| BlackyAssassin a întrebat:

1. De ce exista rase de oameni?
2. De ce omul imbatraneste? Cum?
Dau Funda! happy

6 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu se stie exact care sunt cauzele imbatranirii. Cea mai populara idee este ca orce sistem, inclusiv omul, tinde in mod natural spre haos. (P2 al termo)

Cu toate acestea omul are metabolism, asa ca ar putea compensa tendinta naturala spre haos cu energie preluata din exterior.

| Mădă0611 a răspuns:

Citisem undeva ca se banuieste ca oxidarea ar fi cauza imbatranirii, cauza mortii celulelor de fapt. In momentul in care o celula moare, e inlocuita de alta, o clona a celei moarte, care e mai putin intreaga decat anterioara, asta aplicandu-se oricarei urmatoare celule, pana in momentul in care n-o sa se mai poata clona, locul ei ramanand gol. In documentarul "the human body" explica Robert Winston lucrul asta dand exemplu o caseta pe care o tot copiem; fiecare noua copie are o calitate tot mai proasta.

| J0B0MAT a răspuns:

Chiar mi-as dori si eu sa stiu raspunsul la intrebarile tale...

| Eastwood a răspuns:

Exista rase de oameni pentru ca asa am fost creati de Dumnezeu ( reformulez, un Dumnezeu pe care nimeni nu l-a vazut, dar toti cred in el ). Imbatraneste cu trecerea anilor, sufletul e vesnic, nu moare, asa se spune, nici nu stiu ce sa cred nici eu. Daca tai un copac, acela nu mai creste! Intrebare fara raspuns.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Eastwood):

Dumniezo nu exista! Esti spalat pe creier?

| Resurrection a răspuns:

Explicatie religioasa... citeste bibilia.
Explicatia stiintifica: rasele exista deoarece omul a fost repartizat pe diferite parti ale planetei iar ei in timp s-au adaptat climatului de acolo, de unde si rasele diferite.

Imbatranirea. reactiile chimice si metafizice la care suntem supusi. Timpul le schimba pe toate.