blonda_suprema
| blonda_suprema a întrebat:

Ce inseamna cand un barbat/baiat spune "uite cu ce papagal umbla si aia, sau ce papagal e asta?"
Niciodata nu am inteles expresia asta din partea barbatilor.

Răspuns Câştigător
| borsec a răspuns:

Ii spui unui om ca este papagal atunci cand poti face ce vrei din el(nu neaparat sa repete ce zici tu) dar sa il poti manevra dupa cum vrei tu sau alte persoane, la asta se refera expresia.

15 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Papagalul este o pasare foarte frumoasa si pestrita la pene pe care o inveti sa repete unele cuvinte foarte usoare pentru creierasul sau micut.

| andi a răspuns:

Adica nu gaseste nimic interesant la "el"... poate doar portofelu'winking

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

In cele mai multe cazuri expresia este una jignitoare, care are la baza invidia. Dar s-au mai vazut si cazurilaughing cand respectivul numai ca nu purta pene. Sper sa nu te afisezi cu vreun papagal!
laughing laughing laughing

| anonim a răspuns:

@domnul inginer, va rugam din tot sufletul, avem pretentii de la d-voastra. exprimati-va coerent.pentru ca mintea imi zboara exact la acei papagali care vorbesc, insa ei nu inteleg ceea ce spun.asa,ca dumneavoastra.rolling on the floor

Janina
| Janina a răspuns:

O spun din invidie...

| Bianca26bb a răspuns:

Papagalul este o pasare frumoasa, insa in unele expresii e vorbita de urat sad. Adica, de exemplu, papagalul de obicei repeta ce aude. Si unui om ce face asemenea i se zice "papagal", sau unui o care ar creier mic.straight face

| Dl.Inginer a răspuns:

Papagalul repeta la fel si papagalii astia umani

blonda_suprema
| blonda_suprema explică:

Bro, am intrebat in general, nu era vorba de mine.

blonda_suprema
| blonda_suprema explică:

De exemplu, pe Irinel Columbeanu cam toti barbatii il fac papagal si prost nu ar fi si de repetat nu ma auzit sa repete dupa cineva.

blonda_suprema
| blonda_suprema explică:

Deci sa inteleg Nobody ca ai vorbit ca un papagal?

| greg a răspuns:

Adica prostanac, pentru el. Zice ca nu e la fel de smecher ca el.Va zic 100% happy Si eu cu tovarasii foloseam, demult.Acum eu numesc papagal o persoana marioneta cum e Boc pentru Basescu, a zis bine Aliosa. Dar in contextul tau, blonda_suprema se refera la ce v-am spus prima data

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sint doua variante. Ori tu arati prea bine si ei sint invidiosi pe el, ori este intr-adevar un papagal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iata ca secretel happy si valimocanu05 sint de aceeasi parere cu mine. Deci daca sintem trei care spunem asta, inseamna ca asa e big grin
Elena, tocmai de aia i se spune papagal, ca e pestrit si are creierul cit o aluna laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Blonda_suprema eu tot la modul general am spus-o

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai noi toti ne credem tauri comunali.si un papagal e cel ce repeta ce spune omul, in cazul de fata femeia.adica el nu ar fi in stare de nimic.noi astialalti, sa ne vezi.sexual vorbind.si al influentei asupra ta? pai sa fii tu pe mana noastraaaaa ai vedea tu ce barbati santem nu papagalul ala de langa tine.pai tu blonda suprema, si el papagalul suprem? in final ...doar figuri si prejudecati.de aia se zice ca pe om femeia il ridica, femeia il coboara. daca femeia stie sa-si respecte insotitorul ii va pune cu botul pe labe.