| georgesur a întrebat:

Asta am pus-o si pe "stiinta si filozofie"... dar nereusind s-o faca nimeni (ehh, se pare ca nu prea-i intereseaza domeniul), o trec aici:

"Avem doua bucati de fitil (sfoara care arde) de lungimi diferite si cu viteza de ardere inconstanta.Stim doar ca fiecare fitil arde in exact o ora.Folosind aceste doua bucati fitil, o cutie de chibrituri(ev.bricheta), cum putem masura un interval de timp de 45 min?"

Răspuns Câştigător
| emanuela_7068 a răspuns:

Intrebarea era cum se masoara intervalul de 45 min!
raspunsul: cu cronometrul sau ceasul big grin

14 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Cred ca rezolvarea ar putea fi:
Un fitil se aprinde la ambele capete.Cand arde complet a trecut deja 30minute, dupa care imediat se aprinde celalalt fitil in trei locuri la capete si undeva intre capete.
Cand arde complet a mai trecut 15min.Pa cuvant si nu mai baga ''fitile''.

Bula
| Bula a răspuns:

Ti-am mai raspuns la intrebare, dincolo!

Bula
| Bula a răspuns:

Este adevarat ca, am gresit un pic, cea ce priveste pluralul la "fitil", iar la expresia "se innodeaza"= se face nod pe...
Consider ca, LOGICA rezolvarii este importanta!
Din acest motiv repet solutia, simplificat:

=> Daca un fitil arde timp de o ora, in 45 minute va ardea 3/4 parte. Deci trebuie sa determinam si sa folosim a 3/4 -a parte din lungimea unui fitil.
Fitilul se indoaie in doua si apoi inca odata in doua. Astfel obtinem 4 segmente de lungime 1/4 din lungimea totala, a cate 15 minute timp de ardere fiecare. Daca unul din segmentii de la capete o lasam indoit si lipit de celalta parte de 3/4 (de ex. usor infasurate intre ele), partea legata va arde paralel timp de 15 minute, iar restul 30 minute, total 45 minute:

----------x----------x======x

Mai sus am incercat si o reprezentare vizuala din caractere, dar care nu e sigur ca se va vedea corect pe orice ecran.

La fel, segmentul indoit si legat inapoi impreuna cu restul de 3/4 parti din fitil, se poate si taia, obtinand un fitil cu durata de ardere de 45 minute.

La sfarsit, se aprinde un capat al fitilului astfel rezultat, care va arde timp de 45 minute.

| borsec a răspuns:

Dar, ce ar fi daca ti-ai da singur raspuns?, vad ca raspunsurile lor nu te satisfac

| georgesur explică:

Pt OldBoy
Stiu ca mi-ai raspuns si pe "Stiinta si Filosofie". dar din pacate.raspunsul tau este AIUREA rau!(mai bine nu aminteaiwinking )

| georgesur explică:

Pt. OldBoy, Carra, marianoo

Rezolvarile voastre sunt eronate, deoarece uitati un aspect mentionat clar in pb: "cu viteza de ardere inconstanta" (de exemplu 80% din fitil poate arde in 1 min si restul de 20% in 59 min).
Cititi pb. cu atentie.de 2 zile sta nerezolvata! Succes!

| georgesur explică:

Din pacate, dupa 4 zile, nimeni nu a rezolvat problema
(cristian a avut o idee.insa nu a finalizat-o).
Va mai dau totusi inca. 3zile (sa se faca o saptamanawinking )!
PS-Astept "expertii TPU" laughing

| georgesur explică:

De pe 6 martie a trecut ceva timp...si nimic!
Expertii TPU nu au "miscat"... sad
Ce sa fac, sa va spun rezolvarea?

| emanuela_7068 a răspuns:

Fitilul care arde inconstant, il aprindem, il lasam sa arda 15 minute, apoi il stingem fitilul.lungimea care ramane, va arde in 45 minute, diferenta pana la o ora laughing

| zuzuliana a răspuns:

Chiar...asa...pana la urma imi zici si mie care e raspunsulhee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fitilele: pliem primul fitil in 2 parti egale si-i dam foc, JUMATATEA lui ar trebui sa arda in 30 de minute; in acest moment se aprinde al doilea fitil (pregatit) indoit in 2 si iar in 2, SFERTUL lui ar trebui sa arda in 15 minute, total 45 de minute!? :-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu! cronometrezi cu un ceas cele 45 de minute. intre timp iti faci de lucru cu bricheta si fitilele sa nu te plictisesti. este de preferat sa nu te afli intr-o statie PECO

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, eu intelesesem ca intre cele 2 fitile este specificata comparatia referitoare la viteza lor de ardere, adica "viteza" este inconstanta a unuia in raport cu celalalt... in fine: abandonez;-O

| marianoo a răspuns:

Vedem cand este ars din fitile cam circa 75% din lungimea initiala.