| alexaalexandra a întrebat:

Ce inseamna a face/a bate apropouri? Am auzit de mult timp expresia asta si nu am inteles.

5 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Eu cred ca tu stii semnificatia cuvantului, problema ta e alta, cineva. a facut un apropo, si tu nu ai inteles proplema acelui apropa. Acest cuvant vine din franceza - 'a propos ', cu alte cuvinte.

| Zambete89 a răspuns:

Bună.

Adică atunci când vorbeşti despre ceva, si după un timp să iţi aminteşti ceva care nu ai zis mai devreme! nu ştiu dacă m-ai inţeles!

Sau

Fiindcă a venit vorba, mi-am adus aminte de acel lucru.

Te pup :*

| Cryssbest a răspuns:

Atunci cand cineva face o aluzie subtila la ceva anume, incercand sa iti dea de inteles acest lucru... Nu "pe fata", ci subtil, discret.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A da namiocuri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica a te gandi la un lucru da sa nu ii spui pe nume sa il acoperi cu alte cuvinte