| Fgfgdg_Teieru_1987 a întrebat:

Ce fac plantele si animalele in timpul iernii? (adica ce fac cum fac)?

Răspuns Câştigător
| DoarUnMembruTPU a răspuns:

KAKA?
Ce fac animalele salbatice in timpul iernii?
In primele nopti geroase, cu pamantul acoperit de un strat gros de zapada, cautarea hranii pentru locuitorii padurii devine din ce in ce mai grea. Nici pentru noi oamenii nu este usor sa

Animalele si alergiile
Pe masura ce plantele si florile revin la viata primavara, la fel fac si simptomele alergiilor. Dar oamenii nu sunt singurii care sufera in aceasta perioada a anului. Plantele care infloresc, iarba si florile pot declansa reactii alergice, numite atopy,

Ingrijirea animalelor de companie iarna
Temperaturile scazute pot avea efecte negative asupra animalelor de companie, la fel ca si asupra oamenilor. De cele mai multe ori, proprietarii acestora uita ca animalutele lor sunt la fel de obisnuite cu adaposturile caldute ca si ei.

Parazitoze externe si interne la animalele de apartament
Avand �n vedere anotimpul �n care ne afl�m, multi detin�tori de animale tind s� cread� c� ectoparazitii (de ex. puricii si c�pusele) au o activitate slab� sau inexistent�. Normal, asa ar trebui s� se �nt�mple, dar schimb�rile pe care le-a suferit vremea

Cainii si plantele
Unele tipuri de plante de gradina sau apartament pot fi periculoase pentru sanatatea cainelui dumneavoastra. Precautie si grija sunt cuvintele cheie pentru cei care vor sa faca din casa si gradina lor medii sigure pentru prietenii necuvantatori.

Siguranta pasarilor de sarbatori
Sarbatorile de iarna suna la usa. Putem deduce aceasta dupa invazia de lumini, reclame si simboluri ale celei mai apreciate sarbatori din an, Craciunul. Iar tot acest asalt comercial nu face

Liliacul mic cu potcoava (Rhinolophus hipposideros)
Este un tip de liliac European, inrudit indeaproape cu marele liliac cu potcoava (Rhinolophus ferrumenquinum), fiind insa mai mic decat acesta, cantarind doar 5-9 grame

Animalele de companie ajuta copiii sa se dezvolte emotional
Animalele de companie contribuie la educarea si dezvoltarea emotionala a copiilor prin imbunatatirea abilitatilor de socializare si relationare cu cei din jur. Programul educational Abecedarul ingrijirii animalelor

Pestii Koi - bijuteriile iazurilor
Pestii Koi sunt animale sociale, traiesc in grupuri, intr-un iaz mare cu multe exemplare puteti observa existenta mai multor grupuri, precum si organizarea sociala a lor

Caii sufera din cauza obezitatii
Cand vine vorba de obezitate, si caii se confrunta cu aceleasi probleme cauzate de greutatea excesiva...

Ingrijirea chinchilei
Chinchilla face parte din familia Chinchillidae, ordinul Rodentia, fiind originara din America de Sud (Chile, Peru, Bolivia, Argentina etc.). Mediul sau natural este reprezentat de Anzii

De ce mananca pisicile iarba?
Multi dintre cei care si-au ales ca animal de companie pisica au observat ca, din cand in cand, aceasta obisnuieste sa mestece iarba. Pisicile care traiesc in apartament apeleaza, ca substituent

Naparlirea de primavara
Soarele deja urca tot mai semet pe cer, ziua e mai lunga si temperatura mai placuta, e semn ca a sosit primavara. E momentul sa renuntam la hainele groase de iarna si sa apelam

Animalele de companie vor avea liber la circulatia in UE, din 2011
Animalele de companie, ca si oamenii, vor beneficia, incepand din 2011, de libera circulatie in UE, a afirmat luni, eurodeputata PSD Daciana Sarbu, in plenul Parlamentului European.

