| MultPreaInteleptulTractorist a întrebat:

INTREBARILE (5 la numar) sunt de logica si inteligenta (nu prea au legatura cu stiinta sau filosofia) asa ca puteti muta intrebarea la trivia/amuzante daca considerati de cuviinta. Eu totusi o voi posta aici intrucat am sansa mult mai mare sa fac un concurs interactiv asa (categoria t/a nu prea este citita)
-------------------------------------------------------- -------------------------
REGULAMENTUL este urmatorul : 3 puncte primului care raspunde corect la o intrebare, 10 puncte pentru primul care raspunde corect la 2 intrebari (tot in premiera), 25 de puncte pentru cine raspunde primul la 3 intrebari, 50 de puncte celui care raspunde corect si in premiera la 4 intrebari si 100 de puncte celui care raspunde corect la toate intrebarile (fara ca cineva sa mai fi raspuns inainte)

Runda I, sa-i dam bataie

I) Maria Vasquez Desamparada se duce la un hotel din Spania, comanda o camera, isi cara bagajele, se`ncuie in camera incuie geamuri, usi si nu mai iese. Dupa 3 zile personalul hotelului vazand ca nu iese se duce, sparge usa si gaseste 2 cadavre. Cine era al 2lea cadavru?

II) Ion Sapaliga in InterRegio Bucuresti - Galati, trenul stationeaza. Scoate capul pe geam, se uita in dreapta si vede in compartimentul de langa el o fumeie care se uita, de asemenea, pe geam. Ramane stupefiat cand o vede si constata ca tipa nu are degetul inelar. Merge la ea in compartiment, o injunghie si o omoara. Politia constata crima, se stie ca el este vinovatul, dar dupa cateva investigatii este eliberat. Intrebarea este: De Ce?

III) Vasile intra intr-un bar. Cu toate ca nu ii era sete, ii cere barmanului o halba de bere.Bea halba. Barmanul (Costica al Eusebiei) scoate de sub tejgea o pusca si isi amentinta clientul cu ea. Vasile ii multumeste lu Costica si pleaca linistit. De ce i-a multumit?

IV) O bâtă si o minge de baseball costa impreuna un dolar si zece centi. Bata costa cu un dolar mai mult decat mingea. Cat costa mingea?

V) Ce apare de două ori într-un moment, o dată într-un minut şi niciodată într-o sută de ani?

Succes!

22 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Acum câteva ore am evitat întrebarea asta la științe, iar acum o văd aici.

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru Musique):

De ce? Simti ca nu faci fata?

| Musique a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Da, simt că mă pierd printre litere.
Ajută-mă să ies! puppy dog eyes

| Wehrmacht a răspuns:

1.Cel pe care l-a carat in bagaje cumva?
4.Cu un dolar mai putin decat mingea.

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru Wehrmacht):

1) Nu
4) S-a raspuns mai sus happy

| Wehrmacht a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Ah...la 4 am citit 10 dolari si 10 centi.

| condemnedAntagonist a răspuns:

I)Criminalul,era cel mort.
II)Femeia era sotia lui Ion.
III)Ii multumeste pentru halba de bere.
IV)Zece centi.
V)Litera M.

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru condemnedAntagonist):

1) Nu
2) Esti aproape dar n-ai raspuns inca la intrebare, intrebarea nu intreaba cine era femeia.
3) nu
4) nu, s-a raspuns mai sus
5) da, s-a raspuns mai sus

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

12345-

| Speed99 a răspuns:

Citita nu e maica-ta pe spate ma! Nu vezi ca are o padure pe care ea o numeste : " bretonu' "

Iar daca adminu' e atat de copilaros, si pune la "suflet" ce am zis eu aici, si imi sterge raspunsul, o sa o sarut pe Ani. Si sper sa ma creada ca e mult mai rau ca sinuciderea sau taierea venelor.
Si daca si tu ai pus la "suflet" ce am zis aici, inseamna ca trebuie sa te mai duci si tu pe afara, sa respiri aer "fresh" si sa intelegi ca asta a fost o gluma.

| Naяutσ a răspuns:

I. Marie face trafic de barbati.
II. Ion Sapaliga e un bulangiu.
III. Pentru ca i-a amintit ca acasa il asteapta nevasta-sa.
IV. Luam mingea si plecam.
V. Litera m.

| LordBolton a răspuns:

3.Vasile sughita si a cerut berea ca sa scape de sughit dar nu a reusit, asa ca barmanul stiand acest lucru a scos pusca si l-a speriat pe Vasile, iar el scapand de sughit i-a multumit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-e prea lene sa citesc tot ce ai scris acolo, dapai sa mai si raspund.

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru anonim_4396):

Pai si atunci la ce ai mai raspuns? Doar ca sa-mi arati mie cat esti de pro (pardon, smecher)?

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

1) Al doilea era un angajat al holtelului. In cazul in care acesta era doar un client, n-aveau motiv sa se bage.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Haide, la 1, sa-i spunem doar "Maria". Esti de acord?

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru ViseleSmulgGratii):

D'acord, dar asta ar face intrebarea mai dificila. Eu am incercat s-o simplific alegand un nume predestinat raspunsului. Poti sa-i zici si Vasilica daca asta te face fericita laughing

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Bai aviator in brazda, vrei sa te bag in campanie? lasa-e in pace ca avem parte de smintntiti d'asta ca tine toata saptamana la scoala

| aninim2012 a răspuns:

1.criminalul 2.era sotul ei 3? 4. 0.05 dolari 5.litera M

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru aninim2012):

1) Nu
2) Da, dar de ce nu a patit nimic?
4) Da, 5 centi
5) Da, litera M

aninim2012 - 10p