| anonim_4396 a întrebat:

Care este povestea numelui tau?
De exemplu: pe mine ma cheama Florentina pentru ca pe vremea cand maica-mea era insarcinata, bunica mea a fost la bai la Olanesti si a stat in camera cu o femeie care avea o nepoata pe nume Florentina. "Babele" tongue s-au imprietenit acolo la bai si bunica-mea s-a intors acasa cu "pata pe creier" ca Florentina sa ma cheme pe mine. Rezultatul este ca mie nu-mi incape numele complet in nici un formular. big grin

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Pe mine ma cheama Ana. Tata a ales numele, pentru ca l-a impresionat foarte tare povestirea din Bibile cu Ana, o femeie credincioasa care nu putea avea copii, dar isi dorea foarte mult unul, si se ruga cu staruinta pentru asta.Intr-un final Dumnezeu i-a ascultat rugaciunea si i-a dat un copil, Samuel-pe care l-a dus la templu si l-a incredintat in slujba Domnului.

30 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Pe mine ma cheama Catalina. Tata l-a ales, avusese o iubita bulgaroaica, pe care o chema katalina si care era foarte frumoasa. Zice el.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Pe mine ma cheama Constanta dupa numele nasei mele.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Pe mine ma cheama Roxana.happy Mamei i-a placut acest nume si a hotarat sa mi-l puna mie.happyBinenteles ca si restul familiei a acceptat acest nume.happy

| ioanaa a răspuns:

Pe mine m-au numit Ioana la sugestia nasei mele, care zicea ca acest nume e foarte vesel si "deschis" laughing fiind alcatuit din 4vocale si o consoana big grin

pupimik
| pupimik a răspuns:

Mama vroia neaparat ca initiala numelui sa coincida cu initiala prenumelui.Isi dorea foarte mult un baiat, la fel ca toti membrii familie...si urma sa ma cheme Mircea sau Mihai. Cand au descoperit ca sunt de fapt fata...au convenit sa ma cheme Monica. Bunica vroia sa ma cheme si Raluca...in schimb parintii au dorit sa am un singur prenume.si asa a si ramas.
Chiar imi place numele Monica.si nu l-as schimba cu niciun alt nume.

| cristi a răspuns:

Pe mine ma cheama Cristian Eduard, tata mi-a zis ca atunci cand mi-a pus Eduard a fost inspirat de numele unor regi ai Angliei care s-au numit Eduard laughing

| moonY a răspuns:

pe sora mea o cheama georgia.cand am aparut eu, au vrut sa ma numesc romania. dar era tata beat si m'a declarat ramona.

| dyanna a răspuns:

Pe mine ca cheama Diana Florentinawinking. parintii mei au facut o lista cu toate numele pe care le cunosteau inainte ca eu sa ma nasc. atunci cand am venit pe lume, nici un nume nu mi se potrivea (dupa parerea alor mei). si probabil ca singurul nume care nu era pe lista lor era Diana. si cum nu aveau nici o cunostinta care sa aiba acest nume, in prezent lumea ma striga Diana. si Florentina vine de la faptul ca cea mai apropiata sarbatoare dupa ziua mea de nastere este sarbatoarea Floriilor.winking

| DenissaDeea a răspuns:

Numele meu e ales de sora mea! sora mea avea doi ani pe atunci, mama ara insarcinata cu mine, si sora mea avea o prietena de joaca care o chema Mihaela, si toata ziua prin casa sora mea vorbea numai de prietena ei Mihaela sa mearga se se joace cu ea, asa cand mam nascut miau pus numele de Mihaela, chiar imi place numele si mi se potriveste numele de Mihaela si totodata e un nume sfant de''Sf M. G.''si sunt nascuta pe data de 1 Decembrie...

| Sara a răspuns:

Andreea-asa a vrut mama, de fapt dorea ariana ( dupa un film ) laughing tata nu a vrut nume strain si au cazut de acord andreea. al doilea nume e iuliana, tata a vrut initial iulia dar de emotii cand a fost sa mi scoata certificatul de nastere a spus iuliana sad nu mi prea place crying

| Crisu_8081 a răspuns:

Pe mine ma cheama Alice-Cristina.Alice pentru ca asa a vrut tata...si Cristina dupa nasa mea...deci nu am o poveste anume.prefer sa mi se spuna Cristina, decat Alice("ce" se pronunta s). nu de alta, dar pe unele fete le cheama Alice cu "ce".

| Alexandrinaa a răspuns:

Eeeh ce draguta intrebare! happy Da, eu am primit acest nume, de Alexandrina, de la bunica mea, de fapt, care se numea tot Alexandrina, si era un nume mai special si nu comun precum Alexandra. Ei bine, cel care a fost de fapt nasul meu, si anume Constantin Noica (filosoful), nu ca ma laud, dar asa este, inainte sa moara in 1987, el fiind deja nasul parintilor mei la casatorie, le-a zis asa: daca va fi baiat, sa-i spuneti Constantin si sa-l strigati Dinu (asa i se zicea lui). Daca va fi fata, sa-i spuneti Alexandrina si s-o strigati Dina. Ei bine, pot sa spun ca am fost botezata post mortem dupa filosoful meu iubit, C. Noica, si este o mandrie pentru mine acum sa-i port numele, si sa ii citesc operele, ca si cum ar fi inca in viata, pentru ca el oricum traieste prin operele sale inca si ma simt foarte placut sa stiu ca am facut cunostinta cu el... prin filosofia lui, chiar daca nu personal. Asa doar pot sa-i multumesc pentru numele frumos ce mi l-a ales, inainte de a ma naste. Inainte inca si de-a fi conceputa, chiar in minte! (sunt nascuta in 1990)

| alecs_5368 a răspuns:

