| Ade a întrebat:

Se apropie Pastele si dupa cum e obiceiul se taie mielul. Azi bunicii mei au taiat mielul. A trebuit sa stau acolo sa vad cum il injunghe, cum ii scoate matele, etc. Mi s-a facut scarba. Adica am si vomitat. Si nu stiu cum o sa fac cand o sa mananc carnea de miel la Paste. Dar, m-am gandit ca, ca noi sa mancam carne de porc se taie porcul, carne de oaie se taie oaia, etc. Imi e scarba sa mai mananc carne. Ceea ce e foarte rau, deoarece am 10 ani si imi trebuie proteine. Ce sa fac? Scz de categorie, dar nu am stiut unde sa pun intrebarea.

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Exista regimuri vegetariene (cu alimente predominant de origine vegetala si in plus de asta lapte, oua, miere) si regimuri vegane (cu alimente doar de origine vegetala). Proteine sunt si in alimentele de origine vegetala, problema consta insa in absenta anumitor aminoacizi, numiti esentiali.
Proteinele sunt alcatuite din aminoacizi iar corpul uman are capacitatea de a transforma acestia in tipul de care are nevoie, mai putin in cei 8, pentru copii 9 aminoacizi, numiti din aceasta cauza esentiali.
Printr-un regim exclusiv vegetal este greu sa-i procuri pe toti, de aceea cei mai multi adepti ai alimentatiei vegetariene consuma si unele produse de origine animala.

| andreea171998 a răspuns:

Bea multa apa cu lamaie.Si nu te mai gandi la imaginile acelea.Gandeste-te ca asta este obiceiul si asta este viata.Gandeste ca si cum ar fi un lucru pozitiv,pentru ca pana la urma, dupa cum zici si tu, este spre binele tau sa mananci.Succes!

| claudia1981 a răspuns:

Butterfly vorbeste cu parinti tai sa numai te tina in preajma cand se taie animale. Esti prea mica sa vezi anumite lucruri eu am 30 de ani si tot imi este rau daca vad. Bea un ceai si fa-i ce-ti place te pup dulcic...