| paqquky a întrebat:

Ce 'treaba' are Iepurele 'de Paște' cu Moartea si Invierea lui Iisus din Nazaret? Sunt doar curios.

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Pastele era sarbatoare cu mult inainte de Iisus... Era o sarbatoare a unei zeite a fertilitatii, imi scapa numele, care avea ca simboluri iepurele si ouale insemnau fertilitate (pentru ca ou inseamna ca un animal s-a reprodus, deci e fertil). Bisericile moderne nu aveau cum sa stearga cu totul sarbatorile care existau inainte asa ca le-au combinat si a iesit struto-camila de Moarte a lui Iisus + Oua + Iepuras. Sunt convins ca in alte regiuni exista si alte obiceiuri si simboluri mult mai ciudate decat astea. Absolut nicio sarbatoarea din cate avem nu sunt facute de religiile moderne, au existat si inainte si au fost doar adaptate, sa zicem. Nici macar craciunul nu e "original" sunt inca cateva sute de zei (care au fost cu mult inainte de Iisus si Biblia noastra) care au "Data de nastere" exact cand avem noi Craciunul. Si majoritatea dintre ei impart si surprinzator de multe caracteristici cu Iisus al nostru... Dar asta e alta discutie.

Edit: Ēostre sau Ostara se numea zeita, culmea, foarte apropiat numele de Easter (craciun in limba engleza).
https://en.wikipedia.org/wiki/%C4%92ostre

3 răspunsuri:
| Kogaion a răspuns:

Exact aceeasi pe care o are si Mos Craciun cu 25 Decembrie si Valentine s Day, obiceiuri aduse din America pentru a fi "cool" si noi, dar ne uitam traditiile adevarate si pierdem semnificatiile sarbatorilor noastre.

| TeoJoy a răspuns (pentru Kogaion):

De fapt, traditia cu iepurasul si ouale au aparut cu mult inaintea religiilor crestine happy. Nu e nimic aduc din America, e sarbatoare din Grecia Antica de-a dreptul.