| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va povestesc o intamplare si sa va cer ajutorul. Poate unii dintre voi ati fost in situatii asemanatoare sau ati intalnit cazuri similare cu al meu.Cu toate ca m-as cam mira…Dar sa va spun despre ce este vorba.In urma cu vreo 3 zile, m-am dus sa-mi iau ajutorul social si cum stateam eu la coada-asa, langa mamele alea cu multi copii, ma suna deodata sor-mea aia mica, despre care v-am mai povestit in nenumarate randuri si pe care probabil ca ati ajuns s-o cunoasteti foarte bine. Poate mai bine decat mine-chiar.Si deci ma suna si-mi zice:
-Auzi, pot sa las si eu ceva la tine-n camera, o zi-doua?
-Pai de ce?
-Pai nu stii ca mama imi cotrobaie prin camera…
-Si-adica ce vrei sa lasi?
-Deci nu conteaza asta.Sa zicem un jurnal intim.Pot sau nu?
-Atunci du-l, lasa-mi-l pe noptiera…
-Bine.Pa.
Bun.Si mai stau eu pe-acolo ce mai stau,iau banii,ma duc dupa aia prin Mall sa beau o cafea,vad si-un film (ca incepusem sa ma tin dupa o bunaciune si daca s-a dus ea m-am dus si eu),apoi o iau spre casa,dar nu inainte de a face si ceva cumparaturi,ca-mi zisese mama ``ia si tu macar o paine cand vii acasa``…
Si ajung, intru si ma duc intins la mine-n camera, ca m-am gandit sa m-apuc de citit despre aia mica, sa-i aflu din secrete, ca sa stiu si eu cum pun problema pe viitor, cand mai iese iures intre noi.Si ma uit pe noptiera – nimic, caut pe sub perne – nimic, ridic salteaua – ati ghicit- nimic…
Zic –in fine, s-o fi contramandat intentia pe care a avut-o, asa ca am oprit cautarile.Ma bag in pat sa ma culc ca eram obosit de cat am mers pe jos(ramasesem fara bani si n-am vrut sa ma urc in tramvai fara bilet)cand deodata vad pe fotoliu o bucata de blana alba-pufoasa si mai mica-asa(stiti cum au fetele la ghetute) si care se uita la mine cu interes si cu limba scoasa afara.
Si atunci am avut o revelatie…
Adica am inteles ca iar o sa fie scandal in casa, si credeti-ma ca m-am saturat, mai am putin si-o iau pe camp, nu mai pot, imi fierb creierii in cap!
OK.Sa ne calmam.Ca nu rezolvam nimic asa.
Dau sa ies sa ma duc la sor-mea - blana se coboara si ea si vrea sa vina dupa mine.Va dati seama ca am blocat-o acolo, ca am zis sa n-o scap prin casa, ca dupa aia trebuie sa mut toata mobila s-o gasesc.
Si ma duc la aia mica si bat la usa, ea striga sa intru si intru, si-o gasesc cum isi tragea parul prin placa si se uita pe-o carte.Si ma ia tot ea:
-Am de invatat,ce-i asa de important?
-Cred ca ai uitat ceva la mine in camera…
-Fii mai explicit, te rog.
In clipa aia mi-a venit mie o idee cum sa fiu mai explicit, dar mi-am amintit ca stie ca vorbesc cu fetele pe net si m-am gandit sa nu-i dea prin cap sa se razbune si sa ma toarne la prietena mea, ca e in stare…
Si-o iau altfel:
-Vrei sa-mi zici ce-i cu ala la mine-n camera?
-In primul rand nu e un ``ala``, e un suflet si el…si deci vorbeste frumos, da? Si e un bichon de care trebuie sa am grija 2 zile.Dar nu pot sa-l tin la mine ca nu ma lasa mama.
-Pai si pe mine ma lasa?
-Pai tie n-are ce sa-ti faca, doar ai 40 de ani, nu poate sa te mai bata acum.Deci ii spui ca-i al tau.Sau mai bine a lu` iubita ta, ca stii ca o place.Si avem grija de el 2 zile si apoi gata – il duc inapoi, ca atat m-am inteles cu oamenii.Si impartim banii…
Aici, sa va spun sincer, am inceput sa vad lucrurile intr-o alta lumina…
-Ce bani-adica?…
-One milion!
-Bine, am zis, si am si iesit repede de teama sa nu-i vina vreo idee sa renegocieze.
