| alexalexandrusincerul a întrebat:

Sa vedem cine este cel mai inteligent.Mai jos aveti 4 probleme de logica, cu nivel mediu, usor, respectiv sporit de dificultate: 1)Un melc intra intr-o fantana de 30 metri. El ziua urca 8 m, noaptea coboara 7m.In cat timp urca 30 metri, ajungand la suprafata? 2) Ai 2 lumanari. O lumanare arde intr-o ora. Cum iti dai seama peste cat timp trec 15 minute fara sa tai sau sa indoi lumanarile? 3)Un tip intra intr-un bar si urla disperat: - Apa, apa, vreau apa, vreau apa…! Barmanul se duce la el cu un cutit se preface ca-i da una, la care tipul ii multumeste si pleaca. Ce avea? 4)Un om de stiinta intr-o expeditie la polul nord gaseste 2 cadrave. Le cerceteaza o perioada si-si da seama ca sunt de fapt Adam si Eva. Cum si-a dat el seama? Si un bonus: http://www.youtube.com/watch?v=u5ZWEOE8toQ

61 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

El e mai inteligent.

| alexalexandrusincerul explică (pentru Musique):

Despre care el vorbesti?

| Musique a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

Nea' Miron de peste drum.

| AikkoxD a răspuns:

Cică să vedem cine este cel mai inteligent. Da ce eşti tu, tata?

| CautNume a răspuns:

1.Daca intra in fanta coboara.
2.Ii dai foc unei lumanari si peste 45 de minute ii dai foc celelaite.Cand prima se termina au trecut 15 minute.(nu cred ca e corect deci tot mai bine te uiti la ceas)

| CautNume a răspuns:

La 4 si 3 nu mai avea rost sa raspund.

| Popcorncubranza a răspuns:

1) 29 de zile 2) te uiti la ceas 3) facea hac xD 4) nu aveau buric, ombilic cum vreti sa ii ziceti

| alexalexandrusincerul explică (pentru Popcorncubranza):

Doar 3 si 4 sunt corecte, la 1 si 2 nu este asa

| Popcorncubranza a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

Dar ar putea fi. sau ma rog, la 1 ar putea fi raspunsul 1

| alexalexandrusincerul explică (pentru Popcorncubranza):

Nu, mai gandeste-te la 1.Este chiar simpla

| Popcorncubranza a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

Ce-ti mai place shaorma

| alexalexandrusincerul explică:

Au ramas nerezolvate 1 si 2

| TƎD a răspuns:

1)15 zile si 15 nopti
2)aprinzi o lumanare la ambele capete si pe cealalta la un capat.Cand arde prima cealalta e la jumate. apoi o aprinzi la ambele capete pe a doua. 2)Pui lumanarile una langa alta pe lung si dai foc la o lumanare la un capat si la alta la celalat capat. cand se intalnesc flacarile inseamna ca fiecare mai are jumatate de ora de ars.Dai drumul la ambele capete la una din lumanari. **daca aprinzi lumanarea la amblele capete arde intr-o jumatate de ora.
3)Sughita.
4)Nu avea buric.

| alexalexandrusincerul explică (pentru TƎD):

Am dat deja raspunsurile la toate intrebarile, si vezi ca la prima sunt 23 de zile

| ஐIForgotMyNameஐ a răspuns:

Doar la 2 stiu sa raspund laughing, Pui lumanarile lipite la ambele capete.

| xXdoareuXx a răspuns:

1)31 de zile 2)inainte sa dam foc facem un semn (cred ca asta e ca nu o tai sinici nmu o indoi) 4)sughita ca atunci cand sughiti ai nevoie de apa dar ala cand a venit spre el cu un cutit la speriat si si-a revenit 4) n-am habar dar din cate am citit mi-am dat seama ca e faza cu buricul ca un copil are ala ombilical si se vede si o data ce ei nu s-au nascut din mama lor nu au acel buric. cred ca asa este.

