| abcdefghijk1234567891011121314151617 a întrebat:

La multi ani tde 1 Martie!
Intrebarile mele se adreseaza in special fetelor:
1. Voi cate martisoare ati primit azi si ce reprezinta ele(hornar, trifoi, etc)?
2. Ghiciti cate martisoare am primit de la colegii de la scoala,
3. Dau o FUNDA MARE perspanei care imi spune cel putin 1 din legentele martisorului. (eu le stiu, dar vreau sa vad si voi daca le stiti)

Pa!

Răspuns Câştigător
| AndradaAndradaAndrada a răspuns:

1. Azi nu am fost la scoala ca am viroza (sper sa le primesc cand ma intorc :(( ) - dar am primit de la tata (fluture si trandafir-din sticla) si de la mama (o floare-argint cu cristal swarovski)
2. Cred ca 9 (oricum nu sunt clarvazatoare, dar ma multumesc cu ghicitul)
3.http://www.e-scoala.ro/martie/legende.html
Succes!

5 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Buna. Deci suntem la T/A. ohoo.

1. Am primit in jur de 60 de martisoare. (nu ma intreba unde le-am bagat ca nici macar ghiozdan n-aveam cu mine). Dintre care, un pachet de prezervative. Ce Dumnezeului o fi vrand sa insemne asta, nu stiu!

2. 30?

3. http://niculinamoisescu.weblog.ro/2010/03/01/legenda-martisorului/

| abcdefghijk1234567891011121314151617 explică:

Va dau un indiciu: la intr 2, raspunsul e mai mic decat 10.

| andragrigoras2000 a răspuns:

Reprezinta multe lucruri.winking
multe
o stiam dar am uitato chiar azi nea aratato doamna la scoala; 0
da si mie o funda te rog sau vot dar de prefera t fundita

| RockBabe a răspuns:

1. 21
2. 1,2, 3,4, 5,6,7,8,9? laughing
3. Legenda ghiocelului
- Era o zi de iarna, aproape de primavara. Un ghiocel si-a scos clopotelul de sub zapada. Findca a fost prima floare care a iesit de sub zapada, Dumnezeu i-a spus ca ii va indeplini o dorinta. Ghiocelul i-a spus lui Dumnzeu ca el vrea sa anunte sosirea primaverii. ( De aceea se pune pe martisoare, ca el anunta ca a venit primavara. )

P.S: Nu exista hornar, laughing se zice COŞAR