| anonim_4396 a întrebat:

De Ce noi Romănii numim Vinul Spumant şampanie?laughing)
Pantofii sport Adidaşi., smd?

12 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Mai nou adidasii nu mai sunt adidasi, ci sneakersi

| ionutzul31 a răspuns:

Pai sampanie vine din franceza, si e sinonim cu vinul spumant (una e vinul spumant si alta e vinul spumos)
In legatura cu adidasii...cred ca are legatura cu picioarele, eu stiu?hee hee

| MasterOfDisaster a răspuns:

Ca suna mai "cul" sa spui 'sampanie', 'adidasi', etc.
Firma conteaza in Romania. Romanul are impresia ca daca e de firma e si bun, de calitate. Si daca francezii beau lichid cu bule si il numesc sampanie, cum sa se lase romanii mai prejos?

| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Românii sunt originali și ne putem deosebi de ceilalți.
Vinul spumant cu șampania e același lucru.

| DeyCj a răspuns:

Addidas au fost printre primii producători de pantofi de sport ce au aupărut în România de unde a rămas popular și termenul de adidas.La șampanie îi spunem vin spumos că este unul sau același lucru.

| Pricked a răspuns:

Pentru ca suntem romani?

Bine, ma las batuta. Habar n-am.

| KristalPop a răspuns:

Pentru că suntem mai şmecheri.

| michelia a răspuns:

Pentru ca marca a creat la noi produsul.
Nu erau foarte multe variante si atunci asa au ramas ca denumire uzuala.
E valabil de ex si pentru Xerox, care e o marca de copiatoare, dar fiind singura acum 25 de ani s-a asociat cu produsul in sine.

| TheStory a răspuns:

Ca sa fim originali.

| CannbalCorpse a răspuns:

De smecheri.

| claudiu123 a răspuns:

Regionalisme happy folosite pe teritoriul Romaniei happy

| cudlles a răspuns:

Sa ne lasam amprenta.