| anonim_4396 a întrebat:

Exista probleme de sanatate specifice fiecarei rase de oameni?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probleme specifice raselor umane nu prea exista, dar exista probleme specifice LOCURILOR, zonelor de pe glob, unde locuiesc specific anumite rase.
Bolile transmisibile se iau adesea mai repede decat cei din rasele locale, neavand imunitate organismul pentru bolile locale specifice. Din acest motiv, de exemplu, cei care se deplaseaza in Africa se supun la o serie de vaccinari pentru a avea imunitate impotriva bolilor cu caracter specific local.

mlm
| mlm a răspuns:

Nu din pacate nu exista asa ceva, exista anumite boli care se fac in zonele unde populatia este saraca, lipsa apei, a mancarii si a conditiilor de viata sarace duc la crearea anumitor boli care la noi nu s-au mai auzit de foarte multi ani(ex holera, febra tifoida).