| TotLora a întrebat:

Tot eu si normal tot nemultumita laughing.
Si cum eu cand sunt nemultumita strig in toate partile, azi vin si strig ca ma enerveaza regula prin care robotelul selecteaza raspunsul castigator. Poate la o postare sunt prea multe raspunsuri bune sau poate toate sunt stupide si nu vreau sa dau fundita, de ce sunt obligata sa o dau!? De exemplu la postarea anterioara nu am mai intrat sa dau fundita si robotelul supus si lingusitor si-a premiat sefa.
Se alege in functie de voturi, dar poate un raspuns pe care eu il consider tampit primeste multe voturi, eu vreau sa aleg castigator un alt raspuns si cand intru pe site, ca nu dorm pe TPU, vad ca nu mai pot face acest lucru prentru ca fundita a fost furata.
Cine este de acord sa nu se mai aleaga raspunsul castigator automat si doar cel care posteaza intrebarea sa poata face acest lucru?

Răspuns Câştigător
| aliceinchains a răspuns:

Știu, știu, de acord! Și pe mine mă enervează chestia asta. Deși uneori pun o întrebare, nu mai apuc să intru în următoarele 2 sau 3 zile, așa că roboțelul își face de cap. Mi s-a întâmplat asta de vreo 2 ori.
Oricum, sunt și probleme mai importante, așa cum e motorul de căutare defect de nu știu cât timp ori roboțelul agramat, dar se pare că nici astea nu sunt rezolvate.

| TotLora explică (pentru aliceinchains):

Oricum nu mai foloseam functia Cautare. O foloseam sa vad cine si cat ma mai injura dar am renuntat pentru ca oricum nu gaseam nimic datorita raspunsurilor date de nelutu cu recomandarile din domeniul muzical care sunt imense si ocupau pagina laughing.

27 răspunsuri:
| justitiarul a răspuns:

Lasa-l dom'le pe robotel sa se simta si el bine! Vezi daca ai treburi mai importante decat TPU-ul? Asta e si o pedeapsa! smug

| TotLora explică (pentru justitiarul):

Rusine mie ca am o viata in afara acestui site.
Ahaaa, deci se umbla cu razbunari si alte alea...

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sincer, cred ca e una dintre "minunatele" proaspete updatari ale site-ului. Se vede treaba ca, dupa ce termina de masacrat limba romana, robotelul trece la "next level", adica, la masacrarea intrebarilor dand funde dupa cum i se...nazare.
Eu, de pilda, am o intrebare de anul trecut, la care inca nu am dat nicio funda, dar vad ca nici robotelul nu s-a deranjat.
Altminteri, in general, am grija sa premiez EU ce am de premiat, tocmai pentru ca n-am niciun fel de incredere in discernamantul analfabetului de serviciu.

| TPU.ro a răspuns:

Lora, am primit sugestia ta si urmeaza sa o implementam, dupa ce mai rezolvam cateva dintre problemele aflate pe lista noastra. Daca ai o intrebare la care vrei sa acorzi funda altcuiva sau sa nu o mai acorzi deloc, scrie un mesaj catre Cristina la contact.

Alexandra - TPU

| anonim_4396 a răspuns (pentru TPU.ro):

Bă, voi mă lăsați aici fără pâine?sad

| TotLora explică (pentru TPU.ro):

Multumesc pentru raspuns. Stiu ca astfel de nemultumiri se trimit la Contact, dar eu prefer ca nemultumirile pe care le consider ca le mai au si alti utilizatori sa le postez public in speranta ca cineva din echipa voastra raspunde public si astfel ii ajut pe cei care nu posteaza nemultumirile si nici voua nu va trimit mesaje si de ce nu va ajut oarecum si pe voi, in loc sa repetati un raspuns de zeci de ori il postati doar oo data public.
Nu ma intereseaza in mod deosebit fundele si stiu ca cei carora le apreciez raspunsurile nu raspund pentru fundite, dar este suparator sa hotarasca un robotel pentru tine.

| Leocerba a răspuns:

Eu sunt de acord!
Saptamana asta am trimis 2 astfel de scrisorele la Contact,in care-mi exprimam exasperarea.Pun o intrebare si,dupa cateva zile,daca nu-s pe faza, robotul ala pune capacul (funda) si stii cum e mentalitatea: funda odata data, e ca si cum problema din intrebare-i rezolvata.
Asta ceream si eu : sa nu se mai grabeasca in halul asta robotul sa vâre funda pe gat unui raspuns.Sa ma lase pe mine! Ca-i intrebarea mea! A mea! Si eu stiu ce-i mai bine pentru acea intrebare, ce mama naibii?!
De atunci au trecut vreo 4 zile bune...nici un semn de la administratie...

| justitiarul a răspuns (pentru Leocerba):

E Decembrie, lumea se pregateste de sarbatori nu are timp de raspunsuri tongue

| Leocerba a răspuns (pentru justitiarul):

Robotii au sarbatori? macar robotul sa se justifice, ca eu injuram robotul thinking
Daca e in stare sa dea funde,atunci sa fie in stare sa se justifice! Daca nu stie sa se justifice,sa i se ia din preajma orice obiect contondent,ca se raneste, ca un bebe.
Si funda aia e contondenta, jur. laughing

| justitiarul a răspuns (pentru Leocerba):

Vorbeai de "niciun semn de la administratie"!'
Iar robotelul n-o sa-ti scrie niciodata! Insa ai vazut tu inteligenta si perspicacitate la el? Stie exact ce raspuns sa aleaga laughingIn cazul de fata al Alexandrei!
Apropo de administratie, astazi suntem cam singuri pe aici, Alexandra si Cristina cred ca au si ele liber ca doar e 1Decembrie ce naiba? Parada militara,frig, fasole cu ciolan, brrrrrr nu le era mai bine la caldurica?

