| chiftelutacrocanta a întrebat:

Printul ALFA RAY25TM,PRINTESA READETOT, SI LUNCA SOMNOROASA!(PARTEA 2)

Dinspre apus,se auzii dintr-o data niste pasi,erau pasii asemanatori a unor cai mareti,toata lumea se speriase de acei pasi,si se ascunsera care pe unde apucasera,toata lumea era cu inima speriata,in afara de batranul dascal Allantigerofatlantic,care la un moment dat isi luara pusca din lemn si iesi tiptil tiptil afara sa vada ce anume se petrece,ba mai mult, batranul dascal era cel mai curajos.Cand acesta iesi afara pe usa regala,vazu ceva care nici un ochi n-a vazut vreodata, nici o ureche n-a auzit vreodata si nici o minte n-a gandit pana acum.in fata acelui castel,langa lacul de la margine,sedea intins pe iarba LANGA calul sau zburator si nedumerit de fantastic, Printul Alfa RAY25TM.era o minune pentru ochii care il vedeau,mai ales pentru ochii frumoasei printese care il pandea duios din spatele geamului,plina de suspans si veselie. Obrajii ei se facura rosii ca merele, si fine ca petalele de trandafiri.Printul ALFA,vazandu-l pe batranul dascal cu pusca,ii zambira si ii spuse sa lase pusca jos,pentru ca n-a venit cu vesti rele. Dintr-o data printul Alfa incepu sa strige cu glasul lui imparatesc, cu glasul lui puternic si taraganat,punandu-si mana dreapta stransa la piepu-i dezvelit.

,Zboara randunica,zboara
Si vino pan' la mine
Sa-mi canti cu glasul tau de vioara
Un cantec despre tine
Caci ziua-mi pare innegrita
Si simt ca te doresc
Iar noaptea-mi pare diferita
Si simt ca te iubesc,,

Auzind aceste vorbe, printesa regatului,readetot, care tinea o vaza de trandafiri in mana, isi puse tandru mainile pe obraji si lesinara dinadins.pana si vaza se facuse cioburiDintr-o data o ploaie inlacrimata se ivi peste castelul regal,si peste lunca uimitor de frumoasa, in care erau flori ce miroseau fabulos si erau frumoase cum numa-n vise.Printul Alfa RAY25TM disparuse cu calul lui in departarile apusului.Auzind sunetul provocat de cazatura vazei,Aniko,imparateasa regala, fugii repede in camera printesei sa vada ce se intamplase.Aniko chemara repede doctorul regal Lovesleep ca sa vada care este situatia printesei.

Printesa!,trezeste-te,spuse in soapta doctorul lovesleep.
trezeste-te printesa,urmand apoi sa ia un pahar de apa si sa i-o toarne pe fata.
printesa,ce s-a intamplat,este miezul noptii,ai mancat ceva astazi?
Printesa se rusinara,si fugira mai apoi la marginea lacului,sub salcie,zambitoare si fantastic de ingandurata.
cu picioarele goale,printesa readetot,incepu sa-si balaceasca talpile si degetele in apa,si sa sopteasca in sinea ei:

,Sa-mi fi dat,,iubirea ta,,
Doar un ceas ratacitor
Ti-as fi dat povestea mea
O poveste de amor

Dar ce faci acolo printesa,spuse dintr-o data bacemi,calaul bagacios,imbracat in pijama,tinand o lumanare in mana.Ce incerci sa ne faci? Nu s-a mai pomenit asa ceva,strigara apoi bacemi in sinea lui,urmand apoi sa plece la culcare.

Ramasa singura la miez de noapte,intinsa pe iarba de sub salcie,printesa gasi o scrisoare furisata in iarba, pe care scriau vorbe spuse de de printul ALFA RAY25TM.Vazand scrisoarea,printesa readetot, incepu sa o deschida plina de emotii si suspans.Cand scrisoare fusese deschisa,ochii printesei se luminara si erau atat de dulci,incat ai fi crezut ca e un copil.

pe scrisoare scria:

Când stelele, în nopţi pustii
Se azvârleau pe rând,
Ochii tăi frumoaso
Dormeau aşa plăpând...

În ploaia care se ivea
Pe-a geamului speteză,
Atât de dulce-mi apăreai
O, dulcea mea prinţesă

Sub pleoapele ce-ţi tălmăceau
Poveşti nemuritoare,
Un inger alb înotător
Se scufunda în Mare

Când ploile îţi treierau
Obrajii fecioreşti,
Un pictor orb te-a botezat
Frumoasa din poveşti

Când genele-ţi de catifea
S-or azvârlii în gol,
Ochii mei, frumoaso
Vor fi murit de dor.

Vazand aceste vorbe fantastice,printesa isi duse plapand scrisoarea la inima,si incepu sa planga ca un copil,nimic nu o mai putea linisti acum,lacrimile erau de neoprit,iar ochii ei dulci ca zaharul,erau atat de triste.

Dintr-o data,Anonimusser,gradinarul regal,veni tiptil la ea cu un servetel,si incepu sa ii stearga lacrimile si sa o inbratiseze.

dar ce e cu tine,prinsesa,spuse el!
priveste-ma in ochi si spune-mi,ce este cu tine?

printesa,mai din ras mai din pland,ii spuse:

Vreau sa ma duci la vrajitorul Airanmeidan de peste lacul acestei lunci,as vrea sa stau de vorba cu el,spuse printesa readetot cu un glas plans.

Atuncia hai sa pornim,ma duc sa pregatesc barca si costumul de inot,iar dorinta ta va fi indeplinita de-ndata.

ochii printesei erau atat de veseli,incat puteai spune ca-s ochii unui inger.

Dar unde vrei sa pleci? spuse calaul regatului bacemi,din spatele copacului.

( va urma)

e cam tragic, nu?

10 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Ramane de vazut. Astept continuarea happy

| AvalohAlyn a răspuns:

Super...
Si imi place faza cu batranul dascal Alanlaughing))
Bravo man.

| T0T a răspuns:

Dacă nu ne-o dai iar pe ReinA fac o petiție online.

| R0R0 a răspuns:

Foarte tare

| Anonimuserr a răspuns:

Poziile astea tu le scrii sau le copiezi de undeva?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Imi plac mult poeziile, pe bune. Daca le scrii tu ar fi bine sa faci o carticica de poezii si sa le publici. Nu e tragica, e si mai frumoasa partea asta.

| Anonimuserr a răspuns (pentru Anonimuserr):

Bravo domne. Le ai cu poeziile Nu înţeleg de ce nu le publici vorbeşte la o editură şi publică o carte de poezii sau poţi să-ţi faci şi un roman.

| Anonimuserr a răspuns:

Eminescu nr.2 sau Alecsandri sau Arghezi se crede Ahmed.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar sunt curios cum ar arata de fapt o poezie scrisa de RAY25TM.