| belutzaa a întrebat:

Hei. Sunt noua pe TPU, si am si eu cateva intrebari la care as vrea sa primesc un raspuns rapid si clar. Am observat ca dupa ce raspund la diverse intrebari primesc niste puncte, ce sunt punctele acelea si la ce folosesc? Insa, am mai observat ca unii sustin ca dau "fundita" celui care raspunde corect la intrebarea pe care a adresat-o. Ce este acea "fundita" si la ce foloseste? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Fundiţă se dă utilizatorului care a răspuns cel mai bine la întrebarea pusă de tine. Dacă răspunsul te mulţumeşte îi dai fundiţă în semn de apreciere. Ea valorează 100 de puncte, deci pe lângă cele 50 de puncte pe care la primeşti pentru că ai răspuns, mai primeşti 100, în total 150. Din păcate anumiţi oameni au făcut o obsesie cu chestia asta şi de aia găseşti mesaje cu „dau fundiţă, dă-mi fundiţă."Pentru a da o fundiţă procedezi aşa : În josul fiecărui răspuns pe care l-ai primit este o fundă gri, dacă dai click pe ea, ea se face portocalie. Punctele respective te ajută să urci în rank, un rank mai mic reprezintă multe puncte. Uită-te aici ca să vezi clasamentul http://www.tpu.ro/useri. Bine ai venit! Baftă!

5 răspunsuri:
| Petronela a răspuns:

Buna! Punctele pe care le acumulezi ajuta la urcarea in rank(pe romaneste rang=pozitie). Fundita reprezinta raspunsul considerat corect de cel care a pus intrebarea.Aceasta(fundita)valoreaza 100 de puncte.

| Ovy81 a răspuns:

Cel mai bine ti-ar raspunde un expert TPU, insa atunci cand dai raspunsuri la intrebari urci in clasament ca la fotbal, primesti niste puncte iar de pe ultimul loc urci cateva pozitii bune si tot asa, iar cu funda este in felul urmator>cel care pune intrebarea si considera un raspuns suficient de bun poate sa-i da acelui raspuns o funda pe care o bifeaza in dreptul raspunsului>ai inteles? happy asta e tot ciao!

| Nebuneală a răspuns:

Buna:) Bun venit pe TPU:x uite iti dau site de la TPU cu explicatie despre tot site`ul:)
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
Aici sunt toate raspuns pentru site`ul TPU si te v-a ajuta:)
Succes:)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Punctele le primesti datorita raspunsului pe care il dai, si punctele te ridica in top, la fel si funditele. funditele se dau pentru cel mai bun raspuns, desigur, inainte nu era asa, cu datul funditei, nimeni nu cersea funditele...cu cat ai mai multe fundite, cineva te poate propune pentru urmatorul expert TPU.
pup, ai grija de tine, oana.

| belutzaa explică:

@Tweety: Am intrat acolo deja, dar nu imi gasisem un raspuns la intrebarile mele, asa cum vroiam. Dar mi l-a oferit "Ganduri albe". Multumesc tuturor:*:*. xDDD