| anonim_4396 a întrebat:

Sunt nou in TPU...Care e faza cu Fundele?

Răspuns Câştigător
| NarcyNarcisa a răspuns:

Cand tu pui o intrebare utilizatorii TPU iti raspund.Iar tu trebuie sa alegi un raspuns castigator, cel care ti se pare mai corect sai mai explicit.Cel ce are raspunsul cel mai corect primeste o funda(un fel de premiu). Sper ca te-am ajutat.Cel pe care tu l-aiales castigator primeste funda

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Bine ai venit printre noi!
Funda = Cocarda oranj = Răspuns câştigător = 100 de puncte.
Este un fel de "Mulţumesc". În acest fel îi mulţumeşti celui, care te-a ajutat cel mai mult, răspunsul căruia a fost cel mai bun, din punctul tău de vedere.
Când te vei hotărâ, ce răspuns este cel mai bun/folositor (în mod normal ai maxim 5 zile la dispoziţie), va trebui să dai clic pe "Declară răspuns câştigător" în dreapta răspunsului preferat, iar apoi să dai clic pe "OK". E simplu.

Şi mai ceva, dacă după cele 5 zile, pe care le ai la dispoziţie din ziua, în care ai postat întrebarea, nu ai ales câştigătorul, iar cel puţin un răspuns are minim 5 voturi (în total) de "inteligent" şi/sau "folositor", atunci răspunsul câştigător va fi selectat automat de roboţel TPU (în funcţie de numărul de voturi). Însă dacă nici un răspuns n-a strâns cele 5 voturi până în a 5-a zi, atunci vei putea singur să hotărăşti, când şi dacă vrei să premiezi vreun răspuns.

Citeşte şi Întrebările frecvente: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente ! O să găseşti multe răspunsuri şi aici. Succes! Numai bine!

| mgtow a răspuns:

Daca ai multe funde se vede ca stii sa dai sfaturi bune dar pe alta parte nu are nici un farmec.

| Adry05 a răspuns:

Buna!
Fundele sunt "premiul" de pe TPU. Adica, cand raspunzi la intrebarea cuiva, daca utilizatorul respectiv apreciaza un raspuns mai mult decat pe celalate, il premiaza cu o fundita. Fundita arata ca o funditalaughing doar ca in centrul ei este scris numarul 1. [the best answer, numarul 1]. O sa vezi ca in momentul in care se publica un raspuns, o sa-ti apara o funda de culoare gri in dreptul lui. Dai click pe ea si asa ai dat funda. Inca ceva, poti da doar o funda la fiecare intrebare, deci alege raspunsul castigator cu multa gandire. Eu zic sa dai funda cam a 2-a zi dupa ce ai publicat intrebarea, pentru ca sa fie timp pentru a se raspunde la intrebare.
O zi buna, si, bine ai venit pe TPU!happy

| Scândură a răspuns:

Buna! Fundele, cordoanele portocalii, sunt ca si o rasplata pentru cel mai bun raspuns(ales de tine) la o intrebare pusa de tine. Este un fel de multumesc pentru. ca respectivul s-a obosit sa-ti raspunda tie la intrebare.
Nu poti da decat o funda, la cel mai bun raspuns, ales de tine!
Sper ca te-am ajutat, bafta!

| BlackR0se a răspuns:

Buna,bun venit pe TPU; x. Ei bine,atunci cand pui o intrebare pe TPU si primesti mai multe raspunsuri, trebuie sa alegi raspunsul care e-a ajutat cel mai mult, adica cel mai folositor.Si ii dai funda big grin.

| Angelique a răspuns:

Daca tu scrii o intrebare pe TPU si iti raspund nu stiu cati oameni, atunci trebuie sa alegi raspunsul castigator! Aia numim noi Fundahappy...deci Fundita?batting eyelashes

| Doloresidk a răspuns:

Fundita este acordata (de cel care a pus intrebarea) celui mai bun raspuns si primesti de 100 puncte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Funda e un fel de multumesc pentru cei care te ajuta si raspund la ce intrebari postezi tu pe sait, fundita se da la cel mai corect raspuns care crezi tu.cu cat ai mai multe fundite poti ajunge expert TPU. funda:d

| BiaSiAtat a răspuns:

Cum sunt selectate raspunsurile castigatoare?
Dintre toate raspunsurile oferite pentru o intrebare, castigator este acel raspuns care se dovedeste a fi cel mai inteligent si cel mai de folos pentru persoana care a pus intrebarea respectiva, fie prin desemnare de catre aceasta persoana, fie prin desemnare in mod automat, in functie de numarul de voturi "folositor" si "inteligent" primite de la membrii comunitatii.
Procedura este urmatoarea: Dupa trei zile de la postarea unei intrebari pe TPU.ro, daca aceasta primeste cel putin doua raspunsuri, utilizatorul care a pus respectiva intrebare primeste o notificare prin e-mail, in care este invitat sa desemneze raspunsul pe care il considera cel mai bun. Utilizatorul are la dispozitie doua zile pentru a alege raspunsul castigator. Daca utilizatorul nu alege un raspuns castigator in termen de doua zile, desemnarea raspunsului castigator se realizeaza in mod automat. Astfel, raspunsul care a fost votat de cele mai multe ori ca "folositor" si "inteligent" va fi desemnat ca fiind castigator. In conditiile in care mai multe raspunsuri au fost votate de acelasi numar de ori ca "folositor" si "inteligent", primul postat dintre acestea este ales "castigator".
De ce sa aleg un raspuns castigator pentru intrebarea pusa de mine?
Toti cei care au raspuns la intrebarea ta au lasat la o parte, chiar si pentru cateva momente, interesele si grijile proprii pentru a-ti oferi un sfat, o solutie, o vorba buna sau macar pentru a-ti lumina chipul cu un zambet. A alege un raspuns castigator inseamna a-ti arata recunostinta fata de cel care consideri ca te-a ajutat cel mai mult. Acesta va fi recompensat din partea TPU.ro cu 10 puncte si, in acelasi timp, va putea sa se bucure de faptul ca a reusit sa te ajute cel mai mult. A alege un raspuns castigator poate fi felul tau de a multumi pentru ajutorul primit happy

Funda?

| TheExpert01 a răspuns:

Deci primesti un raspuns la intrebarea ta(cum ar fi al meu) si daca tu crezi ca este cel mai bun va aparea in dreapta lui funda apesi pe ea si eu dai(daca crezi ca este cel mai explicit si bun raspuns)si acum eu te intreb funda?

| chibiusa a răspuns:

Cand acorziu cuiva funda, inseamna ca raspunsul dat de persoana respectiva te-a satisfacut, adica il declari castigator.

| dantekun94 a răspuns:

Fundele le dai celor care au raspuns cel mai 'concret' si la obiect, nu le dai oricarui tip ce-ti raspunde. Doar raspunsului care ti-a placut si care te-a ajutat cel mai mult.

| Kira_7701 a răspuns:

Cel mai bun raspuns castiga o funda

| AnomimuL a răspuns:

Cand pui o intrebare si vrei sa-i multumesti celu-i/cei ce te-a ajutat ii dai funda poti sa-i dai numa daca intrebarea este postata de tine... Funda?big grin