| Leocerba a răspuns:

Stii ca ultima oara m-am certat cu robotul pentru ca mi te-a premiat pe tine? peste vointa mea.
El zicea "pentru ca 4".
Eu ziceam ca a da funda inseamna sfarsitul intrebarii.
Apoi am citit o carte in care J.D.Salinger spunea "Motivul pentru care problemele par sa aiba sfarsit este ca asta-i singurul mod in care oamenii stiu sa le priveasca".
Totusi, eu vreau sa aleg pentru problemele-intrebarile mele, nu robotul!

| TotLora explică:

In bucataria mea, eu hatarasc cum si cui ofer cafeaua, cu caimac sau fara. Asa ca robotelul sa nu se mai bage, sa nu mai vina neinvitat la postarile mele.

| Arthur a răspuns:

Bună Lora, este foarte simplu de rezolvat şi ţine de viteză : totul e să fi mai rapidă decât roboţel.
Pe locuri, fii gata, start!
Mult succes şi turbo speed.

| Leocerba a răspuns (pentru Arthur):

Turbo speed: la ultima mea intrebare,am dat funda in primele minute. Yes! laughing
Bine, dar m-a ajutat mult si Flav, a fost asa expresiv si concis ca m-a convins, dom`le.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TPU are probleme mai importante, totusi. In ultimul timp, observ ca voturile nu mai reflecta realitatea.
Tehnic vorbind, un raspuns cu mai multi inteligenti se considera ca fiind neobisnuit de inteligent, deci hai sa-l premiem, dar daca celui care a pus intrebarea i-a fost inutil, la fel ca toate celalalte?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crime scene! For real.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am observat că viteza robotului de a da fundă e direct proporțională cu numărul de răspunsuri primite. Așadar, dacă ai primit 50 de răspunsuri, se presupune că măcar unul e mai răsărit din ele, și dacă tu nu fundițezi nimic e din cauză că ești calică. În asemenea cazuri, durează 2, maxim 3 zile, până se bagă Robo. Care răspuns e considerat de Robo cel mai bun? Ăla cu cele mai multe voturi pozitive, normal. Că doar l-am votat noi, membrii acestui minunat site care ne formează ca oameni.
Dacă, în schimb, întrebarea ta a primit, ca o tristă, doar 2-3 răspunsuri, robotelul îți mai lasă răgaz, și se pot aduna săptămâni, chiar luni, pentru a avea timp să primești un răspuns satisfăcator și să poți să-l și premiezi.
Nu, nu sunt de acord cu propunerea. Poate să se mărească timpul, dar nu să se elimine de tot intervenția robotului.

| TotLora explică (pentru anonim_4396):

Dar poate eu nu pot intra pe site in acel timp stabilit. Se presupune ca eu trebuie sa aleg raspunsul care m-a ajutat, luminat, satisfacut. De unde naiba stie robotelul ce ma satisface pe mine? Si nu ma lua cu voturile ca stim bine peste 75% cum se dau.
Poate nu eram asa de revoltata daca la acea intrebare robotelul nu-si premia sefa, care raspunde doar la intrebarile comode nu si la cele incomode care asteapta raspunsuri sa ne lumineze.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TotLora):

laughing Păi nu știe ce te satisface pe tine, cine dracu poate ști? D-aia se ia după voturi, care se PRESUPUNE că certifică valoarea și utilitatea unui răspuns. Că alea se dau după ureche, de niște urechi blegi, e altă mâncare de pește. Nu-s de acord să se scoată puterea asta a lui Robo, că așa aș mai primi eu ciu-ciu funde, că utilizatorii nu-mi dau, tot prin el mă scot. Mă hrănesc de pe urma întârziaților. Și la întrebările mele, eu extrem de rar dau fundă, îl aștept pe robot s-o facă. Sunt un egoist egocentric, știu.
Sunt de acord, cum am mai spus, să se mai taie din graba sistemului, asta da.

| TotLora explică (pentru anonim_4396):

Ahaaa, acum am priceput si primul raspuns laughing. Eu cu siguranta am sa raman fara nici o funda laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TotLora):

Să fie clar, eu nu vreau să mă leg la cap fără să mă doară. Și-așa am fost admonestat odată, în privat, de cineva, că de ce i-am dat fundă, să n-o mai fac, că nu-mi mai răspunde la întrebări. Dar era opera lui Robo, nu a mea. Vezi, risc să-mi pierd clienții, dacă mă apuc să dau funde cu mâna mea, mai ales că eu n-am discernământ și nici nu funcționez bine sub condiții de stres. Dacă nu dau, iar nu e bine, că zice lumea că-s zgârcit și nu-mi mai răspunde la întrebări. Așa, nu mă spăl eu pe mâini de toate grijile și problemele?

| Leocerba a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i mai zi Robo ca suna prea dragalas.
Spune-i " incuiatul mecanism" sau "sistemul automat care da senzatia ca descurca dar NU" sau altcumva sec...
Eu tot am o consolare: cica in slava, robota = muncă forțată. Asa-i trebuie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leocerba):

Adică eu roboțesc, tu roboțești, noi toți roboțim. Și anunță-mă când găsești un sistem flexibil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leocerba):

Poate sa-i spuna agramici? laughing

| Leocerba a răspuns (pentru anonim_4396):

agramuci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-am plins de timpenia asta, inca din 2009. So what? Nu s-a schimbat nimic. Robotelul agramat care mai mult incurca decit sa descurce, continua sa aleaga cistigator cel mai nepotrivit raspuns.