| xjustfearless a întrebat:

Noi invatam diferite limbi la scoala : engleza, franceza, greaca, rusa etc. Dar exista tari in care se invata la scoala romana?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Sigur că da.
În Croaţia de pildă se studiază limba română. În zona Gyula (din Ungaria) se studiază limba română. Se mai studiază în zona Castellon dar şi în Ţara Bascilor (ambele regiuni din Spania). Se mai studiază în Republica Moldova, în Transnistria, în Ucraina, în Armenia şi chiar în Georgia.
Însă, ţări unde să se studieze aproape la nivel naţional româna, cred că în afară de Republica Moldova, nu este alta. Poate mă-nşel.

9 răspunsuri:
| Deyutza a răspuns:

Nu! si chiar m-am gandit la asta dar n-am gasit motivul tongue

| pwp a răspuns:

Limba noastra nu o vorbeste nimeni in afara de noi rolling on the floor

| Tweetymrrr a răspuns:

Mda straight face. In rep. Moldova si cred ac si in alte tari. Stiu insa ca aceasta limba(romana) este facultativa la alti, nu cum este la noi franceza de exwinking

| princessOfcaraibe a răspuns:

Nu stiu! de multte ori mi-am pus intrebarea asta dar vad ca ai postat-o inaintea mea

| Libelle a răspuns:

Ar fi ceva sa vina aia din alta tara sa ne arate ca nici limba nu suntem in stare sa ne-o invatam.

| fluturas a răspuns:

Sa zicem ca in Romania straight face si si aici se invata si nu prea

| DamnedShadow a răspuns:

Nu. Engleza si franceza sunt niste limbi universale, care se vorbesc in mai multe tari. Ei bine, doar romanii vorbesc romana. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In tara lui Papura-voda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt la facultate si fac foarte multe limbi si nu mi se pare ca vorbesti corect da am doar 18 ani nu ai dreptate deloc si ar trebui casa existe pagini cum am cerut eu te urasc manny esti foarte brost sau super proasta