| SuperMagicSmile a întrebat:

Am si eu cateva probleme de logica, cei care le stiu, va rog nu mai dati raspunsuri.Multumesc

Politia gaseste un om de afaceri mort in biroul sau, cu un pistol in mana si un glont in cap. Langa el un casetofon. Detectivul porneste caseta si aude inregistrarea: "Nu mai pot trai in halul asta. Trebuie sa-mi pun capat"... si impuscatura.
Ancheta porneste pentru a stabili daca omul de afaceri s-a sinucis sau a fost asasinat. Tu cum l-ai sfatui pe detectiv?

Citeam mai zilele trecute la pagina 18 a unei mici brosuri cu mult text si fara nici o poza ca, în preajma orasului Miercurea Ciuc, unde se inregistreaza de obicei temperaturi din cele mai scazute in tara noastra, pe la inceputurile lunii mai, cu toate ca temperatura fusese în timpul zilei relativ moderata, noaptea s-a lasat deodata foarte frig si a inceput sa ninga, asternandu-se un covor de zapada destul de gros. Am intors repede fila, pentru a afla ce e atat de curios in asta. Si, astfel, am putut citi pe pagina urmatoare ca exact peste 72 de ore de la scaderea pronuntata a temperaturii, un soare arzator a topit zapada in doar cateva ore!

Cate greseli sunt in aceasta scurta povestire?

Este o seara placuta de toamna. Afara se face deja intuneric. John isi pune o cagula pe fata, ia un sac si pleaca de acasa...
Dupa o ora se intoarce cu sacul plin, isi scoate cagula de pe fata si se culca.
Este important de precizat ca nu a facut nimic ilegal.
Unde a fost John?

Intr-un bar din America un tip intra val-vartej strigand: "Apa, apa!".
Barmanul scoate un pistol, il armeaza si il indreapta spre tip.
Acesta ii multumeste si pleaca linistit. Ce problema avea tipul?

Un om se plimba cu cainele sau pe o pajiste, cand a dat peste cinci bucati de carbune, un morcov si o caciula. Nimeni nu le-a pus acolo, dar este un raspuns perfect logic cum au ajuns sa fie acolo. Care este?

Intr-o seara un barbat se indrepta spre casa...
Cand ajunge in fata usii de intrare in casa o aude din interior pe nevasta-sa zicand "Ionele, nu!".
Intra repede in casa si acolo o vede pe sotia sa moarta si 3 persoane: un avocat, un doctor si un politist.
Cu toate acestea el a stiut exact cine este Ionel... De unde a stiut barbatul cine este Ionel?

Intr-o noapte, Ion si Maria stateau in camera lor, Ion se uita la televizor si Maria citea dintr-o carte.
Dintr-o data se intrerupe curentul.
Ion se decide sa mearga la culcare iar Maria continua sa citeasca.
Cum este posibil ca Maria sa citeasca in continuare?

Tatal si fiul erau in masina si are loc un accident.
Tatal moare, fiul grav ranit este dus la spital.
Cand ajunge in sala de operatii, chirurgul sef zice: "Nu pot sa il operez, este fiul meu".
E posibil?

Un om este gasit mort in desert, dezbracat, cu o contuzie pe corp, cu un betisor in mana. La ceva distanta se afla haine, si alte diverse obiecte, bani si diverse maruntisuri imprastiate. Cum a murit omul?
De precizat ca betisorul are legatura cu moartea omului. Totusi nu s-a sinucis de suparare ca nu a gasit niciun caine caruia sa-i arunce betisorul...

Intr-o zi frumoasa de iarna un vanator incepator se decide sa plece la vanatoare. Dupa ce ajunge la munte, undeva unde stia ca sunt animale salbatice, isi scoate pusca, ocheste cu mare atentie si trage. Cateva secunde mai tarziu isi da seama de greseala facuta. Cateva minute mai tarziu a murit.
Ce l-a ucis?

Avem o eprubeta in pozitie verticala. In ea o minge de ping pong. Diametrul tubului este cu 2 mm mai mare decat cel al mingii.
Este interzisa:
- atingerea eprubetei
- atingerea mingii
- folosirea de instrumente pentru scoaterea mingii

Se invita un prieten pentru a scoate mingea din eprubeta. Cum trebuie sa procedeze?

7 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Pai, nu cei care stiu ar trebui sa-ti raspunda? Cei care nu stiu, ce sa-ti zica, ca nu stiu? De ce le-ai scris daca nu vrei raspunsuri?

| marrr a răspuns:

Pai omul a fost asasinat pentru ca cineva tot trebuia sa apese pe ceva sa inchida caseta dupa ce s-a impuscat acel tip.

