| georgesur a întrebat:

Avem doua bucati de fitil (sfoara care arde) de lungimi diferite si cu viteza de ardere inconstanta.Stim doar ca fiecare fitil arde in exact o ora.Folosind aceste doua bucati fitil, o cutie de chibrituri(ev.bricheta), cum putem masura un interval de timp
de 45 minute?

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Cred ca rezolvarea ar putea fi:

Un fitil se aprinde la ambele capete.Cand arde complet a trecut deja 30minute, dupa care imediat se aprinde celalalt fitil in trei locuri la capete si undeva intre capete.

Cand arde complet a mai trecut 15min.Pa cuvant si nu mai baga ''fitile''.

8 răspunsuri:
| georgesur explică:

"Rezolvare".totalmente AIUREA!
"Toata lumea se plinge ca nu are memorie, dar nimeni nu se vaita ca nu are logica." La Rochefoucauld
PS-ce inseamna "inodeaza". dar "fitilii" confused

| georgesur explică:

Pentru "scriitor"
Ba se poate! Eu te-as ruga sa uiti tu afirmatia facuta mai devreme!
A propos, cine a spus: "Ca sa intelegi ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea."? confused

| georgesur explică:

@tatumihai -esti singurul care a raspuns CORECT!
Din pacate, venind tirziu raspunsul tau, EI l-au acordat unui "expert".

Bula
| Bula a răspuns:

Se indoaie unul dintre fitilii in 4 (2+2), se taie sau se indoaie inapoi / eventual se innodeaza la unul din sferturi, iar cealalt capat se aprinde - va arde 3/4 ore. big grin

| scriitor a răspuns:

Nu poţi. Din moment ce arderile sunt inconstante nu ai cum. Arderea inconstantă însemna că s-ar putea ca ambele fitiluri să ardă consumând o zecime din lungime 10% în decurs de 59 de minute şi să consume 90% în ultimul minut. Aşa că uita de ardere inconstantă, spune că ard constant dar au viteză de ardere diferită şi lungimi diferite. Aşa se poate rezolva, chiar uşor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai 85 % dintr-un fitil ars ne spune ca au trecut 45 de minute, de unde stim ca va arde o ora daca nu stim ce lungime au?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te uiti la ceas

| tatumihai a răspuns:

Le aprinzi pe amandoua, una dintre ele la ambele capete, una la un singur capat. In momentul in care cea care a fost aprinsa la ambele capete a terminat de ars, a trecut o jumatate de ora si aprindem si celalalt capat de la cea care a fost aprinsa la un singur capat.