| anonim_4396 a întrebat:

Egalitate intre sexe. Este ceva normal? De ce?

14 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Ei, asa vine vorba. Tot pumnul barbatului este cel, care stabileste egalitatea.

| anyia a răspuns:

[De ce puneti voi, barbatii, doar problemele cu "scos carbune/sare, sau sa sapati santuri, sau sa construiti baraje... etc." Ia treceti si voi la stat toata ziua cu copiii, la gatit, la curatenie si la servici.]

Sa inteleg ca esti unul din aceia care considera ca rolul femeii consta in a umple casa de copii, a sta la cratita toata ziua, a carpi ciorapi si a fi supuse sotilor? Traim in sec.XXI si omenirea a evoluat, nene(cica!)

| Zangetsu a răspuns:

Nu este ceva normal. sa-ti explic: lucrezi la o firma de
cărat pietre. cine ridica mai mult castiga mai mult. cum femeile nu pot căra la fel de mult ca barbati ele vor castiga mai putin.

| chokingvictim a răspuns (pentru Zangetsu):

Egalitate nu inseamna sa ai aceleasi abilitati.la fizicul meu nici eu nu pot sa car multe pietre. niciodata nu am privit femeile ca inferioare sau ca ar avea obligatia de a face anumite lucruri si barbatii alte lucruri.sau ca barbatul e indreptatit sa fie autoritar la adresa femeii.asta inseamna egalitate.nu eu car mai multe pietre decat tine.

| francesca89 a răspuns:

Nu,in niciun caz!
Eu nu ma duc la lucru pe un santier,in cazul asta,nici barbatul meu nu va face curat sau nu va gati in casa noastra. Poate suna invechit, dar, sunt treburi de femei si treburi de barbati!

| francesca89 a răspuns:

Pt egalitate intre sexe militeaza de obicei feministele, se stie cat sunt de frustrate sau urate...
De ce sa nu vrei sa te simti femeie? de ce sa muncesti cot la cot cu barbatii? De ce sa vii seara tarziu acasa mirosind a transpiratie, cu parul murdar si neavand chef de absolut nimic?
Prefer sa'mi astept barbatul cu zambetul pe buze si...dornica...

| francesca89 a răspuns:

Barbatul ca sa fie BARBAT trebuie sa se simta ca atare!
Niciun barbat nu va sta mult timp langa o femeie care mereu vrea sa dovedeasca ca si ea e capabila, ca poate face mai multi bani, ca vezi doamne ea are super puteri! De ce sa nu-l lasi pe omu' ala sa se simta barbat? De ce sa nu-l lasi sa aiba grija de tine? De ce sa vrei sa dovedesti ca tu de fapt n'ai nevoie de el?
Eu nu cred ca un barbat vrea sa stea cu o astfel de femeie.

| Aysa19 a răspuns:

Buna.Pai sa zicem ca depindethinking adica si femeile au aceleasi drepturi ca barbatii, desi inainte nu era ceva normal ca femeile sa "conduca" o casa sau sa ia decizii pentru ea.Deci as vrea sa specific ceva uneori femeile se descurca mult mai bine ca barbatii cunosc n femei care sunt singure,parasite de sot si au grija de copii lor foarte bine, lucrand si avand grija si de copii.Dar sunt si alte cazuri in care barbatii sunt parasiti si raman doar cu copii, pot spune ca se descurca dar copii au nevoie si de indrumarile unei mame.Deci aici rezulta ca nu sunt diferente mari, si ca egalitatea intre sexe este dovedita.:*

| anonim_4396 explică (pentru Aysa19):

De ce puneti voi, femeile, in discutie, doar problema management-ului? Ia sa treceti voi la scos carbune/sare, sau sa sapati santuri, sau sa construiti baraje... etc.
Nu prea va place munca de jos, nu? big grin Vreti doar lejeritate. Pffff...

| Aysa19 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti cam misogin happy...pai unele femei s-au descurcat foarte bine si in munci care tin de barbati sunt exemple foarte concrete ar cam trebuii sa cauti pentru a te informawinking. Sunt unele femei care acceptam orice provocare, nu ne subestima si pun pariu ca va putem invinge...si sunt unele chestii in care voi fara noi nu va descurcati happy. pare rau sa o zic! Dar se pare ca esti unul din acei barbati care,inca cred femeile niste "ficoase, si bibelouri" pai sa te informez ca ai o parere gresita, suntem in sec 21 si multe femei au facut ceva important care a ramas demn de admiratie. Sper ca o sa-ti schimbi opiniahappy. sunt multe femei importante care se descurca foarte bine si muncind greu.

| Aysa19 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti cam misogin happy...pai unele femei s-au descurcat foarte bine si in munci care tin de barbati sunt exemple foarte concrete ar cam trebuii sa cauti pentru a te informawinking.Sunt unele femei care acceptam orice provocare, nu ne subestima si pun pariu ca va putem invinge...si sunt unele chestii in care voi fara noi nu va descurcati happy.pare rau sa o zic! Dar se pare ca esti unul din acei barbati care,inca cred femeile niste "ficoase, si bibelouri" pai sa te informez ca ai o parere gresita, suntem in sec 21 si multe femei au facut ceva important care a ramas demn de admiratie. Sper ca o sa-ti schimbi opiniahappy.sunt multe femei importante care se descurca foarte bine si muncind greu.

| ralucaralu a răspuns:

E ceva extrem de normal!

| anonim_4396 explică (pentru ralucaralu):

Extrem de normal... ce? Pai, normal, sau anal?
Vezi ce postezi! S-ar putea sa-ti intre ceva in fund, daca o arzi pe langa subiect big grin

| Emazio a răspuns:

Eu sustin egalitatea intre sexe,chiar daca barbati poti face multe munci pe care le fac femeile,ba chiar unele pe care nu pot sa le faca,dar nu trebuie sa discriminam femeile, in primul rand suntem toti oameni deci daca suntem oameni suntem egali, chestai ca barbati sunt facuti pentru niste chesti femeile pentru altele