| Digital112 a întrebat:

Ce treaba are Iepurele cu Pastele? Dece Iepurele de Paste?
Mielul de Paste, ce are?
sau Sobolanul de Paste.
Consider ca s-a produs o greseala si trebuia sa fie Mielul de Paste. dc? Pt ca mielul miroase a miel si mielul miroase a Paste, deci Pastele miroase a Miel.

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Sobolan de paste auzi laughing putea sa fie o femeie de paste :-> sau un camion pentru mine laughing Traditiile raman asa pana cand lumea incepe sa se sature si ramanem cu sarbatoriile de craciun si anul nou.

| Digital112 explică (pentru mgtow):

Mergea o femeie de Paste, dar e pacat, ca e si post... (si Pastele...)

| mgtow a răspuns (pentru Digital112):

Le pozitionam bine dar, dau batai de cap si nimeni nu le intelege.

31 răspunsuri:
| HaLoGeNNN a răspuns:

Daca iepurele de Paste n-ar mai livra dulcuri ar fi criza alimentara! Nu te gandesti putin?

| Digital112 explică (pentru HaLoGeNNN):

Nup.

| HaLoGeNNN a răspuns (pentru Digital112):

Iti zic eu ce are mielu de paste.Ala cand intra in casa sa lase ciocolata nu poate sa intre pentru ca sta in 4 picioare. Iepurele sta in 2 si cu mainile alea mici deschide usa.Nu te gandesti putin?

| Digital112 explică (pentru HaLoGeNNN):

Nu, iar.

| HaLoGeNNN a răspuns (pentru Digital112):

Sobolanu' de Paste nu are cum sa intre in casa tot pentru ca sta in 4 picioare.Deci din asta iepurele e cel mai potrivit.

| Digital112 explică (pentru HaLoGeNNN):

Ai uitat sa ma intrebai daca nu ma gandesc
(raspuns)
Nup.

| HaLoGeNNN a răspuns (pentru Digital112):

laughing)))

| CartoonN a răspuns:

Traditia iepurasului de Paste s-a nascut in Germania iar originea ei se regaseste in sarbatorile pre-crestine ale fertilitatii dedicate zeitei Eostre, zeita Lunii in tarile din nordul Europei.

O veche legenda spune ca zeita Eostre a gasit intr-o iarna o pasare ranita pe camp, in zapada. Zeita a vrut sa o salveze de la moarte si a transformat-o intr-o iepuroaica ce si-a pastrat posibilitatea de a depune oua. In semn de multumire pentru binefacatoarea sa, iepuroaica obisnuia sa decoreze ouale facute si sa le daruiasca zeitei.

Asa a aparut aceasta traditie a iepurasului care aduce daruri copiilor in pragul primaverii.Si nu este deloc intamplatoare alegerea lui ca reprezentare. Cunoscut ca unul dintre cele mai prolifice animale, iepurele simbolizeaza in multe culturi viata noua care renaste primavara si bucuria de a avea multi urmasi, el neavand totusi legatura cu istoria biblica a mortii si Invierii lui Iisus.

| Mayar a răspuns (pentru CartoonN):

Interesant! Multumesc pentru informare. Chiar nu am stiut. Ti-as da eu o funda, numai ca, din pacate, nu pot. sad Oricum, te felicit pentru initiativa!

| CartoonN a răspuns (pentru Mayar):

Nici eu n-am stiut, am gasit pe net laughing

| Mayar a răspuns (pentru CartoonN):

Mai bine. Acum doi care nu stiau nimic stiu semnificatia iepurelui. Poate si mai multi de fapt...

| CartoonN a răspuns (pentru Mayar):

Nici nu ma interesa, ca nu a venit iepurele la mine laughing

| Mayar a răspuns (pentru CartoonN):

Noah... Lasa! Inca nu e gata ziua! Ia un morcov si ademeneste un iepure, sa vezi cum vine tot fuga la tine!

| CartoonN a răspuns (pentru Mayar):

Prefer sa-l mananc eu, nu-s obisnuit cu iepurele

| Mayar a răspuns (pentru CartoonN):

Daca nu esti obisnuit cu iepurele nu trebuie sa il mananci, poate faci indigestie.

| CartoonN a răspuns (pentru Mayar):

Nu,ziceam de morocov laughing)))) :*

| ShukaruCobraPrintulSpanieiSuhara a răspuns:

Sunt perfect de acord cu tine! Si tiganii sunt tot oameni!

| ShukaruCobraPrintulSpanieiSuhara a răspuns (pentru Digital112):

Oh, nu ai aflat inca :'(?

| Digital112 explică (pentru ShukaruCobraPrintulSpanieiSuhara):

Nu esti amuzant

| ShukaruCobraPrintulSpanieiSuhara a răspuns (pentru Digital112):

Nici nu incerc sa fiu, dar incerc sa te fac sa intelegi ca asta-i adevarul! Primul pas e negarea...

| Digital112 explică (pentru ShukaruCobraPrintulSpanieiSuhara):

Unde ziceai ca stai?

| ShukaruCobraPrintulSpanieiSuhara a răspuns (pentru Digital112):

Pai, nu stiu cum sa iti spun, dar...

Sunt tatal tau!

| Digital112 explică (pentru ShukaruCobraPrintulSpanieiSuhara):

Ce treaba ai tu cu Mielu de Paste?

| ShukaruCobraPrintulSpanieiSuhara a răspuns (pentru Digital112):

Pai sunt managerul lui.

| ShukaruCobraPrintulSpanieiSuhara a răspuns (pentru Digital112):

Ce sa nu mai fiu, tatal tau?
Vrei sa te dau spre adoptie?

| Digital112 explică (pentru ShukaruCobraPrintulSpanieiSuhara):

Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

| Musca69 a răspuns:

Gaina de Paste ce are?

Întrebări recente