| Gabica a întrebat:

Intrebare de logica.primulr raspuns corect primeste funda!
Pare complicat, dar e foarte simplu. Exista 2 sfori identice.Mai exista si o cutie de chibrituri/Se stie ca fiecare sfoara arde in fix 30 de minute.Atentie! Nu se pot imparti sforile in doua, pentru ca nu ard uniform.Cum se pot masura cu exactitate 45 de minute?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Simplu: prima sfoara va fi aprinsa la ambele capete. A doua numai la un capat. Aprinzi prima sfoara la ambele capete si va arde in 15 minute.Cand a doua sfoara va arde complet vor fi 30 minute. Total= 45 minute.