| Firetears a întrebat:

Într-o cameră sunt trei becuri; afară trei întrerupătoare. Cum descoperi care întrerupător aprinde care bec, neavând voie să intrii în camera decât o singură dată?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa zicem ca ai 3 butoane si 3 becuri.
Apesi butonul 1. Se aprinde un bec din cele 3. Daca il lasi un timp aprins, becul ala se incalzeste.
Apesi din nou butonul 1 ca sa stingi becul. O sa ai 3 becuri stinse din care unul e cald si doua sunt reci.
Apesi butonul 2. Se aprinde alt bec.
Intri in camera.
Butonul 1 e pentru becul stins si cald.
Butonul 2 e pentru becul aprins.
Butonul 3 e pentru ce a mai ramas. Adica becul stins si rece.
Fantastic de simplu.

10 răspunsuri:
| PotcaPădurii a răspuns:

Asta-i prima intrebare pusa la T/A...

| GeosBIOS a răspuns:

Iti dai cu presupusul, sau te uiti pe geamul camerei cand se aprinde lumina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E simplu. Primul intrerupator e de la becul din baie, al doilea de la becul din bucatarie, iar al treilea de la becul din dormitor. Iar proprietarul apartamentului a cumparat trei becuri, fiecare avand cutia lui.

| DevilBot07 a răspuns:

Solutia este urmatoarea:
Se apasa unul din cele 3 intrerupatoare si se lasa in pozitia ON cca. 10 minute. Apoi se comuta acesta pe OFF.

Se apasa al doilea comutator moment in care se intra in camera. In acest moment se face prima conexiune - intrerupator-bec.
Apoi se ating cu mana pe rand celelalte doua becuri care erau stinse in momentul intrarii in camera.
Unul e cald - doar a functionat cele 10 minute, celalalt e rece.
Intrerupatorul utilizat initial corespunde becului cald, intrerupatorul nefolosit corespunde becului rece.

Corect nu?

| Musique a răspuns (pentru DevilBot07):

N-am înțeles nimic.

| Aneurysm a răspuns (pentru DevilBot07):

De aş înţelege ce-ai spus, ar fi fantastic.

Răspuns utilizator avertizat
| Fiction a răspuns (pentru DevilBot07):

Imi explici si mie ce-ai zis, ca-s cam toanta si nu pricep.

| Aneurysm a răspuns (pentru anonim_4396):

Ştii ce? O să mă prefac c-am înţeles.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aneurysm):

Eu o sa ma prefac ca n am vazut raspunsul asta al tau laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aneurysm):

Sa zicem ca ai 3 butoane si 3 becuri.
Apesi butonul 1. Se aprinde un bec din cele 3. Daca il lasi un timp aprins, becul ala se incalzeste.
Apesi din nou butonul 1 ca sa stingi becul. O sa ai 3 becuri stinse din care unul e cald si doua sunt reci.
Apesi butonul 2. Se aprinde alt bec.
Intri in camera.
Butonul 1 e pentru becul stins si cald.
Butonul 2 e pentru becul aprins.
Butonul 3 e pentru ce a mai ramas. Adica becul stins si rece.
Fantastic de simplu.