| anonim_4396 a întrebat:

Stimata administratie:
Este posibil sa implementati un buton prin care sa ne stergem singuri raspunsurile ce ne deranjeaza de pe postarile (intrebarile) noastre?
Noi suntem Juniori, nu putem raporta nimic, si suntem tinta multor atacuri, comentarii, mistouri si injurii nelalocul lor pe postarile noastre. Acestea nu fac decat sa ne injoseasca, ca oameni.
Avand in vedere ca punem o intrebare in cautarea unui raspuns, daca nu folositor, macar coerent si obiectiv, iar daca accesam cu un mail contact@TPU, dureaza uneori zile pana se rezolva situatia neplacuta, si in acest interval toata lumea citeste injuriile ce ne sunt aduse (de fapt, pana se rezolva raportarea totul devine tardiv, dupa o zi deja intrebarea noastra devine de obicei istorie, dar jignirea adusa ramane intiparita in memoria colectiva a userilor ce ne-au accesat postarea), consider ca singura solutie optima pentru curatarea acestui frumos site educativ de raspunsuri irelevante/obscene/spam/certuri este acest simplu mod de gestionare a intrebarilor propii.
Multumesc pentru atentia acordata, si astept cu respect si alti utilizatori sa ma sustina, mai jos, in demersul de mai sus.

24 răspunsuri:
| TPU.ro a răspuns:

Daca ai probleme din cauza anumitor utilizatori, ne poti scrie oricand pe contact. Reclamatiile au prioritate, asa ca ti se va raspunde.
Vom discuta si despre propunerea ta si vom vedea daca va fi inclusa in noul sistem de moderare.

Alexandra - TPU

| anonim_4396 explică (pentru TPU.ro):

Multumesc de raspuns, doamna administratoare/moderatoare, si sa speram ca veti face aceste schimbari cat mai repede... maine daca se poate, ca incepem sa ne pierdem rabdarea crestina.
Chiar adineauri am vrut sa raportez un raspuns irelevant cu butonul din dreapta "raporteaza", dar mi-a aparut o chestie cu "statutul de Junior nu permite, bla, bla". Deci de ce exista butonul ala futil la fiecare postare? Ca sa ne faceti in ciuda? Scoateti-l de la Juniori, daca nu il meritam!
PS. Poate faceti o "masa rotunda", cand aveti timp, si cu noi, userii TPU, sa vedem ce pareri are si "Comunitatea" vis-a-vis de "noul sistem de moderare".

evenso
| evenso a răspuns:

Ai dreptate, dar aceeasi situatie este si daca posteaza o intrebare un Senior, neaparat trebuie rezolvat aceasta situatie neplacuta, eu chiar ma feresc deja sa pun orice gen de intrebare din cauza amintita de tine.
Sa avem optiunea sa stergem orice raspuns care consideram noi ca nu au ce cauta la postarile noastre.

| anonim_4396 explică (pentru evenso):

Da domnita! Egalitate democratica... sa poata sterge oricine orice raspuns, chiar si a unui expert! Mai au si expertii zilele lor grele, cand mai fac cate o boacana pe TPU din cauza frustrarii, sau whatever, si n-are rost sa ne simtim noi prost, in special din cauza raspunsurilor lor nelalocul lor, ca ei au putere de sugestie mai mare printre ceilalti utilizatori...

| CoquineNoire a răspuns:

Domnu', e pastele, ar trebui un buton care sa dea jos toate caloriile depuse.
bun si ca sa nu mai zica lumea ca sunt irelevanta...de ce ar trebui sa ne pese de ce zice lumea, chiar si virtual?
oricarui user i se intampla sa ii sara lumea in cap cu reply-uri ba care blameaza si critica de chestii care ii depasesc, de parca ma cunoaste pe mine x sa se ia de mine...pana cum nu mi-a pasat, ala e un nimeni pentru mine.
sunt penibili si e bine sa ii lasi asa, fara sa le raspunzi.
nu se merita, punct.
pace!

| anonim_4396 explică (pentru CoquineNoire):

Ar trebui sa ne pese, uneori, de ce vor zice cei dragi sau cunoscuti noua, daca din greseala ne vor citi vreodata postarile... nu ca ale noastre ar fi cine stie ce monumente de inteligenta, dar nu ar fi corect fata de ei sa citeasca toate aberatiile jignitoare care ne impodobesc intrebarea, ca bomboanele cip coliva...
Deci de-aia TREBUIE sa ne lase administratia sa ne curatam postarea: e garsoniera mea, si daca vreau sa fac curat cand primesc oaspeti, fac! Daca nu, nu! E alegerea fiecaruia, dar trebuie sa avem dreptul la o alegere.
PS. Out of context: e unul, @sonatul, care a injurat de mama azi pe TPU, la Familie si Relatii, si s-au trezit, pana acum, 51 de raspundaci TPU sa il injure back, la randul lor... cum se zice, e postarea TOP1 de azi. Asta e preocuparea de azi cea mai importanta a userilor TPU. In timpul asta, tu esti suspendata ca irelevanta, iar intrebarea lui ala nu a fost (inca) stearsa, pentru ca e weekend si N-ARE CINE!
Pai vezi?!

