| simonafrumoasa a întrebat:

salutare! va rog sama ajutati. spuneti-mi va rog ce parere aveti de acesta poveste. va place da sau nu? argumentati va rog. s-ar putea sa vi se para un pic mai lunga dar va rog s-o citesti. sa incepem, sa trcem dincolo de lumea reala... doi pamanteni oarecare le-au atras de mult atentia a doi ingeri ce se adaposteau in bolta cereasca. prima intalnire a celor doi le-a adus ura in suflete rautatea in ochi si lacrimi pe obraz,... suferinta. era domnita dulce, frumoasa si pura intocmai ca un crin alb imbujorat si barbatul inca chipes, casatorit si pacatos oarecum intristat de valurile vietii, un bujor batut de vant spre pamant. primul dintre cei doi ingeri se jura in fata mai marelui ingerilor, pe ce are el mai scump si mai de pret ca domnita il va ingriji cand el va cadea la pat si ca va plange pe pieptul lui pana ce toate pacatele de pe sufletul lui vor fi sterse cu ale ei lacrimi. insa cel de al doilea radea mereu in hohote zicand ca ea este tanara si nu va putea niciodata sa ii fi credincioasa mai ales ca ea este vanata de toti si. -si chiar de ar fi asa el nu si-ar lasa veci pururi familia pentru dansa, toate domnitele ce s-au sinucis in lac pentru el i-au reprezentat doar o aventura, stim toti asta. avea mereu de adugat cel de al doilea inger spre intristarea primului. acum sa zburam spre un taram in care nu multa lume stie ce inseamna iubirea adevarata, oameni sunt rai, parsiv iar veselia nu-si mai arata de mult valoarea pe fetele acestora. sa ne intoarce in anul in care avea sa inceapa totul. marc pasea pentru prima oara in curtea palatului ca si fusese asaltat de toate fetele ce isi gaseau refugiu in palat. printesa isi bea ca de obicei pe terasa ceaiul de dimineata lundusi frumusetea din flori si veselia de la soare. insa deoadata pentru dansa a incput sa nu mai conteze cat de frumoasa era acea dimineata marc ii luase toata atentia. era ura la prima vedere. marc era in mijlocul tuturor domnisoarelor razand acordandule saruturi lascive si intreband de propuneri indecente. cand vedea cat de mandru este cand ii trecea vantul prin bucle, privindule pe toate lasciv si zambind credea ca este prizoniera in propia casa. curand afla ca cel ce reusi sa ii aduca ura in suflet era noul sau vizitiu. - priveste, este un barbat casatorit in a carei gradin creste un bujor rosu si mandru, fiul sau iar el isi permite sa acorde sarutari tandre primei venite, este un depravat si un golan. se auzea vocea printesei caracterizandu-l trecura de atunci cateva luni in care ura pentru marc din inima printesei prosperase. cand intr-o zi plimbanduse pe langa camera printesei cel mai bun prieten al lui marc o auzi pe printesa ocarindul in toate felurile pe marc. nesuportand sa auda asemenea cuvinte la dresa acestuia a fugit intr-un suflet sa ii spuna cele auzite. atunci el a luat parte la furia lui marc care a innebunit cand auzise. ii ceru celui mai bun prieten al sau un duel pentru ca marc considera tot ceea ce auzi o minciuna si vroia sa omoare lasul ce il minti. duelul veni insa nimeni nu stia de ce urmau cei doi sa se dueleze. marc se lupta cu vitejie si curand reteza sabia in inima celui mai bun prieten al sau. dupa cum erau obiceiurile curti marc trebuia sa se ocupe de inmormantarea lui. il ingropa sup umbra unui mar si scrise pe o tabla ce i-o aseza pe mormant.: "ti-ai cautat moartea eu ti-am gasit-o si ti-am adus-o. ai dezlantuit monstrul din mine si ai platit! cum ai putu sa ma minti ca cea pe care o iubesc cu toata firea mea m-ar putea ura? imi pare nespus de rau pentru ceea ce ti-am facut dar cale de intoarcere nu mai era. dormi in pace!" trecu de la acel duel cativa ani si marc se plimba la fel ca prietenul sau acum cativa ani pe sub balconul printesei. cand si el auzi niste cuvinte dureroase de la printesa. atuncia fugi spre grajd innebunit lundu-si calul si gonind spre nicaieri. nu stia ce va face daca auzi bine daca era insusi printesa. se hotara intr-un final sa plece de la curtea imparateasca, de la cea ce l-a ranit. vestea pica precum o bomba pentru regi deoarece acestia il considerau un om extrem de bun. printesa se ingalbeni la fata cazu pe jos inconstienta geman si nu isi reveni noua zile din somnul profund. si cand isi reveni in sufletul ei se dadu un razboi dintre iubire si ura iubirea castiga. isi dadu intr-un final seama ca este indragotita de marc. cum era posibil? unul ca el? nu simti asa ceva pentru nimeni in lume pana acum. se ascunse in camera sa si plangand alte 9 zile. atuncia ea se spovedi in fata matusii sale care lua totul in gluma si isi dadu seama ca totul este adevarat numai cand aceasta incepu sa planga amarnic. intr-o zi cand matusa sa era ingrijortata ca printesa nu mai iese din camera sa de 9 saptamani cheme un gardian sa-i sparga usa