| Lightning1997 a întrebat:

Va propun un concurs de logica.Sunt 6 intrebari, pentru fiecare raspuns corect se acorda 10 puncte.Cine aduna minim 30 de puncte castiga.Intrebarile au grade diferite de dificultate. 1)Politia gaseste un om de afaceri mort in biroul sau, cu un pistol in mana si un glont in cap. Langa el un casetofon. Detectivul porneste caseta si aude inregistrarea: "Nu mai pot trai in halul asta. Trebuie sa-mi pun capat"... si impuscatura. Ancheta porneste pentru a stabili daca omul de afaceri s-a sinucis sau a fost asasinat. Tu cum ai spune ca s-a intamplat? 2)Este o seara placuta de toamna. Afara se face deja intuneric. John isi pune o cagula pe fata, ia un sac si pleaca de acasa... Dupa o ora se intoarce cu sacul plin, isi scoate cagula de pe fata si se culca. Este important de precizat ca nu a facut nimic ilegal. Unde a fost John? 3) Intr-o zi frumoasa de iarna un vanator incepator se decide sa plece la vanatoare. Dupa ce ajunge la munte, undeva unde stia ca sunt animale salbatice, isi scoate pusca, ocheste cu mare atentie si trage. Cateva secunde mai tarziu isi da seama de greseala facuta. Cateva minute mai tarziu a murit.Ce anume s-a intamplat cu vanatorul? 4)Ghindele fagului se coc in august sau in septembrie? 5)Stiti vreun lucru pe care il puteti face doar cu mana stanga, niciodata cu dreapta, oricat v-ati stradui? 6)Doi tati au doi fii sau, atlfel spus, fiecare tata are cate un fiu.Primul tata i-a daruit fiului sau 200 de lei.Al doilea i-a dat fiul sau 50 de lei.Cati bani au primit cei doi fi impreuna? Va dau eu raspunsul corect, iar voi trebuie sa il explicati.Raspunsul corect este :200 de lei.Care este explicatia acestui fapt? Va urez multa bafta!

20 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Nu pot citi atât.E vacanță și pentru mine.

| AikkoxD a răspuns:

Eu îţi propun să dai logout.

| Lightning1997 explică (pentru AikkoxD):

Nu inteleg de-ce mai raspunzi daca nu vrei sa participi.

| JustMusic a răspuns:

Asasinat,fiindca caseta trebuia delurata inapoi daca sar si sinucis.
HALLOWEEN.
Munte+iarna=zapada+boom=avalansa+vanator=are popa de lucru.
De cand fagul face ghinde?
Sa dau o stanga cu drepta.Asta chiar nu o stiu.
6Ce? NU iteleg nimic.

| Λl๓a a răspuns (pentru JustMusic):

La 5 e : sa poti sa-ti atingi cotul drept.la 6 sunt doar 3 persoane cred. meriti funda

| ioanaangel a răspuns:

1) Sinucidere
2) Sarbatoarea de Halloween
3) Tinea arma invers, glontul ducandu-se spre el laughing
4) Fagul nu face ghinde
5)Sa atingi mana dreapta : cot, subrat etc.
6)E vorba despre bunic-fiu-nepot. Bunicul ii da fiului 200 lei dintre care 50 se duc la nepot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am sa citesc tot acel gunoi.

| umbrax a răspuns:

Inca unu care a gresit categoria

| Lightning1997 explică (pentru umbrax):

Nu am gresit categoria, eu respect intotdeauna categoriile.

| ƛƝƊƦЄЄƛ a răspuns:

1.Sinucidereoh go on
2.Să ducă gunoiul
3.Probabil s-a descărcat arma spre el
4. Fagul face ghinde?laughing
5.Dahappy Sunt stângace şi nu pot scrie cu dreapta tongue
6.straight face Nu ştiu

| Lightning1997 explică (pentru ƛƝƊƦЄЄƛ):

Decat 4 este corecta, la restul ai raspuns gresit.

