| Lightning1997 a întrebat:

Sa vedem cine este cel mai inteligent.Mai jos aveti 4 probleme de logica, cu nivel mediu, usor, respectiv sporit de dificultate: 1)Un melc intra intr-o fantana de 30 metri. El ziua urca 8 m, noaptea coboara 7m.In cat timp urca 30 metri, ajungand la suprafata? 2) Ai 2 lumanari. O lumanare arde intr-o ora. Cum iti dai seama peste cat timp trec 15 minute fara sa tai sau sa indoi lumanarile? 3)Un tip intra intr-un bar si urla disperat: - Apa, apa, vreau apa, vreau apa…! Barmanul se duce la el cu un cutit se preface ca-i da una, la care tipul ii multumeste si pleaca. Ce avea? 4)Un om de stiinta intr-o expeditie la polul nord gaseste 2 cadrave. Le cerceteaza o perioada si-si da seama ca sunt de fapt Adam si Eva. Cum si-a dat el seama? Si un bonus: http://www.youtube.com/watch?v=u5ZWEOE8toQ

61 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1)30 zile 2)Imparti lumanarea in sferturi..si apoi vezi cand se duce unul dintre ele... 3)Sughita 4)Nu aveau buric

| Lightning1997 explică (pentru anonim_4396):

Vezi ca la 1 nu sunt 30 de zile

| FelieDePaineArsa a răspuns:

Ăăăh… ăăă, păi ăăă, dacăăă mmm… ăăă, dacă-i, dacă-i șâse radical… radical din beta caroten, atunci raspunsul este...*m-am supraîncălzit*

| Lightning1997 explică:

Au ramas nerezolvate 1 si 2

| AikkoxD a răspuns:

Cică să vedem cine este cel mai inteligent. Da ce eşti tu, tata?

| Popcorncubranza a răspuns:

1) 29 de zile 2) te uiti la ceas 3) facea hac xD 4) nu aveau buric, ombilic cum vreti sa ii ziceti

| Lightning1997 explică (pentru Popcorncubranza):

Doar 3 si 4 sunt corecte, la 1 si 2 nu este asa

| Popcorncubranza a răspuns (pentru Lightning1997):

Dar ar putea fi. sau ma rog, la 1 ar putea fi raspunsul 1

| nunushka a răspuns:

1) 30 zile si nopti, 2)uitandu-te daca a ajuns la un sfert 3)Avea nevoie de o sperietura 4)pentru ca nu avea buric

| Lightning1997 explică (pentru Popcorncubranza):

Nu, mai gandeste-te la 1.Este chiar simpla

| Popcorncubranza a răspuns (pentru Lightning1997):

Ce-ti mai place shaorma

| Musique a răspuns:

El e mai inteligent.

| Lightning1997 explică (pentru Musique):

Despre care el vorbesti?

| Musique a răspuns (pentru Lightning1997):

Nea' Miron de peste drum.

| xXdoareuXx a răspuns (pentru anonim_4396):

Dfe unde ti-ai dat seama ca la 4 era ca nu aveau buric?

| xXdoareuXx a răspuns:

1)31 de zile 2)inainte sa dam foc facem un semn (cred ca asta e ca nu o tai sinici nmu o indoi) 4)sughita ca atunci cand sughiti ai nevoie de apa dar ala cand a venit spre el cu un cutit la speriat si si-a revenit 4) n-am habar dar din cate am citit mi-am dat seama ca e faza cu buricul ca un copil are ala ombilical si se vede si o data ce ei nu s-au nascut din mama lor nu au acel buric. cred ca asa este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru xXdoareuXx):

Pentru ca sunt mai inteligent decat par; P...Btw pentru ca am raspuns primul si corect la majoritatea ar trebui sa-mi dai funda...

| xXdoareuXx a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce-mi spui mie sa-i spui lui laughing si bravo faza cu buricu chiar nu mi-am dat seama laughing

| ஐIForgotMyNameஐ a răspuns:

Doar la 2 stiu sa raspund laughing, Pui lumanarile lipite la ambele capete.

| Lightning1997 explică (pentru xXdoareuXx):

La prima si a doua nu este asa

| Lightning1997 explică (pentru anonim_4396):

La prima si a doua nu ai raspuns corect

| xXdoareuXx a răspuns (pentru Lightning1997):

Atunci in 1 zi 2 zile 3 zile 4 zile 5 zile 6 zile 7 zile 8 zile 9 zile 10 zile 11 zile 12 zile 13 zile 14 zile.pana la 100 zile.alege tu. sau niciodata si la a 2-a stiu acre este modaliattea corecta.->aia pe acre o sti tu

| Lightning1997 explică (pentru xXdoareuXx):

1)Alege tu, eu stiu raspunsul 2)daca stii, spune-o

| xXdoareuXx a răspuns (pentru Lightning1997):

Pai o stiu daca si si tu o sti si eu nu o stiu inseamna ca nici tu nu stii.si al; 1 eu am ales care cred ca sunt variantele.

| Lightning1997 explică (pentru xXdoareuXx):

Eu le stiu raspunsurile la toate, crezi ca puneam intrebarea fara sa le stiu?
Mai astept raspunsuri, si diseara o sa postez aici raspunsurile tuturor intrebarilor

| xXdoareuXx a răspuns (pentru Lightning1997):

Eu stiu ca le sti da trebuia sa ma scot eu cumva. abia astept raspunsul la 1 si 2. da cu argumente? sau fara?

| Lightning1997 explică (pentru xXdoareuXx):

Cu argumente, normal

| CautNume a răspuns:

1.Daca intra in fanta coboara.
2.Ii dai foc unei lumanari si peste 45 de minute ii dai foc celelaite.Cand prima se termina au trecut 15 minute.(nu cred ca e corect deci tot mai bine te uiti la ceas)

| CautNume a răspuns:

La 4 si 3 nu mai avea rost sa raspund.

| anca29 a răspuns:

2) cand lumanarea e topita la sfert