| Hmmmm a răspuns:

S-ar lasa cu un mare tambalau. Nimanui nu-i convine sa-i stergi raspusul, indiferent cat este el de incompetent. O sa ranesti orgolii, si-ai sa te trezesti ca nu razbesti a sterge raspunsuri. Sunt prea multi imbecili pe aici si nu merita sa-ti prinzi mintea.

| anonim_4396 explică (pentru Hmmmm):

Dar este un site de educatie... stii, cand dai cautare pe google, pe context (adica fraze, nu cuvinte desperechate) prima optiune care apare este un link catre TPU, daca intrebarea a mai fost pusa aici. Ia incearca "Ce este funda", "Daca nu mi-a venit ciclul sunt gravida", "Cine imi da si mie..." si alte alea.
Iar un internaut neavizat deschide linkul, si se cruceste rolling on the floor
Asa a facut nevasta-mea ieri, cautand ceva, pentru ca a auzit ca google devine pe zi ce trece tot mai perfect ca browser, si poti sa cauti acum direct viavoice, pe fraze.
Deci problema este simpla: TPU trebuie sa devina, ca orice forum, curat de tampenii. Sau sa nu mai dea linkuri aiurea pe google.
Ori ca orice forum, TREBUIE sa existe posibilitatea ca cel care a deschis un topic, sa POATA sa isi administreze propiul topic dupa bunul sau plac. E legal, cinstit, democratic, si logic. Unde e problema?
Eu nu vad decat o problema de software, rezolvabila destul de simplu, eventual una de rea-intentie, rezolvabila doar daca ne unim cu toti, in spiritul Toti Pentru Unul.
PS. Deci exista buton de "Ignorare user", pe care o accesez cum vreau eu, dar nu exista buton "Sterge raspuns ofensator/irelevant"... Ilogic, nu?

| Hmmmm a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce se intampla cand imbecilul isi deschide topicul si-l gestioneaza dupa cum vrea muschiul sau?rolling on the floor) Tu ii atragi atentia subtil printr-un raspuns inteligent, iar el, simtindu-se jignit, iti sterge postul. Cum te-ai simtilaughing? Vezi, d-asta nu-i bine, ca nu dispar doar posturile imbecililor multumita celor destepti, ci si posturile inteligente, multumita celor imbecilirolling on the floor. Asta-i natura site-ului, majoritatea trebuie' sa posteze, ca sa existe trafic. In caz contrar, majoritatea se retrage si pica afacerea lu' Tenita.rolling on the floor Al dracu' de nebun...

| anonim_4396 explică (pentru Hmmmm):

Ah, dar e simplu! In acest caz poti sa faci cerere la administratie, sa iti re-posteze raspunsul, sau sa il suspende pe martafoiul ce ia in deradere utilitatea TPU. E mai simplu pentru administratie sa faca asta, deoarece aceste cazuri vor fi mai rare decat vice-versa ce se intampla acum pe TPU.
Plus ca ASA poti sti cine are ceva cu tine, personal, si poti sa il treci la "Ignor". Cu timpul nu o sa ii mai raspunda nimeni, sau o sa se trezeasca suspendat. Ca tine. laughing
Pricepi ideea?

| Hmmmm a răspuns (pentru anonim_4396):

Vulpoiule, eu am inteles ideea, dar nu mi se pare realizabila. De ce? Pentru ca martafoiul acela este acompaniat de alta gloata de martafoi, care reprezinta aproximativ 90% din procentajul userilor TPU. Daca il anihilezi pe ala, ca sa vii integru, trebuie' sa-i anihilezi pe toti, adica 90% din site. Pai, ce se face Tenita in cazul asta? N-o sa poti face curatenie generala, pentru ca adevaratele interese TPU-iste sunt mizerabilelaughing. Vrei sa faci tu curatenie in groapa destinata gunoiului? Am pretentii de la tinerolling on the floor. Pe mine ma lasa rece toata tarasenia cu suspendarea, ignorarea si stergerea posturiloe. Este si asta o tentativa meschina de-a scoate in relief corectitudinea si pertinenta pe TPU, menita sa stearga pata de noroi de pe camasa TPU. Ori suspendeaza orice iesire, ori se abtin. Nu te apuci sa inchizi gura ici-colo, ca sa vada userii ca tu-ti faci datoria.

| anonim_4396 explică (pentru Hmmmm):

