| georgesur a întrebat:

De doua saptamini am pus "problemuta" asta pe "Stiinta si Filosofie", pe "Amuzante" si...nimicsad
"Expertii TPU", altminteri activi, nu au "miscat". sad
Incerc si aici:

"Avem doua bucati de fitil (sfoara care arde) de lungimi diferite si cu viteza de ardere inconstanta.Stim doar ca fiecare fitil arde in exact o ora.Folosind aceste doua bucati fitil, o cutie de chibrituri(ev.bricheta), cum putem masura un interval de timp de 45 min?"

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai expertii TPU nu "misca" fiindca scopul lor este sa raspunda la intrebari puse tocmai pentru aflarea raspunsului, nu pentru testarea coeficientului de inteligenta. Eu nu stiu raspunsul la aceasta intrebare (recunosc ca nu m-am gandit decat cel mult 1 minut) si mi se pare normal sa ni-l dai tu.
E frumos ca postezi intrebari de perspicacitate. Inutil, desigur, din punctul meu de vedere, dar interesant. Eu nu le accesez fiindca prefer sa-mi folosesc timpul intr-un domeniu in care ma pricep si in care oamenii au nevoie de sugestii. Imi plac intrebarile la care cel ce le formuleaza nu stie raspunsul, imi plac oamenii care vor sa afle, nu cei care vor sa demonstreze ca stiu.
In fine, la asta am intrat fiindca m-am simtit vizata fiind si eu printre expertii TPU. Nu stiu raspunsul si te rog sa ni-l spui tu. De altfel asa era frumos din partea ta: daca 24 de ore nu stia nimeni raspunsul trebuia sa-l dai tu. Doar asa sunt utile intrebarile astea. Altfel, eu ma pot gandi ca ai gasit-o intr-o carte sau revista cu tot cu raspuns si acum o folosesti sa te dai mare. Iar daca nu voi afla raspunsul, ma voi simti pacalita si atat.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Georgesur sunt cinstita si orgolioasa.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Georgesur, aroganta nu mi s-a spus pana azi ca as fi. Am sa analizez. In plus, eu nu te-am somat, cel mult ti-am spus care mi se pare mie normalitatea. Si eu am dat raspuns la o intrebare in care ma apelai direct (ma rog, categoria din care fac eu parte).
Si mie ar putea sa mi se para interesante, daca atitudinea ta n-ar fi una de superioritate: Expertii TPU", altminteri activi, nu au "miscat".
Ti-am explicat de ce nu am miscat eu si care este parerea mea despre normalitate. poti sa nu fi de acord cu parerea mea, dar nu poti sa o respingi ca fiind gresita. Fiindca nu stim nici unul cine are dreptate. Vezi tu, as putea si eu sa gasesc probleme de logica. Si as putea sa caut pana gasesc raspunsul la cele puse de tine. Dar nu ma amuza. Si functia de expert TPU nu ma obliga sa raspund la acest tip de intrebari. Deci de ce ma convoci la ordine ca n-am raspuns prompt intrebarii tale?

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Georgesur, aroganta nu mi s-a spus pana azi ca as fi. Am sa analizez. In plus, eu nu te-am somat, cel mult ti-am spus care mi se pare mie normalitatea. Si eu am dat raspuns la o intrebare in care ma apelai direct (ma rog, categoria din care fac eu parte).
Si mie ar putea sa mi se para interesante, daca atitudinea ta n-ar fi una de superioritate: Expertii TPU", altminteri activi, nu au "miscat".
Ti-am explicat de ce nu am miscat eu si care este parerea mea despre normalitate. poti sa nu fi de acord cu parerea mea, dar nu poti sa o respingi ca fiind gresita. Fiindca nu stim nici unul cine are dreptate. Vezi tu, as putea si eu sa gasesc probleme de logica. Si as putea sa caut pana gasesc raspunsul la cele puse de tine. Dar nu ma amuza. Si functia de expert TPU nu ma obliga sa raspund la acest tip de intrebari. Atunci de ce ma convoci la ordine ca n-am raspuns prompt intrebarii tale?

| georgesur explică:

