| eugen2710 a întrebat:

Animalele consuma oxigen si produc dioxid de carbon in timpul respiratiei, plantele consuma dioxid de carbon si produc oxigen in timpul fotosintezei. care au fost primele: plantele su animalele? (niciuna nu poate exista fara cealalta)

9 răspunsuri:
| JohnnyWylde a răspuns:

Primele au fost microogranismele si ciupercile deci cred ca plantele au fost inaintea animalelor.

| CryChristiAN a răspuns (pentru JohnnyWylde):

Conform teoriei evolutioniste, in ce-a de-a doua jumatate a paleozoicului, mai precis in Cambrian, viata s-a extins in H2O sub forma trilobitilor.
Plantele apar abia in silurian.
Dar, oricat de mult am incerca, tot am ajunge la o contradictie. Deci, parerea mea este ca animelele au fost primele.

| eugen2710 explică (pentru CryChristiAN):

Exact! e o contradictie

| FreakyChucky a răspuns:

In Biblie Geneza 1:9-13 este raspunsul la intrebarea ta. good luck

| CryChristiAN a răspuns (pentru FreakyChucky):

Draga mea, exista contradictie intre evolutionism si creationism.

| FreakyChucky a răspuns (pentru CryChristiAN):

Eu doar ti-am zis de ce sunt eu sigura.

| CryChristiAN a răspuns (pentru FreakyChucky):

Oricum conteaza mai putin. Trebuie doar sa credem ca prin puterea Cuvantului Creatorului a aparut totul.

| shecherap a răspuns:

Plantele au fost inaintea animalelor mai exact algele dupa care au aparut pestii si au iesit pe uscat...

| eugen2710 explică:

.e o contradictie. nu poate niciuna fara cealalta... ceva de genul ''oul si gaina''