Animalele domestice din Elvetia ar putea avea avocati
Cum ar fi ca animalele domestice sa aiba dreptul de a fi reprezentate de un avocat in instanta? Ei bine, Elvetia va organiza luna viitoare un referendum pentru ca acest lucru sa devina posibil, potrivit

Fluturele bufnita
Agrotis segetum sau asa-numita buha a semanaturilor reprezinta cea mai pagubitoare specie de fluturi, atunci cand se afla in stadiul de omida. Fluturele propriu-zis are o lungime de circa 4 cm

Specii de lebede (I)
Lebada este simbolul puritatii, al virtutii, al fidelitatii, dar reprezinta si erotism, seductie si adulter. De asemenea, in mitologie lebada semnifica transformarea (de la rata cea urata)

Vipera cu corn (Vipera ammodytes)
Vipera cu corn este o specie de sarpe veninos care populeaza cu precadere Europa de Est, in special zonele calcaroase, insorite, cu vegetatie rara, fiind cunoscuta drept una dintre cele mai periculoase

Copiii au nevoie de contactul cu animalele
Copiii iubesc animalele. Cercetatorii sustin ca micutii pot face diferenta intre obiecte si animale inca din primele saptamani de viata. Tot ce se poate misca independent si ce are o fata

Animalele de casa transmit boli sau pot deveni periculoase?
Cea mai buna modalitate de a-i proteja pe copii de muscaturile sau de zgarieturile animalelor de casa este aceea de a le explica celor mici felul in care acestea trebuie tratate. De multe

Fenecul sau vulpea desertului
Vulpile (Vulpes) nu difera foarte mult de lupi sau de speciile Alopex in ceea ce priveste dentitia, in schimb sunt deosebite prin corpul alungit, capul lung si botul ascutit, pupila ovala, verticala

Molia de iarna s-a adaptat la schimbarile climatice
Moliile de iarna (Operophtera brumata) s-au adaptat deja la temperaturile schimbatoare datorate climei haotice din zilele noastre

Viata de familie a castorilor
Adevaratii castori traiesc in colonii familiale, care in general cuprind o pereche de adulti -care raman impreuna pe viata - si puii lor.

Animalele care traiesc putin favorizate de schimbarile climatice
Schimbarile climatice deregleaza lantul trofic si favorizeaza animalele cu speranta de viata scurta in detrimentul animalelor mai mari dar care nu tolereaza bine schimbarile de temperatura

Pagina 1 din 18
>>

DOCTORUL ANIMALELOR
ajutor!
buna ziua, am o mare problema va rog sa-mi raspundeti urgent, am un cal cu varsta de 10 ani, iar de 1 an de zile o data la 3 luni are simptome grave nu mananca nu bea apa nu se balega nu urineaza, doar...
» Anonymous, 25 Ianuarie 2013

NEWSLETTER

DRESORUL DE SERVICIU
dresaj
cum fac un rottweiller sa faca o priza la manson, prinde la obiecte moi dar la tare nu.are un an.
» Anonymous, 24 Ianuarie 2013

pisici persane

Vand pui WESTIE cu pedigree

Vand pui ciobanesc german

Vand papagali vorbitori, pui Rege (KING PARROT)

Vand papagali vorbitori, blanzi, Jako (African Grey) blanzi din 2012

Vand papagali vorbitori Senegal (poicephalus versteri senegal)
Vezi mai multe produse
Info:ArtaFloriAmenajari interioareAnimaleAgriculturaPlanteTerenuriGradinaInformatii din traficANPC

Pet Shop: Kennel si controlul animalelor Electronice pentru caini Echipament pentru dresaj Lese si zgarzi profesionale Cosmetica Canina Custi Carti, DVD-uri
Toate drepturile rezervate © 2003 - 2008.
Pentru orice sugestie sau observatie, te rugam sa ne contactezi!

8 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Fac alune pentru primăvară.

| GroparuVesel a răspuns:

Se ingroapa.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Uite asa fac in ciuda altora.

| Ashadow a răspuns:

Dorm. Ar trebui sa incerci si dumneatu

| PŞtefaniaP a răspuns:

Nu stau locului laughing

| SilentSuicide a răspuns:

Animalele hiberneaza mai tot timpul...Dar cand nu hiberneaza, animalele se drogheaza cu plantewinking

| Andreea304 a răspuns:

Fac bine! Funda?!