| anonim_4396 a întrebat:

De ce au schimbat numele de pe croissante cu crema de vin spumant in loc de crema de sampanie?

Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Pot sa scrie si crema de crocodil ca tot cu E-uri sunt facute, suna insa frumos "şampanie" sau "vin spumant" dar in realitate n-au nici o molecula din aceste sortimente de bauturi.

11 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Sampania e brand din cate stiu eu.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sampanie este doar vinul spumant fabricat in regiunea Champagne din Franta si francezii au exclusivitate asupra numelui, astfel incat nimeni nu-l mai poate folosi. Acelasi lucru se intampla de exemplu cu branza Feta. Un producator grec a iregistrat numele si are exclusivitate pentru el, air acum pe ambalaje scrie: specialitate alba greceasca sau mai stiu eu ce.

cristian
| cristian a răspuns:

Pentru ca vinul spumant este unul din ingredientele utilizate la fabricarea cremei.

Bula
| Bula a răspuns:

Dintr-un motiv foarte simplu: sampania (originala) este marca inregistrata si este mult mai scumpa de cat vinul spumant autentic.

| kh1ss a răspuns:

Sampania este un brand, o marca inregistrata

| TipulVerde a răspuns:

Bai, chestia ca vinul spumant si sampania sunt doua chestii diferite. La fel de diferite cum sunt sifonul si apa de izvor mineral din inima muntelui...

| Lory_2572 a răspuns:

Pentru ca folosesc vin spumant, iar in Romania a fost mult timp asociat cu...'sampania'...Sampania este foarte scumpa, are peste 2 milioane de bule de aer, iar vinul spumant este doar o imitatie...Era normal sa nu mai zica croissant cu crema de sampanie...

| otypa a răspuns:

Pentru-ca sampania este vin spumant.si suna mai bine crema de vin spumant decat crema de sampanie..hm,,ceau

| bubu_7778 a răspuns:

laughing Buna intrebare...Pt ca probabil majoritatea "sampaniilor" accesibile la noi, sunt de fapt vinuri spumante tongue

| zu a răspuns:

Pentru ca ceea ce numeau sampanie e vin spumant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deoarece au fost amendati de cei de la Protectia consumatorului.Era scris sampanie si in el era vin spumant.