| alexalexandrusincerul explică (pentru xXdoareuXx):

La prima si a doua nu este asa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1)30 zile 2)Imparti lumanarea in sferturi..si apoi vezi cand se duce unul dintre ele... 3)Sughita 4)Nu aveau buric

| alexalexandrusincerul explică (pentru anonim_4396):

Vezi ca la 1 nu sunt 30 de zile

| xXdoareuXx a răspuns (pentru anonim_4396):

Dfe unde ti-ai dat seama ca la 4 era ca nu aveau buric?

| anonim_4396 a răspuns (pentru xXdoareuXx):

Pentru ca sunt mai inteligent decat par; P...Btw pentru ca am raspuns primul si corect la majoritatea ar trebui sa-mi dai funda...

| xXdoareuXx a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce-mi spui mie sa-i spui lui laughing si bravo faza cu buricu chiar nu mi-am dat seama laughing

| alexalexandrusincerul explică (pentru anonim_4396):

La prima si a doua nu ai raspuns corect

| xXdoareuXx a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

Atunci in 1 zi 2 zile 3 zile 4 zile 5 zile 6 zile 7 zile 8 zile 9 zile 10 zile 11 zile 12 zile 13 zile 14 zile.pana la 100 zile.alege tu. sau niciodata si la a 2-a stiu acre este modaliattea corecta.->aia pe acre o sti tu

| alexalexandrusincerul explică (pentru xXdoareuXx):

1)Alege tu, eu stiu raspunsul 2)daca stii, spune-o

| xXdoareuXx a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

Pai o stiu daca si si tu o sti si eu nu o stiu inseamna ca nici tu nu stii.si al; 1 eu am ales care cred ca sunt variantele.

| alexalexandrusincerul explică (pentru xXdoareuXx):

Eu le stiu raspunsurile la toate, crezi ca puneam intrebarea fara sa le stiu?
Mai astept raspunsuri, si diseara o sa postez aici raspunsurile tuturor intrebarilor

| xXdoareuXx a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

Eu stiu ca le sti da trebuia sa ma scot eu cumva. abia astept raspunsul la 1 si 2. da cu argumente? sau fara?

| alexalexandrusincerul explică (pentru xXdoareuXx):

Cu argumente, normal

| Kei a răspuns (pentru xXdoareuXx):

Pentru ca Adam si Eva nu au fost nascuti, deci nu au fost legati printr-un cordon ombilical de mama, ca sa aiba buric; ei au fost creati de Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

So what...

| Pedovampire a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

1 metru pe zi(8 metri - 7 metri)In 29 de zile face 29 de metri. Apoi in ziua 30 face 1 metru, respectiv 12 ore/8 = 1 oră jumate. Deci 29 de zile şi o oră jumate.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

1) 29 de zile 2) uneia ii dai foc la un singur capat si celeilalte la ambele. Dupa ce se termina cea de-a doua, ii dai foc si la celalalt capat celeilalte si se scurg astfel 15 minute. 3) Probabil sughita 4) nu aveau buric.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

1.) 23 de zile (si 22 de nopti) scuze, scuze, scuze!

| RainOfColors a răspuns:

1. In fantana se coboara, nu se urca.
2. Te uiti la ceas sau faci semn pe lumanare unde e un sfert.
3. Sughita
4. Nu aveau buric.

| alexalexandrusincerul explică (pentru RainOfColors):

La 1 nu este asa, mai gandeste-te

| RainOfColors a răspuns:

Sau, la 1 il ridica apa.:S

| RainOfColors a răspuns:

Stiu, Stiu! big grin ^.^ In 23 zile!
Deci, urca 22 metri in 22 zile si apoi, in a 23-a zi mai urca inca 8 m, ajungand sus si nemaifiind nevoie sa coboare 7mbig grin Funda?^_^

| alexalexandrusincerul explică (pentru RainOfColors):

