| iKronstadt a întrebat:

Bărbați vs Femei.
De ce sunt femeile atât de pornite pe ideea de egalitate între sexe, când aceasta nu poate fi obținută? Cel puțin până în momentul acestei postări. Care este atuul bărbatului în această bătălie? Oare, femeile merg de regulă pe ideea "chiar dacă pierd la faza asta, am de câștigat", savurându-și victoria finală în secret?
Este sau nu nevoie de egalitate absolută între sexe?

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Nu există superioritate/inferioritate între sexe ca cineva să-și dorească egalitate. O femeie cu facultate este clar superioată unui bărbat analfabet și invers. Superioritatea nu ține de sex ci după mine ține de educație. Nu văd cu ce este inferioară o femeie unui bărbat sau invers bazându-ne doar pe sex.

23 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=CCz08Bw9wEQ
Pentru egalitate au luptat altii, noi am putea lupta pentru ceva mai multa fericire.

| IMC90 a răspuns:

Nu exista egalitate intre sexe, ati baut carbid? Asta ar insemna sa aiba si femeile lula (sau barbatii pasarica).
Exista egalitate de sanse intre sexe...

| robby212 a răspuns:

Daca ma ia si pe minecineva in seama, as vrea sa va spun ca eu ii dau dreptate lui Psamathe.

| KARINA2012 a răspuns:

Unele femei vor egalitate, altele nu,
dar din fericire pentru unele femei, din nefericire pentru unii barbati, de la natura ne nastem egali in drepturi.Pentru ca inainte de a fi barbati sau femei, trebuie sa nu uitam ca suntem OAMENI cu totii.
Unii barbati au drepturi mai mari decat femeile doar in virtutea ideii,, sunt barbat!"-argumente pro nu prea exista.Cei care considera femeile
inferioare lor sfarsesc aproape totdeauna singuri sau cel putin detestati de cea pe care o considera inferioara.
Pentru ca ideea de inegalitate in drepturi naste frustari ireparabile.Cum poti pretinde ca ceea ce ti-e permis tie,le e interzis altora?
Mi se pare in primul rand lipsa de umanitate si egoism din belsug,indiferent daca esti femeie sau barbat!
Eu cred ca este nevoie de egalitate intre sexe,avand in vedere ca ele sunt facute sa se completeze reciproc,rezultand un tot unitar.
Sunt drame care isi au originea in orgolii nemasurate (''sunt barbat si gata, mi-am castigat prin nastere dreptul asta!")
Eu cred, totusi, cu tarie ca atunci cand dragostea de putere va fi inlocuita de puterea dragostei, vom trai intr-o lume mai buna.
Pentru a fi fericit, pentru a-l ferici pe cel de alaturi este nevoie de egalitate.De aceea se spune ca dragostea ii face pe oameni sa se simta egali.

| IMC90 a răspuns (pentru KARINA2012):

Cand va citesc pe unii, fac crampe de la atata ras sau ma enervez din start. Asta pentru ca unele postari sunt pur si simplu cretine (am impresai ca nu judecati)

''de la natura ne nastem egali in drepturi''.

cum sa ne nastem egali?
vrei sa spui ca eu si cu nepotu' lu Tiriac ne-am nascut egali? (ala a primit 1 mil de euro in cont chiar a II-a zi de la nastere)

iar, cand spui ca ne nastem egali in drepturi ''de la natura'' asta-i cretinitatea maxima. Nu de alta, dar natura NU are nicio treaba cu societatea si regulile acesteia. In natura supravietuieste cine e mai puternic (sau crezi ca leul da prioritate de dreapta iepurasului?)
Nu stiu ce fumati unii, dar vreau si eu...

| KARINA2012 a răspuns (pentru IMC90):

N-am avut nici cea mai vaga intentie nici sa te fac sa razi,dar nici sa te enervez.E dreptul tau sa sa nu fii de acord cu ce am scris,e dreptul meu sa fiu,,cretina'',nu te mai supara!
Poate ca viata presupune intr-o oarecare masura biruinta celui puternic asupra celui slab,insa daca aplici asta intr-o relatie(ca de asta era vorba) risti sa ramai cu orgoliile de om bogat,destept si atotstiutor.
Toti ne nastem dintr-o mama si venim pe lume saraci si goi! Ca a doua zi avem conturi pline, ca uneori banii fac legea, asta-i alta discutie.
Dar eu nu te cred cretin si nici nu vreau sa te contrazic, mi-e teama ca detii adevarul absolut!
Si tot dreptul tau este sa revii cu comentarii rautacioase, insa eu imi rezerv dreptul de a nu-ti mai raspunde.