Brigaela, argumentele tale nu prea stau de loc in picioare:
-"scopul(expert TPU) este sa raspunda la intrebari puse tocmai pentru aflarea raspunsului" confused...adica sa raspunda la intrebari de tipul "de ce se invirte Pamintul?"sau "ce sa fac daca prietenul/a se poarta rece cu mine?".
-Te poti hotari daca este "inutil" sau "interesant" (din punctul tau de vedere)sa fie "postate"intrebari de perspicacitate? Consideri ca este nefolositor un exercitiu al mintii(pentru.cautarea unei solutii.in definitiv.)?
-Iti plac doar ignorantii ("imi plac oamenii care vor sa afle.".cine-i opreste sa caute raspunsuri?) carora TU, atotstiutoarea, sa le dai raspunsuri exhaustive?
-Esti orgolioasa ("nu m-am gandit decat cel mult 1 minut", "nu le accesez fiindca prefer.","m-am simtit vizata.")dar felul in care vezi tu problema .este strimb!
Si eu am primit problema de la cineva care "vroia sa se dea mare"...si nu am avut liniste pina nu i-am gasit rezolvarea.Lasa ipocrizia, orgoliul nemasurat si fii precum "alessa"sau"carla"!
Din aceasta cauza rezolvarea le-o voi dedica LOR (pentru normalitate si sinceritate)!

| georgesur explică:

REZOLVARE -in special pentru. Alessa si Carla

Dam foc simultan primului fitil la ambele capete, iar celui de-al doilea la un capat.
-Cind primul fitil se stinge(dupa 30 min), dam foc celui de-al doilea si la celalalt capat. Acesta (care mai avea de ars 30 min daca ardea numai dintr-o parte), aprins acum la ambele capete, va mai arde inca 15 min.
30+15=45

| georgesur explică:

Pentru Psiholoaga si Brigaela

Pai astept sa o rezolve careva cam de pe 6 martie., nu e de ajuns? Apoi am fost "somat" de Exp.TPU brigaela sa nu "ma dau mare" si sa dau rezolvarea(desi o considera:
"inutila. dar interesanta"winking laughing )
Eu chiar te-as ruga sa "te dai mare"winking si sa postezi citeva "enigme" pe acest site.(s-ar putea ca sus numita Experta sa se simta din nou "vizata"... dar mie imi plac, le iau ca pe un exercitiu, ca pe o provocare.happy )

Brigaela,
Ca esti "cinstita", este de admirat!
Ca esti orgolioasa si aroganta, este de cugetat!(mai lucreaza la consolidarea temeliei!)
"Scopul educatiei este acela de a schimba o minte goala cu una deschisa." Malcolm Forbes

| psiholoaga a răspuns:

Hei, ai dat raspunsul prea repede. N-am apucat sa ma gandesc prea mult. Mie imi plac intrebarile de logica si perspicacitate. Un pusti pe care l-am intalnit si care era Cercetas le numea "Enigme". M-a invatat cateva chiar interesante.

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Si eu ma simt vizata... dar...nu stiu sa raspund. sad
Am mai incercat la o intrebare de genul..., si nu am ghicit..., asa ca...astept raspunsul corect!

carla
| carla a răspuns:

''N-am miscat'' pentru ca n-am stiut raspunsul. Interesante intrebari, dar nu-mi bag nasul decat acolo unde cred ca pot ajuta cu raspunsul meu. Asta este o intrebare de logica si daca tu vrei sa ne testezi si sa arati ca nu stim.asta e! Recunosc. pot sa bajbai un raspuns. dar ce rost are? Posteaza tu raspunsul! Sa auzim de bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cred ca nu se poate masura fiindca viteza da ardere este variabila!

| zeus a răspuns:

Iti multumesc -georgesur-
Apreciez sincer, raspunsul tau!
O sa folosesc si eu aceasta "problemuta" intr-o seara cu prietenii!winking
Acum am si raspunsul corect!
Sunt binevenite si aceste probleme de logica, chiar daca nu toti stim, pana la urma aflam raspunsul, si asa devenim cu inca o zi mai intelepti!