fiind ca crezu fata de mult moarta. gardianul afla tunci de iubirea ce eu purta lui marc si se intrista deoarece si acesta o iubi pe printesa nestingherit. insa sperse usa si o gasi inconsntineta cu fata la perte intr-o patura de lacrimi. deoarece era inconstient nu si-a dat seama ca si dansul ii aflase secretul. intr-o noapte pe cand printesa statea pe balconul sau si plangea zicand: "vizitiul meu intoarcete si du-ma in taramul iubire unde ma vei iubi si ne vom respecta o viata intreaga." cavalerul ce i sparse usa o auzi si tipa din toata puterea: -incurand nu o sa mai ai pe cine iubi, marc al tau este grav bolnav cu inima iar nimeni nu stie cat va mai traii. tot ceea ce zise era adevarat numai ca printesa nici nu vru sa auda. in noaptea acea se framanta in patul sau ca baldachim alb vazundu-l pe marc in toata incaperea. asa ca urmatoarea zi vroia sa il viziteza si sa il intrebe de ce boala sufera. se duse in sat urmari momentul cand pleca sotia sa si se indrepta cu pasi repezi spre incaperea lui. insa cei doi se intalnira pe drum. cand marc ridica ochii spre printesa se ea se pierdu in ochii lui insa nici marc nu mai putea reactiona inghetase. printesa fugi speriata acasa. in seara acelei zile dupa ce nevasta lui marc veni si pleca din nou cu fiul acesteia printesa isi facu curaj si intra de data asta in casa lui. cand deoadata el incepuse vorba: - de ce ai venit? -a fost o greseala sa vin aici. im pare rau voi pleca! cand se ridicase printesa el o infasca de brat o intoarse spre el cu putere incat se apropiara atat de mult ca nici musca nu mai avea loc sa treaca printre ei. -acum tu chiar crezi ca te voi lasa sa pleci fara sa aflu ce ai de spus? -iti ordon sa imi dai drumu crezi ca un amarat ca tine ma poate obliga sa fac ce nu vreau? spuse cu greu printesa printre atatea lacrim ce ii curgeau pe fata. atunci incepu si el sa planga marnici cand deodata se lumina la fata si spuse: -nu! nu iti pot ordona nimic insa stiu ca nici tu nu vei pleca! dar pot face ceva la care ma pricep si te va face fericita! atunci o stranse putrnic in brate o saruta profund o luase imbrate mangaindu-i spatele si invartind-o odata puternic. ea nu reprezenta pentru el o aventru intocmai ca celelalte. ea se bucura in sinea ei dar pleca speriata inapoi spre castel. cand el cazuse inconstient la pamant cu zambetul pe buze. cativa ani buni de zile printesa nu se gandi dect la sarutl lui si la vorbele ce ile zise. intre timp marc se hotara sa isi insoare fiul. pentru ca acesta deveni chipes intocmai ca tatal sau vru sa ceara mana printesei si pentru ca aceasta nu era cu mult mai mica decat baiatlu lui mkarc acepta dandu-si seama cine este pretendentul la mana ei. andreea, caci asta era numele printesei se casatori spre bucuria intregului regat. mare ii fu bucuria sa vada ca marc inca mai traieste aratand bine si mare ii fu bucuria lui marc sa vada cine ii este nora. in noaptea nuntii lor andreea si-a imbatat sotul si a fugit sa ii declare dragostea sa lui marc. el statea linistit pe malul lacului visand cu ochii deschisi cand ea se aseza langa el prividuse unul pe celalat in tacere ea spuse: -te iubesc, insemni totul pentru mine. marc ramase cu o privire atintita spre ea si cazu cu ochii inchisi la pamant. ei i se facu pielea de gaina fiindca crezu ca murise chiar in cel mai important moment din viata ei. cand se apleca sa ii asculte inima pentru ca doar inima lui mai putea spune daca este in viata sau nuel o saruta si ii spuse: -de cand am asteptat aceste doua cuvinte. se darui lui pierzandu-si feciormea spre marea mirare a lui marc. nu trecuse nici o luna caci ea ramase insarcinata cu gemeni. cand nascuse andreea si marc isi dadura seama ca unul dintre copii, baiatul este a lui marc si fata este a fiului lui marc, sotul andreei. cei doi isi dadura seama prin simplu fapt ca baietelul avea o pata in forma de inima pe piept. pata ce o avea si marc dupa primul sarut acordat de andreea. atuncia cand cazu la pamant, dupe ce se trezi isi dadus seama ca ii aparuse o pata pe piept, pata ce si baiatul lor o avea. ei traira fericiti impreuna chiar daca erau socru si nora, prin clipe furate. insa andreea nu a putut niciodata sa il urasca pe sotul ei deoarece dansul vroia mereu sa o faca fericita si era un om bun. si acum cei doi traiesc impreuna in ceruri unde nu se mai ascund si se iubes privind si veghind la capul tuturor indragostitilor a carei dragoste este imposibila. va place? multumesc ca ati citit-o cum vi s-a parut? e compusa de mine.

4 răspunsuri:
| teocica a răspuns:

E ff interesanta si cu actiune mie imi place simcer

| simonafrumoasa explică (pentru teocica):

Multumesc happy eu am compus-o happy

| teocica a răspuns (pentru simonafrumoasa):

Eu nu as avea atata inspiratie nici intr-un an -respect-happy