Ba SE POATE FACE CURATENIE! Daca ne unim cu toti, astia de am ramas cu mintea si sufletul mai integru pe TPU, si nu ne-am molipsit de tpuism... dar daca pana si voi ori nu imi raspundeti sa ma sustineti, ori comentai negativist sau iremediabilist, atunci CHIAR nu se poate!
Doamnele din administratie nu sunt chiar rau intentionate: sunt doar debusolate si fara experienta administrarii unui site "de masa".
Lasati naibii vaicareala, si ajutati-ma sa reparam ce au stricat altii (si noi printre ei, recunosc) si o sa vedeti ca o sa fie bine. O sa apara oameni mai integri pe TPU, si noi o sa ne facem prietenii spirituale mai interesante, ca in avion, nu ca in troleibuz, cum e acum...

| Hmmmm a răspuns (pentru anonim_4396):

In cazul asta, o rugam pe Alexandra sa-si expuna parerea, ca de ea depindem pana la urma. Nu zic ca ma opun ideii tale, spun ca mi se pare utopica. Dar, sa vedem cati se juxtapun recomandarii tale. Ar fi o nebunie sa intri in lupta fara un flanc defensiv macar.

| anonim_4396 explică (pentru Hmmmm):

That is better! happy
Poate te "iarta" daca iti faci Mea Culpa laughing

| Hmmmm a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa vedem daca ne onoreaza cu prezenta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu pot sa te sustin de la egal?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Chiar va rog, domnule (doamna, domnisoara?)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai dreptate dar din pacate cererea nu poate fi onorata; asta ar insemna haos total, ca fiecare sa poata sterge orice raspuns. Puteti continua sa trimiteti postarile in cauza la "Contact" sau cereti ajutorul unui senior, daca vreti sa raportati.Limbajul obscen, jignitor duce la suspendarea sau stergerea contului.Mult noroc.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Fiecare sa poata sterge orice raspuns de pe postarea LUI!
Fiecare om cauta raspunsuri ce ii sunt folositoare, ce rost are sa tina toate postarile tendentioase pe intrebarea lui?
Asta creeaza mai multe probleme de trafic si de monitorizare decat rezolva...
Tu iti dai seama, daca 300 de mii de utilizatori ar cere la contact stergerea a vreo 500 de mii de raspunsuri jignitoare. sau nefolositoare, cati administratori ar trebui angajati, sa faca curat?!
Plus ca trebuie sa stai sa explici la fiecare mesaj catre administratie de ce vrei sa stergi acele injurii sau raspunsuri irelevante...

| evenso a răspuns (pentru anonim_4396):

De regula pe orice site unde ai cont cine iti scrie ceva tu ai dreptul sa accepti sau nu fara sa ceri asta de la admini ( de exemplu youtube, google, facebook etc )
Cat timp nu se va proceda si aici la fel, raman patru alternative:
a - ori va ramane ca vrei ca nu vrei postarea unui utilizator,
b - ori faci cere cu explicatii la admini
c - ori esti nevoit sa sterg intrebarea ca sa nu mai apare numele tau la aceea postare.
d - Nu mai postezi intrebari.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Stai fara grija ca se poate si nu trebuie sa explici nimic; trimiti postarea respectiva.Problema mare este la sfirsit de saptamana.

| anonim_4396 explică (pentru evenso):

De obicei pe orice site unde iti raspunde cineva ai DREPTUL sa ii stergi postarea. Ia da-mi contul tau de facebook, sa iti comentez naspa pozele... Aha, deci ai dreptul! La fel si daca postezi un clip pe youtube. La fel si pe yahoo answer, etc. Ai vorbit fara sa verifici.
Apoi observa reactiile TPU-istilor de la blat: am primit deja dubla Stupid/Nefe pe afirmatia: si expertii au raspunsuri dubioase uneori. Desi eu tin minte foarte clar ca odata NOname a zis o expresie obscena intr-un raspuns, si pentru simplu fapt ca era weekend, postarea ei a stat acolo pana s-a trezit luni administratia. Daca cel ce pusese intrebarea se simtea ofensat ca userul anului scrie "ma pipi pe ea de... eu vorbesc mai metaforic acum" era mai elegant sa o stearga, iertand-o ca e nervoasa.
mai observa si voturile de "inteligent" de la vizitiul, desi el e suspendat pe contul anterior. Sindromul de gasca de pe TPU nu vrea ca TPU sa fie curatat de imbecilitati, si sa devina ceea ce trebuie: un site civilizat. Le convine ca este o extensie hi5, si dupa cum se pare, conteaza mai mult "sa nu imi stearga mie tampeniile, ca eu mi-s dastept" decat "sa se curete de crengi uscate, ca eu mi-s prost si vreau sa ma educ si eu aici".
Ideea asta tu o pricepi?

| evenso a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pot sterge comentarii de pe youtube http://webcache.googleusercontent.com/......tp?/search
si de pe facebook.
Ramane sa vedem ce vor hotara adminii de pe TPU.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt perfect de acord cu propunerea. (Susțin de toate, zilele astea, ca de Paște, așa)
Nu, serios, chiar mi se pare o idee bună.