| D3I3 a întrebat:

Cum putem proteja animalele sau plantele?

5 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Raspunsul adevarat ar fi sa disparem noihee hee).

| Icpet a răspuns:

Acum depinde, ca sa protejam un individ, il ingrijim si ocrotim, sa sesizam protectia animalelor in caz ca vedem un animal maltratat etc. Daca vorbim de protejarea speciei: nu trebuie vanate animalele protejate de lege, exemplarele prea tinere, sau femele in perioada gestatiei, imperecherii sau a ingrijirii puilor, animale fara autorizatie(astfel se risca depasirea cotei), uciderea animalelor fara motiv, capturarea animalelor pentru a le tine in caz(in Romania toate reptilele si majoritatea amfibieniilor sunt protejate, si sa nu mai vb de sticletii si pitigoii pringi de braconieri cu clei), sa nu pastram speciile de pesti protejate(lostrita si toti sturionii), sa respectam cotele de pescuit si marimile admise, sa nu pescuim fara autorizatie, sa nu rupem sau sa taiem plantele protejate(floarea de colt, zambrul, garofita pietrei craiului, laleaua de cazane, etc. etc.), sa nu poluam si sa raportam politiei orice neregului in legatura cu braconajul.

| L3G3nDaR a răspuns:

O intrebare buna!
Pai animalele domestice le poti ingriji ca sa fie protejate, iar plantele trebuie injrijite zilnic ca sa nu se ofileasca

| Raileanu_Olguta_2000 a răspuns:

Sunt o gramadade raspunsuri) nu le ucidem pe cele din cartea rosie sau pe cele ce au sa apara in ea, putem sa nu ne luam(exemplu) vreun caine daca nu putem avea grija de el) nu ne batem joc de ele ca sa nu se razvrateasca asupra noastra) le putem face viata mai usoara adapostindu- si oferindu-le hrana, caci la bine nu raspunzi cu rau) si cu plantele...incerci sa cresti mai multe ca salvezi si planeta, si pe tine) ( pls funda)

| Vlad_Stefan_Zabrautanu_2001 a răspuns:

Nu mai aruncam ca bâtele tot ce apucăm unde apucăm