| SecretKiss a întrebat:

Ce legatura are "Iepurele" cu "Sarbatoarea de Paste"?

2 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Buna
Cand copiii sunt mici le spunem ca iepurasul, desi aflat undeva, departe, a urmarit cu mare atentie daca au fost cuminti pe parcursul anului, iar acum, in prag de primavara, ii rasplateste pentru comportamentul lor. Raspunsul arata cat de mult isi doresc parintii sa gaseasca un ajutor suplimentar in "batalia" care se duce in fiecare familie pentru a-i educa pe cei mici "asa cum se cuvine". De obicei, micutii sunt mai interesati de cadourile primite decat de specia celui care le aduce. Ei nu insista sa afle ce legatura este intre "urecheat" si trecerea pe sub masa in biserica sau impartasania pe care o primesc de la preot.

Peste ani insa, copiii isi dau seama ca iepurasul e doar o poveste si ca aceia in fata carora trebuie sa "dea socoteala" sunt tot parintii care, an de an, umplu cosuletul de Paste cu imbracaminte noua, oua de ciocolata si multe alte bunatati. Iar mamele (si mai ales tatii), satui ca toata recunostinta odraslelor sa se reverse asupra unui personaj imaginar, abia asteapta sa le dezvaluie acestora sursa reala a darurilor pascale.
Paste fericit!

| anonymus_8125 a răspuns:

Pei ca sa le povestesti copiilor toata povestea cu sangele lui Isus cum ajunge pe oua era prea greu asa ca au inventat iepurele-e ceva gen SANTA CLAUS.