Bun.Au trecut 2 zile si azi dimineata a plecat sa duca animalu` inapoi.(nu va mai spun ce chin a fost,cum am dormit eu numai cu patura in cap ca se urca noaptea in pat si ma lingea pe urechi, sau ca nu vroia sa bea apa, si mi-era ca moare de sete, dar intr-un final am descoperit ca ii placea energizantul, nu va mai spun nici cum m-am certat cu mama si toate alea – poveste lunga, nu vreau sa va plictisesc.Destul v-am plictisit ieri cu alea 2 intrebari-ultimile ale mele, unde n-ati raspuns unu`, dar nu-i nimic, ca razbunarea mea va fi crunta! Nu mai vede nimeni nici un raspuns de la mine timp de 3 zile, incepand de azi, m-am jurat).
Si deci a plecat sa-l duca.Acum sa va spun problema:am sunat-o acu` o juma` de ora sa vad de ce intarzie.Si sun odata – nu raspunde, mai sun odata – imi da ocupat, mai sun iar – imi trimite mesaj - ``ce tot vrei?``…
Si-o sun si-a4-a oara si imi raspunde:
-Ai ceva la cap?
-Da` de ce nu raspunzi, fata?
-Da` de ce sa-ti raspund? Nu poti sa vii pana-n camera?
-Unde in camera?
-La mine in camera! Era sa zic eu unde!
Si deci era acasa.Si ma duc la ea.Bine`nteles ca mi-o serveste iar:
-Am de invatat, ce vrei?
In momentul ala am avut un fel de deja-vu, ca mi-am amintit cum m-a prostit cu banii de telefon(daca ati citit)(dar nu prea cred ca ati facut-o)…
Si-o intreb:
-Da` cand ai venit acasa, ca nu te-am vazut?
-Acum o ora, de ce?
-Pai si n-ai trecut si tu pe la mine?
-Da` de ce sa trec?
-Ziceam si eu..asa…Ai dus cainele?
-L-am dus, dar de ce intrebi?
-Pai si banii?
-Ce bani?
-``One milion``? I-ai luat?
-Pai nu mi i-a dat in avans!
-Adica?
-I-am luat acu` 3 zile…Nu?
-Pai si n-ai zis ca-i impartim?
-Normal.Si nu ti-am zis si eu tot asa?
-Pai si de ce nu mi-ai dat si mie?
-Pai cand ti-am zis, tu n-ai mai zis nimic si am crezut ca nu vrei! Ai zis ``bine`` si-atat.
Cam avea dreptate…
-Pai si hai sa-i impartim acum!
-Pai ce sa impartim, ca nu-i mai am, te-ai trezit prea tarziu…
Cam asta-i tot, TPU.Si acum-normal-intrebarea:m-am apucat si i-am spus maica-mii adevarul in ideea sa ma razbun pe sor-mea, dar dupa ce-a pedepsit-o pe ea, s-a luat apoi si de mine si mi-a zis sa incep sa caut variante sa ma mut.Prietena mea mi-a propus odata sa ma mut la ea,dar eu am refuzat-o elegant ca mi-a fost teama sa ma leg la cap fara sa ma doara, ca sa zic asa, adica hai s-o gandim logic:nu-i mai bine singur? Nu te intreaba nimeni de bani si alte chestii, si ce tot faci pe net?, sau unde naiba-ai stat atata – ca ai zis ca nu bei decat o bere si vii repede! Nu? Si sa va spun drept nici nu ma simteam pregatit inca sa imi intemeiez o familie, cu toate ca mare lucru nu e sa incepi sa traiesti cu cineva si sa faci niste copii si sa le dai mancare.Si sa-i pedepsesti atunci cand gresesc, sau sa-i tii bine din scurt si daca nu le convine ceva - n-au decat sa fuga de-acasa.Nu? Sau mai bine ii alungi tu direct, pentru ca te-au facut de rusine in bloc.Ori tu acolo aveai un renume, iti plateai intretinerea la timp si aruncai gunoiul frumos la ghena, ci nu pe langa, si nici nu scuturai scrumiera pe geam.Si acuma sa ajungi sa iti strice imaginea copilu` ca a ramas gravida cu nu stiu cine.Ca tare ne mai place noua, astora de avem patru`j`de ani, sa-i judecam aici pe astia micii de 15 care fac prostii,dar nu ne-am face si noi TPU-ul nostru acasa, ca sa le putem da sfaturile in direct.Dar e greu acuma sa ne amintim cum ne pupam si noi prin parcuri cand eram ca ei, sau cum alergam fetele prin clasa si le controlam la cur, sau cum faceam majoratele alea cu parintii in casa, dar tot dansam ``la sentiment`` cu lumina stinsa pe ``listen to your heart`` si nu stiam cum sa ne mozolim fara sa se sesize prea multa lume.Da` bine ca s-a inventat netul sa avem unde sa-i borfaim pe copiii astia.
In fine.
Ia vedeti, e troll? Asta voiam sa intreb, de fapt.

