| Serego a întrebat:

Buna Seara! Era un joc mai demult. care era de genul acesta:

-Pune-ti un numar in minte de la 1-10 sau de la 1-100

-Eu iti mai dau inca pe atata

-Altcineva iti mai da x (aici nu stiu cat trebuia)

-Hotii iti fura jumatate

-Eu imi iau partea inapoi

-Si ai ramas cu Y

Care este logica acestui joc? Cum se ghiceste numarul de fapt? Dau funda + vot!

Răspuns Câştigător
| cei7pitici a răspuns:

Sa zicem ca Imi aleg 4, radu imi da 4 = 8 plus 10 pe care ii primesc de la tine = 18, imi fura hotii jumatate adica 9, mai raman cu 9 ii dau partea lui radu inapoi adica 4, si raman cu 5.
Care este secretul? Orice numar iti va da cel care iti va pune intrebarea el il va impartii la doi si va iesi numarul respectiv. Daca in loc de 10 punem 6 o sa iasa 3 indiferent de ce numar vei alege.In copilarie am pacalit zeci de persoana cu intrebarea aceasta.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam imposibil de ghicit nr...mai da ceva date...

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Fii uimit:
numarul la care te gandesti este x!
Vom face urmatoarele operatii:
(x*2+10)/2 - x = 5.
Prin distributivitate, obtinem:
x*2/2 + 10/2 -x = 5,
adica: x +5 - x = 5.
Asta e tot secretul! Incearca sa inlocuiesti x-ul cu orice numar, caci tot 5 iti va da.

| cei7pitici a răspuns:

Buna ziua, stim ca e inourat dar totusi este zi! laughing)

| Serego explică (pentru cei7pitici):

Mda rolling on the floor am copiat-o de aseara. dar am mai adaugat ceva
rolling on the floor
Dar. ma poti ajuta cu intrebare?

| cei7pitici a răspuns (pentru Serego):

E foarte simplu, numerele se reduc si daca tu o sai dai numarul 10, rezultatul va fi 5, daca dai numarul 20 rezultatul va fi 10 si tot asa mereu e lefat de numarul daca il dai tu.Este simplu

| cei7pitici a răspuns (pentru Serego):

Sper ca te-am ajutat, Paste fericit!