| xPinkSunShine a întrebat:

Compunere : "De vorba cu iarna" happy
Dati`mi niste idei frumoase.

Dau FUNDA + VOT

Răspuns Câştigător
| viorelleu a răspuns:

Ma gindesc sa te asezi la geam si sa privesti la fulgi pe care iarna tocmai le-a pregatit pentru tine! ei sint reci dar sint atat de vii pentru o vreme, atat cat tu sti ca exista iarna si ca ai putea sa o intrebi:buna! cum o mai duci? sper ca nu tie cald! daca vrei o sa te duc in tara gheturilor acolo unde tie locul, dar mai stai...mai stai cu mine, iarna draga! mai stai! intr-un tarziu m-am ridicat, adormisem la geam pe lavita de odinioara in care stateam atunci cind eram copil de vorba cu iarna! succes! sper ca te-am ajutat!

4 răspunsuri:
| HepiBăluuns a răspuns:

Incaltata cu paslari moi,iarna a pornit prin munti si vai.

A venit si ultima fiica a anului,iarna.

Craiasa,imbracata intr-o rochie alba,tesuta cu ace de gheata si impodobita cu fulgi de nea,danseaza in cer,imprastiind roiuri de fluturi de cristal.

Lacul inghetat din sat,este ivadat de copii,asemenea furnicutelor imbujorate si nerabdatoare.

Drumurile sunt invelite cu o patura pufoasa.

Ninsoarea a pus caselor si copacilor caciuli de blana alba si manusi de puf.

In amiaza se aud clopoteii de la saniutele copiilor.

Seara,copiii se strang si pleaca acasa,nu inainte de a-si planui jocurile si drumetiile pe a doua zi.

SPER ca te-am ajutat, succes, pupici:*:* funda?puppy dog eyes plz

| bianca478 a răspuns (pentru HepiBăluuns):

Cel putin pe mine m-ai ajutat! :* imi pare rau ca nu ai luat funda o meritai sad

| Drums a răspuns:

Ai spus idei, deci nu stau sa o compun acum:
ar fi asa:
iarna, nu o consideri numai un anotimp, o consideri o fiinta care nu pleaca niciodata, revine iar si iar,

poti spune ca ea ti-a soptit mirosul brazilor ce ii acopera, plansetul pamantului inghetat, etc.

poti zice ca desi iarna aduce un aer rece vocea ei era blanda.
poti spune ca ai realizat lucruri noi din aceasta discutie, lucruri frumoase care vrei sa ramana secrete, ascunse undeva in sufletul tau...
poti argumenta faptul ca iarna este foarte importanta pentru noi,
ca ea iubeste copiii.ca practic, EA da viata sarbatorilor.
Ce sarbatori de iarna sunt acelea fara zapada?
Poti descrie un tablou din iarna
o poti asemana cu o printesa, cu o rochie din gheata si suflet de foc.
etc...

| Daniel_Olariu_1971 a răspuns:

Era zi de primavara