Poi...initial eu "trebuia" sa fiu baiatlaughing adica cand era insarcinata cu mine toata lumea ii spunea mamei k o sa aiba baiat asa ca ea s-a gandit sa ma cheme Remus Gabriellaughing dar a venit si ziua in care hopaa m-am nascut: surpriza: Remus Gabriel era fata laughing si pe vremea aceea erau telenovele alea cu Alehandra, Alehandro etc.(ma rog nu stiu exact cum se scrie) si ce s-a gandit mama in ultimul moment:sa ma cheme Alexandra iar tata vroia sa ma cheme Irina asa ca a iesit :ALEXANDRA IRINA

| yael a răspuns:

Hmmm pe mine ma cheama yael... yael si atat
nu mi prea place numele meu ...as mai fi vrut un prenume
nu stiu cum le'a venit la ai mei... dar oricum yael e f popular unde m am nascut eu.in israel
sora mea mai mica a primit un nume mai frumos...rachel (se pronunta rahel cu acc pe e )... si fratele meu se numeste yossef zis yoshi.
numa mie nu mi place yael crying

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe atunci Alin era un nume rar si deosebit si de aceea s-au gandit sa-mi puna Alin.Mai multe nu stiu.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe mine ma cheama toto Florentina si la fel nici mie nu imi incape numele cu prenume cu tot in nici un folmularlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Madalina

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numele meu are o poveste ca oricare... tatal meu si-a dorit un baiat si a vrut sa ii puna numele la fel ca numele lui, Iulian, dar pentru ca am fost fata s-a hotarat sa ma cheme Iulia

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numele meu e camelia florentina, parintii au avut de ales intre camelia si claudia iar ei au ales camelia dupa o floare, florentina e nume ales de nasii mei, dupa 6 ani s-a nasqt sora mea si i-au pus numele claudia, nu imi place numele meu pentru ca de florii imi sarbatoresv ambele nume, camelia ca e nume de floare si florentina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numele meu este dayana alexandra. Dayana pentru ca a visat mami pe cineva care ii spunea sa imi puna numele asa, iar alexandra pentru ca bunica mea vroia sa ma cheme alexandra in final mi-au pus si dayana si alexandra.imi place :d

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ximena :d datorita faptului ca mamei mele ii placea nespus de mult o poveste cu 2 gemene - ximena si daniela- pe ea o cheama daniela deci mie mi-a pus numele Ximena :p

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe mine ma cheama Maria Magdalena, nu este o poveste prea interesanta. Tata a vrut prima data sa-mi puna numele Maria Madalina dar mama s-a gandit ca sunt 3 de Madaline in familie mi-a pus un nume mai diferit dar porecla mea e Maddy laughing Dar bunicii mei imi spun mereu Madalina...Chiar si parintii!laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poveste tare serios am va sa va scriu povestea mea dupa ce o scriu si pe amea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma numesc Rebeca. Mama mea cand era insarcinata cu mine se gandea la big grinENISA, RIVA, MARIA. SARA, numele surori mele este SARA. Dar nu a fost dupa mami. Tati cand mi-a facut certificatul de nastere a spus ca numele meu sa fie REBECA atunci mami a spus ca sa nu fie cu suparare pune fiecare un nume. Tati REBECA.Mami a spus sa fie MARIA. Si uitati acum, numele meu este REBEECA MARIA deci pana la urma a fost cum a spus tatal meu. Eu as fi vrut sa ma nume DENISA dar nu conta numele REBECA este din Biblie sunt fericita pup:-p:dkisslove struck

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici mie: c... florentina elisabeta laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma numesc Manuela. Tatal meu mi-a ales acest nume, in 1980 iunie, dupa vizita in Romania a presedintelui Portugaliei Franco da Costa Gomes si a sotiei sale Maria Manuela Ramalho Eanes... tatal meu fiind impresionat de frumusetea acesteia din urma!winking

| giulya85 a răspuns:

Eu nu am nici o poveste la numele meu. iulia. mi-au pus acest nume ca m-am nascut in ziua de sf.ilie pe 20 iulie happy

| d.d.d. a răspuns:

Pai. sa stii ca florentina este un nume foarte frumos happy, insa eu [din cate stiu ]nu am o poveste a numelui...thinking A... si de la numele tau pot veni o multime de mici "alinturi ", cum ar fi "Flory, Ina..."

| d.d.d. a răspuns:

Daca o sa cauti in dictionarul de nuume o sa vezi k florentina inseamna"prosper, infloritor"winking