi un prieten pe TPU, intri pe profilul persoanei respective și apeși pe butonul verde "Adaugă prieten"!

O zi frumoasă!