Pai greseala este ca daca era noapte, dupa 72 de ore ar fi fost tot noapte si nu avea cum sa rada soarele. Alta greseala nu prea gasesclaughing

Se duce sa stranga frunzele?laughing

Habar n-am

Se topise un om de zapada

Pai aveau toti insigne in piept cu numele

Era maica-sa.

Pe-asta o stiam parca. Era cu mai multi oameni si jucasera jocul ala cu care trage cel mai mic bat ramane aici si el l-a avut pe acelalaughing))

Nu stiu,, daduse peste alt vanator laughing care a crezut ca el e animal si l-a omoratlaughing))

Nu stiu daca e ceva legat de fizica, pentru ca inca nu am facut asa ceva, dar cred ca bagi apa in eprubetalaughing

| SuperMagicSmile explică:

Salut, raspunsurile erau:

1. a fost asasinat. daca omul de afaceri s-ar fi sinucis, detectivul ar fi trebuit mai intai sa deruleze caseta inapoi ca sa auda inregistrarea

2.doua greseli:

1) 72 de ore in plus fata de noaptea cand s-a asternut zapada înseamna tot noapte. deci, nu putea sa apara un soare arzator
2) daca te uiti in orice carte, brosura, etc. pagina 18 e pe stanga, pagina 19 pe dreapta, deci nu a intors fila, ci a citit pagina din dreapta

3. a fost la colindat de Halloween

4. Tipul sughita si barmanul l-a speriat cu pistolul ca sa-i treaca

5.om de zapada

dupa ce omul de zapada s-a topit, normal ca obiectele au ajuns pe pajiste, fara ca nimeni sa le fi pus acolo.

6. celelalte doua persoane erau femei

7.citea o carte pentru nevazatori

8. da, e posibil: chirurgul sef era mama fiului

9. s-a sinucis.Indiciul este betisorul din mana omului plus obiectele imprastiate la ceva distanta.
De fapt ce se intamplase? Se poate imagina un scenariu... Mai multi oameni calatoreau deasupra desertului intr-un balon si la un moment dat, din cauza ca nu mai aveau greutati de aruncat afara din balon si acesta incepuse sa coboare si riscau sa naufragieze toti in desert, au hotarat sa traga la sorti care din ei sa se sacrifice. Omul a tras batul scurt si a fost nevoit sa se arunce din balon.

10. avalansa

vanatorul se afla la munte, iarna

11.Trebuie sa toarne apa in eprubeta

| asdffghjjkl a răspuns:

La prima nu avea cine sa inchida casetofonul.

la a doua, pe langa faptul ca peste 72 de ore e noapte, cum Dumnezeu sa ninga in luna mai? thinking

John putea sa fie oriunde. Nu a precizat ca a luat de acasa un sac gol.

Asta cu barul chiar nu o stiu thinking

Probabil a fost un om de zapada. Cred.

Aveau numele scris pe insigna sau un act de identitate asupra lor thinking

A aprins o lumanare.

Chirurgl este mama copilului happy

Uu'... m`ai aburit cu betisorul tau laughing

Un alt animal care a venit din spate, sau vanatorul a tinut pusca invers thinking

Pai ar putea prinde eprubeta cu ceva si sa o intoarca sa cada mingea sau sa bage apa in eprubeta.

Pa, pa happy

| asdffghjjkl a răspuns:

La intrebarea aia unde s-a luat curentul, Maria poate sa fie oarba thinking si orbii "citesc" cu mainile happy

| Elle2117 a răspuns:

John a fost la colindat ca a fost hallowenlaughing

| 2l3xandra a răspuns:

Prima-a fost omorat
a doua-peste 72 de ore va fi tot noapte deci nu are cum sa arda soarelewinking
a treia-hallowen
a patra-era un cod secret intre om si barman
a5a-stia cine e amantul nevestesii
a6a-astepta sa vina lumina
a7a-mama copilului s`a recasatorit iar omul mort era tatal adoptiva iar doctorul cel biologic
a8a-pai vroia"senzatii tari"si din cauza caldurii a murit
a9a-glonutl lui l-a ucis
a10a-este lege lui arhimede din fizica... un corp scufundat in lichid este impins de jos in sus cu o forta numeric egala cu volumul lichidului dislocat de acel corp=>Forta Arhimedica=densitatea lichidului x (ori) volumul lichiduluiori x (ori)acceleratia gravitationalawinking

Întrebări recente