Asa este, e bine

| CautNume a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

Si la 2 cum e?

| alexalexandrusincerul explică (pentru CautNume):

Raspunsul la problema 2 este urmatorul:se aprinde o lumanare la ambele capete si pe cealalta la un capat.Cand arde prima cealalta e la jumate. apoi o aprinzi la ambele capete pe a doua.Si asa ne dam seama cand au trecut 15 minute

| S0nofS4tana a răspuns:

1. in 30 de zile si 30 de noptilaughing
2.ma uit cat de multa ceara s-a scurs iar daca s-a scurs pana la jumatatea lumanarii inseamna ca au trecut 15 min
3. sughita
4.nu aveau buric.

| alexalexandrusincerul explică (pentru S0nofS4tana):

La prima sunt 23 de zile, la a doua uite-te mai sus, am scris rezolvarea corecta.La 3 si 4 ai raspuns corect, dar au fost rezolvate deja

| asdfghjhghkjj a răspuns:

1.30 de nopti cu 1 metru on night
2. daca nu esti chior te uiti la ea si vezi cand s-a consumat 1/4 din ea

| dragoilidia a răspuns:

1.5 zile si jumate de zi. 2.numeri in gand secundele 3. face hac xD 4.nu avea buric ambilic. sunt corecte?

| anca29 a răspuns:

2) cand lumanarea e topita la sfert

| Dydy112 a răspuns:

Mie lene sa gandesc big grin! Funda?

| alexalexandrusincerul explică (pentru Dydy112):

Asta nu este un raspuns, mai bine nu raspundeai

| alxp a răspuns:

1)22 de zile ca daca a ajuns nu mai coboara. 2)vezi cand a ars un sfert 3)sughita 4) nu au buric. funda?

| alexalexandrusincerul explică (pentru alxp):

Au fost rezolvate deja toate. Oricum, crezi ca numai funda conteaza aici? Nu are nicio importanta funda.

| deliaa_5419 a răspuns:

La 1 in 23 zile pentru ca nu mai coboara...cred si la 2 le pui una langa alta una o lasi sa arda si cand se face mai mica ca cealalta cu 1 sfert iti dai seamalaughing nu stiuhee hee

| deliaa_5419 a răspuns:

Acuma zi si mie raspunsul la asta daca stiitonguee drum un om imbracat in negru, o masina neagra, nici o lumina lumanare lanterna etc cum reuseste masina sa ocoleasca omul?

| Dicanul a răspuns:

La 2 : dai foc la ambele capete. Ce e asa greu?

| alexalexandrusincerul explică (pentru Dicanul):

Au fost toate rezolvate daca te uiti mai sus, la 2 am postat eu raspunsul corect

| FelieDePaineArsa a răspuns:

Ăăăh… ăăă, păi ăăă, dacăăă mmm… ăăă, dacă-i, dacă-i șâse radical… radical din beta caroten, atunci raspunsul este...*m-am supraîncălzit*

| Cristi_Nechitoi_1984 a răspuns:

1:31 zile 2:te uitimla ceas:3 sugite 4:nu au buric

| nunushka a răspuns:

1) 30 zile si nopti, 2)uitandu-te daca a ajuns la un sfert 3)Avea nevoie de o sperietura 4)pentru ca nu avea buric

| yoyomaster a răspuns:

1)nu trebuie sa urce 30, fiindca coboara de la inceput 7m, deci ii ia mai putin de 1 zi sa urce inapoi! la celelalte nu mai are sens sa raspund...

| Andrei_Pop_1996 a răspuns:

La prima ii 20 de zile si 20 de nopti

| Andrei_Pop_1996 a răspuns:

La prima ii 15 zile si 15 nopti

| alexalexandrusincerul explică (pentru Andrei_Pop_1996):

Nu este deloc asa, prima a fost rezolvata, la fel ca si celelalte