Răspuns Câştigător
| GD15 a răspuns:

Pai stii, ar trebuie sa faci o schimbare... Familia e mai mult decint un simplu cuvint-ea este totul. Incearca sa faci o noua legatura intre tine si sora ta "crede-ma ca mai bun prietena in aceasta lume nu-i nimeni in afara surorii tale" La anii tai cred ca ar trebuie sa cresti-nu sa ramii la anii lu sora ta, trebuie sa fii un exemplu pentru ea, nu o povara....mamata tea crescut nu pentru a bate tot cu piciorul, ci pentru a trai cum se cuvine. Stii cum se spune "Nu poti stii ce simte o mama, pina nu devii una ca ea" sau "În momentul în care un copil s-a născut, s-a născut şi mama. Ea nu a existat înainte. Femeia existase, dar nu şi mama. O mamă este ceva absolut nou." Acum asa crezi despre educarea copiilor, dar sa stii ca nu ai putea lasa in pace acel suflet care'i rupt din tine, un suflet pe care tu i-ai dat viata.

asa ca cred ca ar trebuie sa meditezi un pic la faptele tale!

| anonim_4396 explică (pentru GD15):

Raspunsul e bun, o sa iti dau o fundita.Dar vezi ca am intrat pe la tine si am citit ca ai gasit nu stiu ce job prin Rusia, si ca ai 18 ani, si mai ales ca esti si fata.Nu stiu cat de pe bune e site-ul ala, dar eu zic sa ai grija sa nu te puna astia pe cursa...
Bine, stai sa iti zic pe intelesul tau:vezi sa nu ajungi pe-acolo sa te trezesti ca in barul ala nu mai sunt locuri de chelnerita(cum era anuntul) si sa te puna la ``relatii cu clientii``...
Acum sper ca e mai bine.
Deci sa n-ajungi sa te scoata la produs.
Acum e bine.

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu am inteles ca ai 40 ani, traieste pe capul parintilor, iei ajutor social si banii ii spargi prin mall

| sofisis a răspuns:

Hm...parca te mutasesi...de cand cu parastasul, cu blonda cu ochii verzi.
Si ...parca ziceai ca nu mai ai iubita si ca iti petreci ziua de nastere singur...as fi tentata sa zic ca e troll.
Dar pentru ca imi plac fabulele astea ale tale : cumpara-ti un bichon pe bune. Si fa-i fundite si cumpara-i rochite...si pe sora ta nu o lasa sa se joace cu el. Asa te razbuni sigur.

| suităr a răspuns:

No...bun.

| Radu284 a răspuns:

Referitor la intrebare, daca e funny nu e troll big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai 40 de ani ar trebui sa te muti singur adica de ce nu? Ai iubita la anii astia si pui inca intrebari pe TPU si vorbesti cu fete pe net? Daca as fi in locul fetei as fugi de tine nu inca sa te iau la mine acasa. Un milion? Pe bune? Imparti cu sora ta mai mica un milion? Nu ar trebui sa ai servici si propia ta stiu si eu macar o grasoniera? Ce rost are sa pui aici kilometrii de text cand ai putea sa faci ceva pentru tine cum ar fi sa muncesti? Ajutor social? Nu crezi ca batranii au mai multa nevoie? Mama ta are dreptate. Fa ceva.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bine - eu aveam in plan sa-i iau toti banii, nu sa impart cu ea milionu`...
Si ce sa faca ea cu banii? Sa-si ia tricouri cu buricu` gol?
A rupt masina aia-n doua cat spala la ea, are haine sa-si deschida un Mall...
Ia mai lasati-ma-n pace!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am inteles ca ai 40 de ani si iei ajutor social iar ai tai te ajuta cu bani pe care ii cheltuiesti prin mall.Right?
Bine iti merge! laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da,traiesc ca-n filme…
Sunt 3 femei in viata mea – mama, sor-mea si iubita – iti dai seama ce fericit sunt…
Imi vine sa ma duc dracului!
Scuze, da` sunt nervos.
Acum ti-as mai zice si altele, dar am citit intrebarile tale si m-ai pus rau pe ganduri…
Da` rau de tot.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce intrebari?
Is curioasa ce te-a pus pe ganduriwinking

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai o intrebare in care spui ca nu vrei sa vorbesti cu ai tai, sau cu prietenii...
Si cifra 7, de 3-4 ori cum o ai si tu, se mai foloseste pe geamurile de la cazinouri...
Sper ca nu joci la vreo ruleta de-aia urata...
La asta ma refeream.
Poate te-ai prins ce vreau sa zic...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Capisi! :)
Intrebarea a fost pusa pentru ca ma framanta posibilitatea de a avea cancer(probabil citind doar aceea intrebare-nu si celelalte 2-3 care le-am pus inainte dar le-am sters da impresia ca am probleme psihice) :))

Nu-mi plac jocurile de noroc!
Te referi la ceva de genu:
(de la intervalul de timp 0:15)
:)) :))
http://www.youtube.com/watch?v=Jx2yQejrrUE&feature=kp
Nu-mi sta in caracter!
:))

| m1dn1gh7 a răspuns:

Sora ta o fi troll...
Sănătate!

| georgianafrancesca a răspuns:

Nu