| RoxanaGhost a întrebat:

De ce nu se mai învaţă la gimnaziu [V-VIII] rusa? straight face... De ce nu s-o eliminat franceza? Şi la liceu învăţăm şi alte limbi înafară de engleză şi franceză? Cum ar fi suedeza? :-X

11 răspunsuri:
| Adryan17 a răspuns:

Depinde de locatie, in sibiu se preda germana in loc de franceze (in anumite licee). Dar in general se preda engleza si franceza. Suedeza eu nu stiu daca se preda in scolile din Romania.

| kyttu a răspuns:

Nu se mai invata rusa de prin 1989 (revolutia, cand a cazut regimul comunist), rusa e o limba grea, cu un alfabet si mai greu si nu e la fel de vorbita ca si engleza. In licee se mai preda: limba spaniola, limba italiana, limba germana, etc. Despre suedeza nu stiu nimic, dar nu cred. Se merge pe principiul limba engleza si inca o limba moderna.

| 0x11111051 a răspuns:

Limba rusa e usoara, lenosilor! de la 5 ani o invat si o stiu destul de bine!

| RoxanaGhost explică (pentru 0x11111051):

Eu ştiu puţin de la bunicămea big grin În special ştiu să citesc dar la tradus sunt cam praf... Ştiu câteva cuvinte, înjurături şi să număr de la 1 la 10 big grin laughing

| 0x11111051 a răspuns (pentru RoxanaGhost):

Bravo happy

| Northern a răspuns:

De ce sa se elimine franceza?
Franceza si engleza sunt cele mai importante limbi de circulatie internationala.De aceea se invata si in scoli.
Dar oricum, daca vrei neaparat sa inveti o limba straina, o poti invata si singur.

| CosminC86 a răspuns:

Pentru ca rusa nu e limba de viitor. (nu ca franceza ar fi), dupa parerea mea in scoli ar trebui sa se invete engleza si germana.

| LSMM a răspuns:

Limba rusă poate părea complicată datorită alfabetului chirilic și nu numai.
Limba franceză și engleză sunt vorbite în mai multe state ale lumii, engleza fiind indispensabilă astăzi.
Poate că nu învățăm suedeza din același motiv pentru care suedezii, de exemplu, nu învață româna.

| MissCarterM a răspuns:

Nu se mai invata rusa deoarece Romania nu mai este Comunista. Unele licee au in programa japoneza( Ion Creanga) din Bucuresti sau germana (Gothe).

| FlorynFlOo a răspuns:

RUSA s-a dizolvat din scoli de mult timp, ce rost are rusa? OAMENI INVATA o limba usoara gen englaza franceza, o sa faci spaniola probabil, Cea mai frumoasa limba e romana happy