| IMC90 a răspuns (pentru KARINA2012):

Ala,alo unde am zis eu ca nu sunt pro egalitatii intre sanse pentru ambele sexe?
Eu chiar fac misto de misogini si misandre.

| IMC90 a răspuns (pentru KARINA2012):

P.S: nimeni nu ti-a zis tie ca esti cretina, doar afirmatiile tale sunt.

| Darkmagic a răspuns:

big grin
Interesant... Ai dat o funda ca deciziile CCR-ului. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu vreau drepturile lor! Indatoririle nu, dar tin motis sa am drepturile lor! Le dau pe ale mele la schimb, nu ma supar...

| iKronstadt explică (pentru anonim_4396):

Subscriu cu tărie la cele spuse de tine.
P.P. Să vezi blesteme... laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambii in familie sunt EGALI
Macar asa este dupa lege dar de foarte multe ori este incalcata.Nu sunt de acord cu parerea ta de exemplu in Russia barbatii deja au recunoscut in majoritatea famiilor conduc femeile, si inca aceste Tu esti femeie sa taci sunt absolut contra FEMEILE SUNT EGALE IN DREPTURI

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Barbatii livreaza sperma si femeia livreaza copiii. nu prea se poate unii fara altii, dar oricume amuzant sa urmaresti subiectul.

| Psamathe a răspuns:

Imi pare rau sa o zic, insa poate nu am fost egali inainte (barbatul avea un statut mai important), insa nici acum nu suntem (este exact invers). Si nu stiu ce va fi, insa cred ca doar vom oscila de la extrema la extrema.
Inainte femeia era menajera/casnica si rolul ei era sa asigure perpetuarea speciei si comoditatea barbatului. Nu avea "voce" femeia in societate nu avea dreptul sa vorbeasca, si nici nu avea dreptul la vot. Zeci de ani, scolile nu acceptau femei, etc. Insa, florile au fost parca create pentru femeie, alaturi de cadouri si atentii. Cavaerismul nu a fost intre barbati, ci pentru femei, deci de atunci ne stabileam ca firea slaba care are nevoie de protectie si atentie.
In timp, femeia a inceput sa castige drepturi incepand cu educatia, apoi putand vota, si usor usor cu pasi mici, acum suntem femei de cariera, care uneori castigam mai mult decat partenerii nostri. Insa, ideea ca suntem fiintele mai slabe care au nevoie de atentie, a ramas.
Acum lumea a trecut la cealalta extrema.
Fara intentia de a supara pe cineva, pot spune ca a venit era femeii, si ca daca inca mai are dubii in privita faptului ca femeia conduce lumea. Nu le va mai avea pentru mult.

| IMC90 a răspuns (pentru Psamathe):

Nu stiu cum de-am ratat postul tau, insa e de departe cel mai tampit
Felicitari rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Psamathe):

Sunt de acord a venit era FEMEII

| Psamathe a răspuns (pentru IMC90):

Iti multumesc pentru comentariul pe care l-ai facut, insa, care ii este valoarea? Daca vroiai sa incepem o dezbatere, aduceai un argument care sa iti sustina punctul de vedere, dar nu ai adus nici unul. In cazul asta ar trebui sa inteleg. ce? Ca te pricepi sa faci comentarii aiurea, fara nici un scop, doar de dragul de a avea o activitate? Daca asa este, felicitari, ti-ai indeplinit scopulhappy

| IMC90 a răspuns (pentru Psamathe):

N-am nevoie de argumente sa sustin nimic, pentru ca n-am afirmat nimic
Cel care afirma trebuie argumenteze (adica tu). Argumentul tau a fost cretin si irelevant.

| Psamathe a răspuns (pentru IMC90):

"N-am nevoie de argumente sa sustin nimic, pentru ca n-am afirmat nimic (.) a fost cretin si irelevant" (observatie : tocmai ce ai afirmat ceva fara a argumenta!)
"Cel care afirma trebuie argumenteze (.) Argumentul tau" (observatie : eu am afirmat si am argumentat)
Te rog, daca nu ai ce face, si nu poti purta o discutie civilizata, abtine-te. Mie nu imi place sa las ceva neterminat ( exemplu aceasta discutie). Aceasta este parerea mea, si daca privesti atent, vei vedea dreptatea din spatele cuvintelor. Daca vrei sa arunci afirmatii pe care nu le sustii cu absolut nimic, atunci imi pare rau sa iti spun ca nu voi mai participa la aceasta dezbatere inutila.

| IMC90 a răspuns (pentru Psamathe):

