| AnutZa_8646 a întrebat:

Sunt noua pe TPU...
puteti sa`mi explicati si mie ce este aceasta funda, cum sa o primesc si cum sa o ofer?
Ajutati`ma va rog frumos!

Răspuns Câştigător
| DennyxD a răspuns:

Heii! Atunci cand pui o intrebare si ti se da raspunsul corect sau raspunsul care iti place tie mai mult poti sa dai funda, adica ca si cum acela este raspunsul castigator.In dreapta raspunsurilor date iti apare o fundita care nu este colorata... daca vrei ca unul dintre acele raspunsuri sa fie castigator adica acela este pe placul tau, fiind cel mai bun raspuns poti sa dai clik pe acea fundita, ea devenind astfel portocalie! Acelei persoane careia i-ai dat fundita ii va aparea pe profilul sau si cu cat va acumula mai multe fundite cu atat va ajunge mai"sus" pe Tpu.Si tu la randul tau daca dai raspunsuri corecte la intrebarile unor utilizatori poti primii fundite. Daca ai foarte multe raspunsuri castigatoare,adica fundite poti deveni expert pe TPU, dar este foarte greu sa acumulezi atatea avand in vedere ca esti abia la inceput.
Bft:* Daca te-a ajutat raspunsul meu, imi poti da chiar si mie fundita!:*

1 răspuns:
NOname
| NOname a răspuns:

Bine ai venit printre noi!
Funda = Cocarda oranj = Răspuns câştigător = 100 de puncte.
Este un fel de "Mulţumesc". În acest fel îi mulţumeşti celui, care te-a ajutat cel mai mult, răspunsul căruia a fost cel mai bun, din punctul tău de vedere.
Când te vei hotărâ, ce răspuns este cel mai bun/folositor (în mod normal ai maxim 5 zile la dispoziţie), va trebui să dai clic pe "Declară răspuns câştigător" în dreapta răspunsului preferat, iar apoi să dai clic pe "OK". E simplu.

Şi mai ceva, dacă după cele 5 zile, pe care le ai la dispoziţie din ziua, în care ai postat întrebarea, nu ai ales câştigătorul, iar cel puţin un răspuns are minim 5 voturi (în total) de "inteligent" şi/sau "folositor", atunci răspunsul câştigător va fi selectat automat de roboţel TPU (în funcţie de numărul de voturi). Însă dacă nici un răspuns n-a strâns cele 5 voturi până în a 5-a zi, atunci vei putea singur să hotărăşti, când şi dacă vrei să premiezi vreun răspuns.

Citeşte şi Întrebările frecvente: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente ! O să găseşti multe răspunsuri şi aici. Succes! Numai bine!