| mikici a întrebat:

De ce sunt catalogata comunista daca nu mi se pare normal ca exista o diferenta mare intre saraci si bogati in Romania?

12 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Am zis eu ca esti comunista? thinking

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai ce ai vrea, sa fim toti platiti aproape la fel, ca in vremea raposatului, sa nu mai existe patroni, toate sa fie ale statului, iar oamenii sa primeasca niste beneficii standard, si alea cu cartela, ca sa nu sa formeze nicaieri crize?
Ocupatiile, dupa parerea mea, se aleg dupa 3 criterii: disponibilitate, reputatie si calitati. In Romania problema e ca toti vor la birou, putini realizeaza ca munca 'needucatilor' e cu adevarat importanta, la birou sunt doar formalitati. De aia ajung 'toti prostii' patroni bogati, si le rad in nas celor cu facultati, ca incep de jos, vad adevarata activitate, vad fiecare ban de unde vine si cum pleaca, se mai unesc cu 2-3 colegi de la lopata, isi fac o echipa particulara, iau lucrarile in particular, fara 'ajutorul' firmelor, si in 10 ani, isi fac nume, angajeaza tineri intai ca ucenici, si-i formeaza, si uite asa ajunge un individ cu 8 clase, care la inceput nu stia nimic, sa detina o firma in constructii, si umbla la costum toata ziua, munca lui pe langa cei 20 de angajati nici nu s-ar mai simti, asa ca ii supravegheaza doar. Aia inteligenti, care la 24 de ani abia ies din facultate, sunt angajati de asta cu 8 clase, care are 30 de ani, dar pe langa 'injinerie' le mai da si-o duba unsuroasa, sa umble dupa materiale toata ziua, ca "noi birouri n-avem, nu tin un om sa stea degeaba". Iar salariul e cu 2-300 de lei mai mare decat al unui angajat de 18 ani, care face beton la lopata, iar peste 10 ani e viitorul patron, pe cand inginerul poate a primit alta duba...
Cam asta e mersul. Si nu am eu o obsesie cu constructiile, nu sunt in acest domeniu, le urasc, dar cam asa au inceput majoritatea bogatasilor inculti. Poti sa le reprosezi ceva? Ar trebui sa-i executi silit, si sa le pui averile in conturile pentru pensii? Asta chiar e idee comunista. laughing

| Holiday a răspuns:

Pentru ca ideologia comunista contine aceasta conceptie utopica privind inexistenta in societate a "bogatilor" si "saracilor".

| cristimihailov a răspuns:

Lumea te supara. Si tu le tii tonul.

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca pe unii nu-i prea duce mintea.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

In orice alta tara dezvoltata mentalitatea ta este comunista fiindca asta este idealul doctrinei comuniste (toti oamenii sa fie egali). Bineinteles ca niciodata nu a fost asa, pana si pe vremea comunismului cei implicati in politica aveau mai multi bani si mai multe beneficii, asta este firea umana.
In Romania insa au trecut doar 25 de ani de democratie si este anormal ca unii s-au imbogatit deja atat de mult, n-aveau timpul necesar sa faca atatia bani (de unde tragem concluzia logica ca au furat). Nu este normal ca toti sa fim egali in democratie la fel cum nu este normal sa te imbogatesti peste masura in 25 de ani.

| OOOLEOOO a răspuns:

Omul sarac trebuie sa intelegea ca oricat ajutor ar primi de la bogati el tot sarac va ramane.
Omul sarac trebuie sa intelegea ca are nevoie de EDUCATIE de la cei bogati, nu bunurile materiale.
Singura difrerenta dintre un sarac si un bogat este atitudinea fata de bani, la fel cum bogatul se pricepe sa faca bani tot asa saracul se pricepe la...Sa fie sarac!

Nu dai un peste flamandului, ci il inveti sa pescuiasca.
Nu dai 10 lei saracului, ci il inveti sa faca bani.

| KhludCiprian a răspuns:

Nu esti catalogata ca si comunista, ci doar unii oameni nu-s prea informati. Ai dreptate, nu esti!

Totusi tehnic accepti valorile de stanga (ce sunt asociate cu comunismul, ei fiind in parte aplicand valorile de stanga la extrem, acesta fiind extrem egalitarian).

Dat fiind ca valorile nu definesc o persoana (o persoana poate nu apreciaza diferenta de venituri dar poate considera in acelasi timp ca trebuie scazute taxele in domeniul privat pot fi tinute concomitent (una e o masura de stanga, si una e de dreapta).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te incadrezi intr-un tipar comunist, tinand cont de ideologia fostului dictator.
Pana la urma si Hittler lupta pentru egalitate si nu-i placeau unele practici evereiesti, asa ca esti si nazist/a, na, asta e! cat traiesti esti facut in tot felul.

| Duucu a răspuns (pentru anonim_4396):

Hitler era cu extrema de dreaptă, el ținea cont de diferențele rasiale, culturale, nu era nimic egal în ce făcea el.Stalin în schimb era comunist și făcea parte din extrema stăngă.
E o diferență ENORMĂ între Hitler și Stalin, așa că nu confunda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Peste tot e asa, nu doar in Romania. Mereu au fost saraci si bogati...sau dupa level 1, 2, 3, ... 10000+ la bogatiehee hee
Partea proasta e ca e cam normal. Tu iti faci primul soarta, nu statul roman.

| danytare a răspuns:

Asa