| Hammurabi a întrebat:

Dacă tot se vrea egalitate între sexe, de ce CNP-ul bărbaților începe cu 1 iar al femeilor cu 2?
Asta nu duce cu gândul la o ierarhie?

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Intreaba-te mai bine de ce nu sunt femeile inaintea bărbaților, ei tot cu 1, ele cu 0. laughing

| Hammurabi explică (pentru cristi202):

0 la femei ar fi mult prea ostentativ și ar genera prea multe bancuri. laughing

| cristi202 a răspuns (pentru Hammurabi):

Asa ma gindeam si eu. happy

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindcain limbaj codat se citeste asa:
1 - este codul pentru sexul masculin
2 - pentru sex feminin si
3 - pentru neutru (aici intra hermafroditii care au ambele sexe).
Nu stiu daca in Romania este inca functionala a 3-a optiune de sex, dar in tarile dezvoltate si emancipate, exista.

| Hammurabi explică (pentru Violleta2022):

De acord cu tine.
Dar de ce n-ar fi
1 - feminin
2 - masculin
3 - neutru...
... așa ca o idee de bun simț "lady first" ca și atunci când intrii pe ușă laughing

| Lioana a răspuns:

La cei nascuti dupa anul 2000 nu mai incepe cu 1 sau 2 ci cu 5 sau 6. Asta înseamnă ca cei tineri nu sunt egali cu cei mai in vârstă?

| Hammurabi explică (pentru Lioana):

Corect.
Nu sunt egali.
Li s-a stabilit corect locul în "ierarhie". laughing

| DonEduardo a răspuns:

Nu, de ce ar face-o?

| EcceHomo a răspuns:

Și de s-ar rezuma totul la atât... Am văzut ca încep și cu 5.Aia ce handicap au? happy

| TantiMarioara a răspuns:

Adevarat, inca nu mi se pare corect ca baietii au bota si fetele sant ierarhie adevarata comunism e nasol rau frt