Eu doar ti-am atras atentia ca argumentul tau era cretin, nu era nevoie sa-ti zic si de ce, ca doar nu eu am afirmat ca femeia conduce lumea.
Dar, hai sa-ti explic ca la gaga. Gesturile alea de compasiune fata de ''sexul slab'' sunt ipocrizie in forma pura, nimeni pe lumea asta (sanatos mintal) nu crede ce indruga parteneri in pat sau de ziua ei, sau in ''momentele speciale''
Daca nu ma crezi, iti inregsitrez o discutie a baietilor la bere (barbati cu varste cuprinse intre 21 si 40 de ani) si ai sa te convingi. Mai mult, odata cu inaintarea in varsta, parerea barbatilor despre partenera de viata se inrautateste, aia ''batrani'' sunt cei mai inversunati rolling on the floor
Doi la mana, a avea salariu mai mare nu inseana ca esti superior. Asta numai in mintea ta ingusta sau in stereotipurile sociale conteaza. Vrei sa-mi spui mie ca toti aia cu ceafa lata, care nu leaga 2 cuvinte in romana si care se plimba in BMW-uri sunt superiori?
Pe dreptu la vot oricum ma pipi, daca vrei ti-l dau tie (ca s-asa tot aia e). In Romania este inutil.
Prin urmare, cine considera ca femeia/barbatul conduce lumea (sau e superior/superioara) e un cretin.
Tu ai afirmat ca este vremea cand femeia ''conduce lumea'' deci te subscrii categoriei mentionate de mine mai sus (Q.E.D)

| Psamathe a răspuns (pentru IMC90):

Ma speriasem ca nu poti discuta, cu toate ca insisti in a face aceleasi remarci, vad ca ai un pic de inteligenta ramasa. undeva, deoarece poti face comentarii pe care nu ma indoiesc atunci cand spun ca le consideri destepte. Cand treci de pragul pubertatii si iti vei largi orizonturile vei descoperii ca barbatii care fac gesturi sensibile din cauza afectiunii oneste pe care o simt fata de partenera nu sunt basme, ci oameni maturi (in cazul in care nu vei intelege : maturitatea nu se numara in ani!).
Cat despre salarii mai mari, tu esti cel inept daca prin asta intelegi numai bani. Cand am spus de salariu mare ma refeream la tot ce contribuie in atingerea acestuia, adica studii, facultati, eforturi. Ai fi surprins cat de multi barbati sunt frustrati pe aceasta tema. Cand vei trece de pubertate, si "iesirile la bere" vor fi rarite din cauza responsabilitatilor pe care le vei avea (sper), sa iti amintesti aceasta discutie.
p.s. Dreptul la vot l-am scos in evidenta doar pentru ca era un alt mod de a pune femeia la pamant, de a-i ingradi orizonturile, de a o face sa creada ca nu merita mai mult. iar acum, nu mai e cazul.

| IMC90 a răspuns (pentru Psamathe):

Cand treci de pragul pubertatii si iti vei largi orizonturile vei ''descoperii ca barbatii care fac gesturi sensibile din cauza afectiunii oneste pe care o simt fata de partenera nu sunt basme''
rolling on the floor M-ai lamurit, iar am dat peste o ''printesa''.
ai dreptate, trebuie sa mai cresc, nu stiu cum stau lucrurile
brb pana ma pipi pe capac laughing
Cand am spus de salariu mare ma refeream la tot ce contribuie in atingerea acestuia, adica studii, facultati, eforturi. Ai fi surprins cat de multi barbati sunt frustrati pe aceasta tema.
marile averi ale lumii NU sunt in posesia unor femei (desi sunt multe femei bogate)
multe femei sunt frustrate ca nu pot ajunge presedinte, sau prim ministru (nu ca ar conta, oricum si astia sunt niste maimutoi rolling on the floor
Egalitatea de sanse intre sexe exista aproape peste tot in lume. Oricum, din punctul meu de vedere poate sa fie si hamsterul capul familiei, numa' sa taca din gura cand vin beat din birt rolling on the floor (si sa stie sa faca parcarea laterala)
ramai in gradina ta fermecata.

| Psamathe a răspuns (pentru IMC90):

1.Sunt departe de a ma crede sau a ma vrea o printesa. Vorbesc de taramul minunat al oamenilor care pot sta treji mai mult de 2 zile.
2.Nu era vorba nici de averi materiale, ci asa cum am subliniat cele intelectuale. Dar cu tine am ales sa discut despre intelect.
As vrea sa spun ca a fost o placere. dar ar fi un neadevar.