| MouSSEauChoColat a răspuns:

1. de fiecare data cand a fost un caz de genul asta in serialele mele politiste, omul a fost de fapt asasinat. Cpnsider ca inregistrarea era falsa, sau daca nu, a fost silit sa spuna lucrurile acelea. Ce sa mai vorbesc de faptul ca era un om de afaceri! Deci la prima intrebare, raspunsul meu e ca a fost asasinat.
2. o fi fost la cersit de dulciuri ca tot americanu' laughing ma refer la sarbatoarea lor de halloween...
3. povestea e destul de dubioasa si pare sa aiba o mie de variante! Ma gandesc asa: vanatorul a intreptat pusca spre ceva ce el a considerat a fi un porc mistret si a tras. Dar acel ceva nu era un animal ci un criminal in serie care statea aplecat in timp ce isi ingropa victima. Motivul pentru care a fost confundat este faptul ca purta un palton negru si de la departare nu se vedea foarte clar...Asa, deci! Cand vanatorul l-a impuscat, nu a nimerit niciun organ vital asa ca omul nu a murit, in schimb s-a enervat, s-a ridicat in picioare (astfel si-a dat seama vanatorul de greseala) si s-a indreptat catre vanator. De aici e clar ce se intampla!
4. fagul nu prea face ghinde (oricum, intrebarea e prea scurta pentru a nu fi o capcana laughing )
5. sa te scarpini in cot la mana dreapta
6. sa pornim de la premiza ca este o generatie intr-o singura familie, nu doua familii diferite (adica bunic-fiu-nepot). Bunicul ii da fiului sau (tatal nepotului) 200 de lei. Din acesti bani, fiul (tatal nepotului) ii da la randul lui 50 de lei fiului sau (adica nepotul), si ramane astfel cu doar 150 de lei, in timp ce nepotul va avea 50 de lei. Daca adunam sumele fiilor, ne va da 200 din moment ce si acei 50 de lei provin din suma intiala.

ce e corect si ce nu? as vrea si eu o explicatie unde am gresit happy

Răspuns utilizator avertizat
| dragoilidia a răspuns:

1.asasinat 2.sa dus sa ia si el niste haine 3. a murit din cauza ca a omorat un om si mama omului nervoasa i-a dat si ia u glont 4. fagul face ghinde 5.sa te scarpini in cot la mana dreapta 6.pentru ca de fapt ei nu avea decat un fiu si de acea este 200 raspunsu pe care l-ai spus! mi-a luat timp dar a meritat, cred.

| ƒαηтαѕу a răspuns:

1.Asasinat
2.Halloweenlaughing
3.Avalansa
4.Fagul nu face ghinde
5.Sa dai o stanga cu dreaptarolling on the floor
6.Nushrolling on the floor

| blooDyFox a răspuns:

Mai pe scurt nu se poate? sad

| δεάδℓλκιss a răspuns:

1. Asasinat...pentru ca daca se sinucidea nu mai avea cine sa ii opreasca din inregistrat casetawinking
2. A fost la colindat de Halloween
3. Avalansa?
4. Fagul nu face ghinde
5 si 6 N-am nici cea mai vaga idee...

| RobyRobytzu2000 a răspuns:

1) Sinucidere
2) La cumparaturi...laughing
3) L-au atacat animalele
4) Fagul are ghinde? laughing
5) Muschi
6) Fiul cu nr 2 s-a suparat si n-a acceptat banii

| ScreamoXDăcookiemonstăr a răspuns:

Te'ai rătăcit pe la T/A?
Ai 2 opţiuni :
- Te duci mătăluţă cu săgetuţa aia mai jos la Alege Categoria, şi ne laşi pe noi cu chestiile de găndire că I cannot brain today, i haz the dumb.
- http://i.imgur.com/6Z7Yb.png.

| Lightning1997 explică (pentru ScreamoXDăcookiemonstăr):

Ignora intrebarea daca nu vrei sa raspunzi, poate unii vor sa isi puna mintea la contributie.